plasma-mobile - en to pt translation catalogue (47 entries)

en: Open Containing Folder
pt: Abrir a Pasta Respectiva

en: &Copy
pt: &Copiar

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location
pt: Copiar a Localização

en: Properties
pt: Propriedades

en: On
pt: Ligado

en: Off
pt: Desligado

en: Audio
pt: Áudio

en: Increase Volume
pt: Aumentar o Volume

en: Decrease Volume
pt: Diminuir o Volume

en: Mute
pt: Silenciar

en: SIM Locked
pt: SIM Bloqueado

en: Outputs
pt: Saídas

en: Inputs
pt: Entradas

en: Playback Streams
pt: Sequências de Reprodução

en: Recording Streams
pt: Sequências de Gravação

en: Device name not found
pt: Nome do dispositivo não encontrado

en: Show additional options for %1
pt: Mostrar as opções adicionais do %1

[ctx: Accessibility data on volume slider]
en: Adjust volume for %1
pt: Ajustar o volume de %1

en: Notification Sounds
pt: Sons das Notificações

en: Stream name not found
pt: Nome da sequência não encontrado

en: Unmute
pt: Activar o Som

en: Open audio settings
pt: Abrir a configuração do áudio

en: Audio Settings
pt: Configuração do Áudio

en: Toggle showing audio streams
pt: Comutar a apresentação das sequências de áudio

en: Search…
pt: Procurar…

en: No media playing
pt: Nada em reprodução

en: Previous track
pt: Faixa anterior

en: Play or Pause media
pt: Tocar ou pausar

en: Next track
pt: Faixa seguinte

[ctx: Reply to message]
en: Reply
pt: Responder

[ctx: Text field placeholder]
en: Type a reply…
pt: Escreva uma resposta…

[ctx: @action:button]
en: Send
pt: Enviar

en: Notification service not available
pt: O serviço de notificações não está disponível

[ctx: Vendor and product name]
en: Notifications are currently provided by '%1 %2'
pt: As notificações são fornecidas neste momento pelo '%1 %2'

en: Show Fewer
pt: Mostrar Menos

[ctx: Expand to show n more notifications]
en: Show %1 More
pt: Mostrar Mais %1

en: Clear All Notifications
pt: Limpar Todas as Notificações

en: More Options…
pt: Mais Opções…

[ctx: Job name, e.g. Copying is paused]
en: %1 (Paused)
pt: %1 (Em Pausa)

[ctx: Job name, e.g. Copying has failed]
en: %1 (Failed)
pt: %1 (Falhou)

en: Job Failed
pt: Tarefa sem Sucesso

[ctx: Job name, e.g. Copying has finished]
en: %1 (Finished)
pt: %1 (Terminada)

en: Job Finished
pt: Tarefa Terminada

[ctx: Notification was added minutes ago, keep short]
en: %1m ago
pt: há %1m

[ctx: seconds remaining, keep short]
en: %1 s remaining
pt: falta(m) %1 s

[ctx: minutes remaining, keep short]
en: %1m remaining
pt: falta(m) %1m

[ctx: hours remaining, keep short]
en: %1h remaining
pt: falta(m) %1h
