plasma-mobile - en to sa translation catalogue (40 entries)

en: Shell
sa: कोष्ठ

en: General
sa: सामान्य

en: Shell Vibrations
sa: शंख स्पन्दनम्

en: Animations
sa: एनिमेशन

en: If this is off, animations will be reduced as much as possible.
sa: यदि एतत् निष्क्रियं भवति तर्हि एनिमेशनं यथाशक्ति न्यूनीकृतं भविष्यति ।

en: Status Bar
sa: स्थिति पट्टी

en: Date in status bar
sa: स्थितिपट्टिकायां तिथिः

en: If on, date will be shown next to the clock in the status bar.
sa: यदि चालू अस्ति तर्हि स्थितिपट्टिकायां घण्टायाः पार्श्वे तिथिः दर्शिता भविष्यति ।

[ctx: Status bar height]
en: Tiny
sa: तुच्छ

[ctx: Status bar height]
en: Small
sa: लघु

[ctx: Status bar height]
en: Normal
sa: सामान्य

[ctx: Status bar height]
en: Large
sa: बृहत्‌

[ctx: Status bar height]
en: Very Large
sa: अतीव विशालः

en: Status Bar Size
sa: स्थितिपट्टिका आकार

en: Size of the top panel (needs restart).
sa: उपरितनपटलस्य आकारः (पुनः आरम्भस्य आवश्यकता अस्ति) ।

en: Navigation Panel
sa: नेविगेशन पैनल

en: Gesture-only Mode
sa: इशारा-मात्र-मोड

en: Whether to hide the navigation panel.
sa: नेविगेशनपटलं गोपनीयं वा।

en: Always show keyboard toggle
sa: सर्वदा कीबोर्ड टॉगलं दर्शयन्तु

en: Whether to always show the keyboard toggle button on the navigation panel.
sa: किं सर्वदा नेविगेशन-पटले कीबोर्ड-टॉग्ल्-बटनं दर्शयितव्यम् इति ।

en: Action Drawer
sa: क्रिया दराज

[ctx: Pinned action drawer mode]
en: Pinned Mode
sa: पिन मोड

[ctx: Expanded action drawer mode]
en: Expanded Mode
sa: विस्तारितः मोडः

en: Quick Settings
sa: त्वरित सेटिंग्स्

en: Top Left Drawer Mode
sa: उपरि वामदराज मोड

en: Mode when opening from the top left.
sa: उपरि वामतः उद्घाटने मोड्।

en: Top Right Drawer Mode
sa: शीर्ष दक्षिण दराज मोड

en: Mode when opening from the top right.
sa: उपरि दक्षिणतः उद्घाटने मोड्।

[ctx: @action:button]
en: Hide
sa: गोपयतु

[ctx: @action:button]
en: Show
sa: दर्शयतु

en: Customize the order of quick settings in the pull-down panel and hide them.
sa: पुल-डाउन-पैनल-मध्ये द्रुत-सेटिंग्स्-क्रमं अनुकूलितं कृत्वा तान् गोपयन्तु ।

en: Disabled Quick Settings
sa: त्वरितसेटिंग्स् अक्षमम्

en: Re-enable previously disabled quick settings.
sa: पूर्वं अक्षमानि द्रुतसेटिंग्स् पुनः सक्षमं कुर्वन्तु ।

en: Whether to have vibrations enabled in the shell.
sa: किं शंखे स्पन्दनानि सक्षमानि भवेयुः।

en: Vibration Duration
sa: स्पन्दन अवधि

en: How long shell vibrations should be.
sa: शंखस्पन्दनानि कियत् दीर्घाः भवेयुः।

[ctx: Long duration]
en: Long
sa: दीर्घम्‌

[ctx: Medium duration]
en: Medium
sa: मध्यम

[ctx: Short duration]
en: Short
sa: वामनः

en: Keyboard vibrations are controlled separately in the keyboard settings module.
sa: कीबोर्ड-कम्पनानि कीबोर्ड-सेटिंग्स्-मॉड्यूल्-मध्ये पृथक् पृथक् नियन्त्रितानि भवन्ति ।
