plasma-mobile - en to ru translation catalogue (62 entries)

en: Open with %1
ru: Открыть с помощью %1

en: Open with…
ru: Открыть с помощью…

en: Open Containing Folder
ru: Открыть содержащую папку

en: &Copy
ru: &Копировать

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location
ru: Копировать расположение

en: Properties
ru: Свойства

en: On
ru: Включено

en: Off
ru: Отключено

en: SIM Locked
ru: SIM-карта заблокирована

en: Outputs
ru: Выходы

en: Inputs
ru: Входы

en: Playback Streams
ru: Источники воспроизведения

en: Recording Streams
ru: Источники записи

en: Device name not found
ru: Имя устройства не найдено

en: Show additional options for %1
ru: Открыть дополнительные параметры %1

en: Unmute
ru: Включить звук

en: Mute
ru: Выключить звук

[ctx: Accessibility data on volume slider]
en: Adjust volume for %1
ru: Настройка громкости %1

en: Notification Sounds
ru: Звуки уведомлений

en: Stream name not found
ru: Имя потока не найдено

en: configure audio streams
ru: Настройка аудиопотоков

en: Open audio settings
ru: Настроить звук

[ctx: @info:placeholder]
en: Search…
ru: Поиск…

en: Search…
ru: Поиск…

en: No media playing
ru: Ничего не воспроизводится

en: Previous track
ru: Предыдущая дорожка

en: Play or Pause media
ru: Начать или приостановить воспроизведение

en: Next track
ru: Следующая дорожка

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Link Address
ru: Скопировать адрес ссылки

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy
ru: Копировать

[ctx: @action:inmenu]
en: Select All
ru: Выбрать все

[ctx: Reply to message]
en: Reply
ru: Ответить

[ctx: How many bytes have been copied]
en: %2 of %1
ru: %2 из %1

[ctx: How many files have been copied]
en: %2 of %1 file | %2 of %1 files
ru[0]: %2 из %1 файла
ru[1]: %2 из %1 файлов
ru[2]: %2 из %1 файлов
ru[3]: %2 из %1 файла

[ctx: How many dirs have been copied]
en: %2 of %1 folder | %2 of %1 folders
ru[0]: %2 из %1 папки
ru[1]: %2 из %1 папок
ru[2]: %2 из %1 папок
ru[3]: %2 из %1 папки

[ctx: How many items (that includes files and dirs) have been copied]
en: %2 of %1 item | %2 of %1 items
ru[0]: %2 из %1 объекта
ru[1]: %2 из %1 объектов
ru[2]: %2 из %1 объектов
ru[3]: %2 из %1 объекта

en: %1 file | %1 files
ru[0]: %1 файл
ru[1]: %1 файла
ru[2]: %1 файлов
ru[3]: %1 файл

en: %1 folder | %1 folders
ru[0]: %1 папка
ru[1]: %1 папки
ru[2]: %1 папок
ru[3]: %1 папка

en: %1 item | %1 items
ru[0]: %1 объект
ru[1]: %1 объекта
ru[2]: %1 объектов
ru[3]: %1 объект

[ctx: Bytes per second]
en: %1/s
ru: %1/с

[ctx: Hides/expands item details]
en: Details
ru: Подробности

[ctx: Pause running job]
en: Pause
ru: Приостановить

[ctx: Cancel running job]
en: Cancel
ru: Отмена

en: More Options…
ru: Дополнительно…

en: Open
ru: Открыть

[ctx: Text field placeholder]
en: Type a reply…
ru: Напишите ответ…

[ctx: @action:button]
en: Send
ru: Отправить

[ctx: Job name, e.g. Copying is paused]
en: %1 (Paused)
ru: %1 (приостановлено)

[ctx: Job name, e.g. Copying has failed]
en: %1 (Failed)
ru: %1 (завершено с ошибкой)

en: Job Failed
ru: Не удалось выполнить задание

[ctx: Job name, e.g. Copying has finished]
en: %1 (Finished)
ru: %1 (завершено)

en: Job Finished
ru: Задание завершено

en: now
ru: сейчас

[ctx: Notification was added minutes ago, keep short]
en: %1m ago
ru: %1 мин назад

[ctx: seconds remaining, keep short]
en: %1 s remaining
ru: до окончания %1 сек

[ctx: minutes remaining, keep short]
en: %1m remaining
ru: до окончания %1 мин

[ctx: hours remaining, keep short]
en: %1h remaining
ru: до окончания %1 ч

en: Notification service not available
ru: Служба уведомлений недоступна

[ctx: Vendor and product name]
en: Notifications are currently provided by '%1 %2'
ru: Уведомления выводятся приложением «%1 %2»

en: Show Fewer
ru: Показать меньше

[ctx: Expand to show n more notifications]
en: Show %1 More
ru: Показать ещё %1

en: Clear All Notifications
ru: Удалить все уведомления
