plasma-settings - en to pt translation catalogue (41 entries)

en: 30 sec
pt: 30 s

en: Never
pt: Nunca

en: Battery Information
pt: Informação da Bateria

en: Usage Graph
pt: Gráfico de Utilização

en: Information
pt: Informação

en: Is Rechargeable
pt: É Recarregável

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Charge State
pt: Estado da Carga

en: Not charging
pt: Não está em carga

en: Charging
pt: A Carregar

en: Discharging
pt: A Descarregar

en: Fully charged
pt: Carga completa

en: Unknown
pt: Desconhecida

en: Current Charge
pt: Carga Actual

en: Health
pt: Saúde

en: Vendor
pt: Fabricante

en: Model
pt: Modelo

en: Serial Number
pt: Número de Série

en: Technology
pt: Tecnologia

en: Lithium ion
pt: Iões de lítio

en: Lithium polymer
pt: Polímero de lítio

en: Lithium iron phosphate
pt: Fosfato de ferro-lítio

en: Lead acid
pt: Ácida de chumbo

en: Nickel cadmium
pt: Níquel-cádmio

en: Nickel metal hydride
pt: Hidreto de níquel-metal

en: Unknown technology
pt: Tecnologia desconhecida

en: Devices
pt: Dispositivos

en: Internal battery
pt: Bateria interna

en: UPS battery
pt: Bateria da UPS

en: Monitor battery
pt: Bateria do monitor

en: Mouse battery
pt: Bateria do rato

en: Keyboard battery
pt: Bateria do teclado

en: PDA battery
pt: Bateria do PDA

en: Phone battery
pt: Bateria do telefone

en: Unknown battery
pt: Bateria desconhecida

[ctx: %1 is battery type, %2 is charge percent]
en: %1 %2 (Charging)
pt: %1 %2 (A carregar)

en: Screen
pt: Ecrã

[ctx: Part of a sentence like 'Dim screen after 5 minutes']
en: Dim screen after
pt: Escurecer o ecrã ao fim de

[ctx: Part of a sentence like 'Turn off screen after 5 minutes']
en: Turn off screen after
pt: Desligar o ecrã ao fim de

[ctx: Part of a sentence like 'Suspend device after 5 minutes']
en: Suspend device after
pt: Suspender o dispositivo ao fim de
