plasma-mobile - en to ru translation catalogue (32 entries)

en: Shell
ru: Оболочка

en: General
ru: Общие

en: Shell Vibrations
ru: Виброотклик оболочки

en: Animations
ru: Анимация

en: If this is off, animations will be reduced as much as possible.
ru: Если этот параметр отключён, использование анимаций будет минимальным.

en: Date in status bar
ru: Дата в строке состояния

en: If on, date will be shown next to the clock in the status bar.
ru: Если этот параметр включён, в строке состояния рядом с часами будет показана дата.

en: Navigation Panel
ru: Панель навигации

en: Gesture-only Mode
ru: Режим «только жесты»

en: Whether to hide the navigation panel.
ru: Сокрытие панели навигации.

en: Always show keyboard toggle
ru: Всегда показывать переключатель клавиатуры

en: Whether to always show the keyboard toggle button on the navigation panel.
ru: Постоянный показ кнопки переключения клавиатуры на панели навигации.

en: Action Drawer
ru: Выдвижная панель быстрой настройки

[ctx: Pinned action drawer mode]
en: Pinned Mode
ru: Фиксированный режим

[ctx: Expanded action drawer mode]
en: Expanded Mode
ru: Растянутый режим

en: Quick Settings
ru: Быстрая настройка

en: Top Left Drawer Mode
ru: Режим верхней левой выдвижной панели

en: Mode when opening from the top left.
ru: Режим открытия из верхнего левого угла.

en: Top Right Drawer Mode
ru: Режим верхней правой выдвижной панели

en: Mode when opening from the top right.
ru: Режим открытия из верхнего правого угла.

[ctx: @action:button]
en: Hide
ru: Скрыть

[ctx: @action:button]
en: Show
ru: Показать

en: Customize the order of quick settings in the pull-down panel and hide them.
ru: Настройка порядка параметров для быстрой настройки, расположенных на выдвижной панели, и их скрытие.

en: Disabled Quick Settings
ru: Отключённые параметры для быстрой настройки

en: Re-enable previously disabled quick settings.
ru: Повторное включение ранее отключённых параметров для быстрой настройки.

en: Whether to have vibrations enabled in the shell.
ru: Включение виброотклика оболочки.

en: Vibration Duration
ru: Длительность вибрации

en: How long shell vibrations should be.
ru: Продолжительность виброотклика.

[ctx: Long duration]
en: Long
ru: Долгая

[ctx: Medium duration]
en: Medium
ru: Средняя

[ctx: Short duration]
en: Short
ru: Короткая

en: Keyboard vibrations are controlled separately in the keyboard settings module.
ru: Управление виброоткликом клавиатуры выполняется отдельно, в модуле параметров клавиатуры.
