plasma-settings - en to pt_BR translation catalogue (16 entries)

en: Languages
pt_BR: Idiomas

en: Apply
pt_BR: Aplicar

en: On-Screen Keyboard
pt_BR: Teclado virtual

en: Type anything here…
pt_BR: Digite qualquer coisa aqui…

[ctx: @title:group]
en: Feedback
pt_BR: Comentários

en: Sound
pt_BR: Som

en: Whether to emit a sound on keypress.
pt_BR: Se deve emitir um som ao pressionar a tecla.

en: Vibration
pt_BR: Vibração

en: Whether to vibrate on keypress.
pt_BR: Se deve vibrar ao pressionar a tecla.

[ctx: @title:group]
en: Text Correction
pt_BR: Correção de texto

en: Check spelling of entered text
pt_BR: Verificação ortográfica do texto digitado

en: Capitalize the first letter of each sentence
pt_BR: Colocar a primeira letra de cada sentença em maiúscula

en: Complete current word with first suggestion when hitting space
pt_BR: Completar a palavra atual com a primeira sugestão ao tocar no espaço

en: Suggest potential words in word ribbon
pt_BR: Sugerir palavras em potencial na faixa de palavras

en: Insert a full-stop when space is pressed twice
pt_BR: Inserir ponto final quando o espaço é tocado duas vezes

en: Configure Languages
pt_BR: Configurar idiomas
