plasma-mobile - en to pt_BR translation catalogue (59 entries)

en: Open with %1
pt_BR: Abrir com %1

en: Open with…
pt_BR: Abrir com...

en: Open Containing Folder
pt_BR: Abrir pasta que contém

en: &Copy
pt_BR: &Copiar

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location
pt_BR: Copiar localização

en: Properties
pt_BR: Propriedades

en: Clear All Notifications
pt_BR: Limpar todas as notificações

en: On
pt_BR: Ligado

en: Off
pt_BR: Desligado

en: SIM Locked
pt_BR: SIM bloqueado

en: Output Devices
pt_BR: Dispositivos de saída

en: Input Devices
pt_BR: Dispositivos de entrada

en: Playback Streams
pt_BR: Fluxos de reprodução

en: Recording Streams
pt_BR: Fluxos de gravação

en: Device name not found
pt_BR: Nome do dispositivo não encontrado

en: Show additional options for %1
pt_BR: Mostrar opções adicionais para %1

en: Notification Sounds
pt_BR: Sons de notificação

en: Stream name not found
pt_BR: Nome do fluxo não encontrado

en: Unmute
pt_BR: Ativar o som

en: Mute
pt_BR: Silenciar

en: configure audio streams
pt_BR: configurar fluxos de áudio

en: Open audio settings
pt_BR: Abrir configurações de áudio

[ctx: @info:placeholder]
en: Search…
pt_BR: Pesquisar…

en: No media playing
pt_BR: Nenhuma mídia em reprodução

en: Previous track
pt_BR: Faixa anterior

en: Play or Pause media
pt_BR: Reproduzir ou pausar mídia

en: Next track
pt_BR: Próxima faixa

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Link Address
pt_BR: Copiar endereço do link

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy
pt_BR: Copiar

[ctx: @action:inmenu]
en: Select All
pt_BR: Selecionar tudo

[ctx: Reply to message]
en: Reply
pt_BR: Responder

[ctx: How many bytes have been copied]
en: %2 of %1
pt_BR: %2 de %1

[ctx: How many files have been copied]
en: %2 of %1 file | %2 of %1 files
pt_BR[0]: %2 de %1 arquivo
pt_BR[1]: %2 de %1 arquivos

[ctx: How many dirs have been copied]
en: %2 of %1 folder | %2 of %1 folders
pt_BR[0]: %2 de %1 pasta
pt_BR[1]: %2 de %1 pastas

[ctx: How many items (that includes files and dirs) have been copied]
en: %2 of %1 item | %2 of %1 items
pt_BR[0]: %2 de %1 item
pt_BR[1]: %2 de %1 itens

en: %1 file | %1 files
pt_BR[0]: %1 arquivo
pt_BR[1]: %1 arquivos

en: %1 folder | %1 folders
pt_BR[0]: %1 pasta
pt_BR[1]: %1 pastas

en: %1 item | %1 items
pt_BR[0]: %1 item
pt_BR[1]: %1 itens

[ctx: Hides/expands item details]
en: Details
pt_BR: Detalhes

[ctx: Pause running job]
en: Pause
pt_BR: Pausar

[ctx: Cancel running job]
en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: More Options…
pt_BR: Mais opções…

en: Open
pt_BR: Abrir

[ctx: Text field placeholder]
en: Type a reply…
pt_BR: Escreva uma resposta...

[ctx: @action:button]
en: Send
pt_BR: Enviar

[ctx: Job name, e.g. Copying is paused]
en: %1 (Paused)
pt_BR: %1 (Pausado)

[ctx: Job name, e.g. Copying has failed]
en: %1 (Failed)
pt_BR: %1 (Falhou)

en: Job Failed
pt_BR: A tarefa falhou

[ctx: Job name, e.g. Copying has finished]
en: %1 (Finished)
pt_BR: %1 (Concluído)

en: Job Finished
pt_BR: Tarefa concluída

en: now
pt_BR: agora

[ctx: Notification was added minutes ago, keep short]
en: %1m ago
pt_BR: %1 minuto atrás

[ctx: seconds remaining, keep short]
en: %1 s remaining
pt_BR: %1 segundos restantes

[ctx: minutes remaining, keep short]
en: %1m remaining
pt_BR: %1 minutos restantes

[ctx: hours remaining, keep short]
en: %1h remaining
pt_BR: %1 horas restantes

en: Notification service not available
pt_BR: O serviço de notificações não está disponível

[ctx: Vendor and product name]
en: Notifications are currently provided by '%1 %2'
pt_BR: As notificações são fornecidas neste momento pelo '%1 %2'

en: Show Fewer
pt_BR: Mostrar menos

[ctx: Expand to show n more notifications]
en: Show %1 More
pt_BR: Mostrar mais %1
