plasma-mobile - en to pl translation catalogue (51 entries)

en: Folder
pl: Katalog

[ctx: @info:placeholder]
en: Search applications…
pl: Poszukaj aplikacji…

en: General
pl: Ogólne

en: This widget was not found.
pl: Nie znaleziono tego elementu interfejsu.

en: Configure…
pl: Ustawienia…

en: Options
pl: Ustawienia

en: Widget Options
pl: Ustawienia elementów interfejsu

en: Remove widget
pl: Usuń element interfejsu

en: Configure widget
pl: Ustawienia elementów interfejsu

en: Remove
pl: Usuń

en: Release to configure, drag to move
pl: Zwolnij, aby ustawić, przeciągnij, aby przemieścić

en: Confirm Folder Deletion
pl: Potwierdź usunięcie katalogu

en: Are you sure you want to delete this folder?
pl: Czy na pewno usunąć ten katalog?

en: Widgets
pl: Elementy interfejsu

[ctx: @action:button The word 'new' refers to widgets]
en: Get New Widgets…
pl: Pobierz nowe elementy interfejsu…

[ctx: @action:button]
en: Get New Widgets…
pl: Pobierz nowe elementy interfejsu…

en: Icons
pl: Ikony

en: Application
pl: Aplikacja

en: Number of rows
pl: Liczba wierszy

en: Number of columns
pl: Liczba kolumn

en: Size of icons on homescreen
pl: Rozmiar ikon na ekranie domowym

en: The rows and columns will swap depending on the screen rotation.
pl: Wiersze z kolumnami zamienią się w zależności od obrotu ekranu.

en: Homescreen
pl: Ekran domowy

en: Show labels on homescreen
pl: Pokaż etykiety na ekranie domowym

en: Show labels in favorites bar
pl: Pokaż etykiety na pasku ulubionych

en: Lock layout
pl: Zablokuj układ

en: Page transition effect
pl: Efekt przejścia strony

en: Slide
pl: Wślizg

en: Cube
pl: Sześcian

en: Fade
pl: Zanikanie

en: Stack
pl: Stos

en: Rotation
pl: Obrót

en: Double tap to lock device
pl: Stuknij dwukrotnie, aby zablokować urządzenie

en: Favorites Bar
pl: Pasek ulubionych

en: Show background
pl: Pokaż tło

[ctx: @title:group settings group]
en: Wallpaper
pl: Tapeta

en: Wallpaper blur effect
pl: Efekt rozmycia tapety

[ctx: Wallpaper blur effect]
en: None
pl: Brak

[ctx: Wallpaper blur effect]
en: Simple
pl: Prosty

[ctx: Wallpaper blur effect]
en: Full
pl: Pełny

en: Export layout
pl: Wyeksportuj układ

en: Import layout
pl: Zaimportuj układ

en: Export layout to
pl: Wyeksportuj układ do

en: Import layout from
pl: Zaimportuj układ z

en: Export Status
pl: Wyeksportuj stan

en: Failed to export to %1
pl: Nie udało się wyeksportować do %1

en: Homescreen layout exported successfully to %1
pl: Pomyślnie wyeksportowano układ ekranu domowego do %1

en: Confirm Import
pl: Potwierdź import

en: This will overwrite your existing homescreen layout!
pl: To zastąpi twój istniejący układ ekranu domowego!

en: Wallpapers
pl: Tapety

en: Settings
pl: Ustawienia
