plasma-mobile - en to ru translation catalogue (16 entries)

[ctx: Default application folder name.]
en: Folder
ru: Папка

en: General
ru: Основные

en: Remove from favourites
ru: Удалить из избранного

en: Add applications to your favourites so they show up here.
ru: Добавить приложения в избранное для их показа там.

en: Move out of folder
ru: Переместить из папки

en: Add to favourites
ru: Добавить в избранное

en: Applications
ru: Приложения

en: Homescreen Settings
ru: Параметры главного экрана

en: Homescreen
ru: Главный экран

en: Wallpaper blur effect
ru: Размытие фона

[ctx: Wallpaper blur effect]
en: None
ru: Отсутствует

[ctx: Wallpaper blur effect]
en: Simple
ru: Простой

[ctx: Wallpaper blur effect]
en: Full
ru: Полный

en: Double tap to lock device
ru: Двойное касание для блокировки устройства

en: Wallpapers
ru: Обои

en: Settings
ru: Параметры
