plasma-mobile - en to pl translation catalogue (32 entries)

en: Shell
pl: Powłoka

en: General
pl: Ogólne

en: Shell Vibrations
pl: Drgania powłoki

en: Animations
pl: Animacje

en: If this is off, animations will be reduced as much as possible.
pl: Po wyłączeniu tego, animacje zostaną ograniczone do niezbędnych.

en: Navigation Panel
pl: Pasek przemieszczania

en: Gesture-only Mode
pl: Tryb tylko-gestów

en: Whether to hide the navigation panel.
pl: Określa czy ukrywać pasek przemieszczania.

en: Task Switcher
pl: Przełącznik zadań

en: Show Application Previews
pl: Pokaż podglądy aplikacji

en: Turning this off may help improve performance.
pl: Wyłączenie tego może poprawić wydajność.

en: Action Drawer
pl: Szuflada działań

en: Quick Settings
pl: Szybkie ustawienia

[ctx: Pinned action drawer mode]
en: Pinned Mode
pl: Tryb przypięty

[ctx: Expanded action drawer mode]
en: Expanded Mode
pl: Tryb rozwnięty

en: Top Left Drawer Mode
pl: Tryb szuflady w górnym, lewym narożniku

en: Mode when opening from the top left.
pl: Tryb otwierania z lewego, górnego narożnika.

en: Top Right Drawer Mode
pl: Tryb szuflady w górnym, prawym narożniku

en: Mode when opening from the top right.
pl: Tryb otwierania z prawego, górnego narożnika.

en: Customize the order of quick settings in the pull-down panel.
pl: Dostosuj kolejność szybkich ustawień na pasku rozwijanym.

en: Whether to have vibrations enabled in the shell.
pl: Określa czy drgania mają być włączone w powłoce.

en: Vibration Intensity
pl: Natężenie drgań

en: How intense shell vibrations should be.
pl: Jak bardzo natężone mają być drgania powłoki.

[ctx: Low intensity]
en: Low
pl: Niska

[ctx: Medium intensity]
en: Medium
pl: Średnia

[ctx: High intensity]
en: High
pl: Wysoka

en: Vibration Duration
pl: Czas trwania drgań

en: How long shell vibrations should be.
pl: Jak długo mają trwać drgania powłoki.

[ctx: Long duration]
en: Long
pl: Długi

[ctx: Medium duration]
en: Medium
pl: Średni

[ctx: Short duration]
en: Short
pl: Krótki

en: Keyboard vibrations are controlled separately in the keyboard settings module.
pl: Drgania klawiatury są ustawiane osobne w członie do jej ustawień.
