plasma-settings - en to pt translation catalogue (14 entries)

en: Languages
pt: Línguas

en: Apply
pt: Aplicar

en: On-Screen Keyboard
pt: Teclado no Ecrã

en: Type anything here…
pt: Escreva algo aqui…

en: Sound
pt: Som

en: Whether to emit a sound on keypress.
pt: Se deve emitir um som ao carregar nas teclas.

en: Vibration
pt: Vibração

en: Whether to vibrate on keypress.
pt: Se deve vibrar ao carregar nas teclas.

en: Check spelling of entered text
pt: Verificar a ortografia do texto escrito

en: Capitalize the first letter of each sentence
pt: Mudar a primeira letra de cada frase para maiúsculas

en: Complete current word with first suggestion when hitting space
pt: Completar a palavra actual com a primeira sugestão ao carregar em Espaço

en: Suggest potential words in word ribbon
pt: Sugerir as palavras potenciais na barra de palavras

en: Insert a full-stop when space is pressed twice
pt: Inserir uma paragem total ao carregar duas vezes no Espaço

en: Configure Languages
pt: Configurar as Línguas
