plasma-mobile - en to pt translation catalogue (20 entries)

en: Shell
pt: Linha de comandos

en: General
pt: Geral

en: Shell Vibrations
pt: Vibrações da Linha de Comandos

en: Animations
pt: Animações

en: If this is off, animations will be reduced as much as possible.
pt: Se estiver desligado, as animações serão reduzidas ao máximo.

en: Action Drawer
pt: Área de Acções

[ctx: Pinned action drawer mode]
en: Pinned Mode
pt: Modo Fixo

[ctx: Expanded action drawer mode]
en: Expanded Mode
pt: Modo Expandido

en: Quick Settings
pt: Configuração Rápida

en: Top Left Drawer Mode
pt: Modo Superior-Esquerdo da Área

en: Mode when opening from the top left.
pt: O modo ao abrir no canto superior-esquerdo.

en: Top Right Drawer Mode
pt: Modo Superior-Direito da Área

en: Mode when opening from the top right.
pt: O modo ao abrir no canto superior-direito.

en: Whether to have vibrations enabled in the shell.
pt: Se deve ter as vibrações activas na linha de comandos.

en: Vibration Duration
pt: Duração das Vibrações

en: How long shell vibrations should be.
pt: Quão longas deverão ser as vibrações da consola.

[ctx: Long duration]
en: Long
pt: Longa

[ctx: Medium duration]
en: Medium
pt: Média

[ctx: Short duration]
en: Short
pt: Curta

en: Keyboard vibrations are controlled separately in the keyboard settings module.
pt: As vibrações do teclado são controladas em separado no módulo de configuração do teclado.
