plasma-mobile - en to pl translation catalogue (59 entries)

en: Open with %1
pl: Otwórz w %1

en: Open with…
pl: Otwórz w…

en: Open Containing Folder
pl: Otwórz zawierający katalog

en: &Copy
pl: S&kopiuj

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location
pl: Skopiuj położenie

en: Properties
pl: Właściwości

en: Clear All Notifications
pl: Wyczyść wszystkie powiadomienia

en: On
pl: Wł.

en: Off
pl: Wył.

en: SIM Locked
pl: SIM zablokowany

en: Output Devices
pl: Urządzenia wyjściowe

en: Input Devices
pl: Urządzenie wejściowe

en: Playback Streams
pl: Odtwarzane strumienie

en: Recording Streams
pl: Nagrywane strumienie

en: Device name not found
pl: Nie znaleziono nazwy urządzenia

en: Show additional options for %1
pl: Pokaż dodatkowe ustawienia dla %1

en: Notification Sounds
pl: Dźwięki powiadomień

en: Stream name not found
pl: Nie znaleziono nazwy strumienia

en: Unmute
pl: Wyłącz wyciszenie

en: Mute
pl: Wycisz

en: configure audio streams
pl: ustawienia strumieni dźwiękowych

en: Open audio settings
pl: Otwórz ustawienia dźwięku

[ctx: @info:placeholder]
en: Search…
pl: Poszukaj…

en: No media playing
pl: Nic nie jest odtwarzane

en: Previous track
pl: Poprzedni utwór

en: Play or Pause media
pl: Odtwarzaj lub wstrzymaj media

en: Next track
pl: Następny utwór

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Link Address
pl: Skopiuj adres odnośnika

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy
pl: Skopiuj

[ctx: @action:inmenu]
en: Select All
pl: Zaznacz wszystko

[ctx: Reply to message]
en: Reply
pl: Odpowiedz

[ctx: How many bytes have been copied]
en: %2 of %1
pl: %2 z %1

[ctx: How many files have been copied]
en: %2 of %1 file | %2 of %1 files
pl[0]: %2 z %1 pliku
pl[1]: %2 z %1 plików
pl[2]: %2 z %1 plików

[ctx: How many dirs have been copied]
en: %2 of %1 folder | %2 of %1 folders
pl[0]: %2 z %1 katalogu
pl[1]: %2 z %1 katalogów
pl[2]: %2 z %1 katalogów

[ctx: How many items (that includes files and dirs) have been copied]
en: %2 of %1 item | %2 of %1 items
pl[0]: %2 z %1 elementu
pl[1]: %2 z %1 elementów
pl[2]: %2 z %1 elementów

en: %1 file | %1 files
pl[0]: %1 plik
pl[1]: %1 pliki
pl[2]: %1 plików

en: %1 folder | %1 folders
pl[0]: %1 katalog
pl[1]: %1 katalogi
pl[2]: %1 katalogów

en: %1 item | %1 items
pl[0]: %1 rzecz
pl[1]: %1 rzeczy
pl[2]: %1 rzeczy

[ctx: Hides/expands item details]
en: Details
pl: Szczegóły

[ctx: Pause running job]
en: Pause
pl: Wstrzymaj

[ctx: Cancel running job]
en: Cancel
pl: Anuluj

en: More Options…
pl: Więcej ustawień...

en: Open
pl: Otwórz

[ctx: Text field placeholder]
en: Type a reply…
pl: Wpisz odpowiedź...

[ctx: @action:button]
en: Send
pl: Wyślij

[ctx: Job name, e.g. Copying is paused]
en: %1 (Paused)
pl: %1 (wstrzymane)

[ctx: Job name, e.g. Copying has failed]
en: %1 (Failed)
pl: %1 (niepowodzenie)

en: Job Failed
pl: Niepowodzenie zadania

[ctx: Job name, e.g. Copying has finished]
en: %1 (Finished)
pl: %1: (ukończone)

en: Job Finished
pl: Ukończono zadanie

en: now
pl: teraz

[ctx: Notification was added minutes ago, keep short]
en: %1m ago
pl: %1 min temu

[ctx: seconds remaining, keep short]
en: %1 s remaining
pl: Pozostała %1 s

[ctx: minutes remaining, keep short]
en: %1m remaining
pl: Pozostało %1 min

[ctx: hours remaining, keep short]
en: %1h remaining
pl: Pozostały %1 h

en: Notification service not available
pl: Usługa powiadomień jest niedostępna

[ctx: Vendor and product name]
en: Notifications are currently provided by '%1 %2'
pl: Powiadomienia są obecnie dostarczane przez '%1 %2'

en: Show Fewer
pl: Wyświetl mniej

[ctx: Expand to show n more notifications]
en: Show %1 More
pl: Wyświetl %1 więcej
