plasma-mobile - en to sa translation catalogue (58 entries)

en: Open with %1
sa: %1 इत्यनेन उद्घाटयन्तु

en: Open with…
sa: इत्यनेन सह उद्घाटितम्...

en: Open Containing Folder
sa: Containing Folder उद्घाटयन्तु

en: &Copy
sa: &प्रतिलिपि

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location
sa: प्रतिलिपि स्थानम्

en: Properties
sa: गुणाः

en: Clear All Notifications
sa: सर्वाणि सूचनानि स्वच्छं कुर्वन्तु

en: On
sa: इत्युपरि

en: Off
sa: दूरे

en: SIM Locked
sa: सिम लॉक्ड्

en: Playback Streams
sa: प्लेबैक स्ट्रीम्स

en: Recording Streams
sa: रिकार्डिंग स्ट्रीम्स

en: Device name not found
sa: यन्त्रनाम न प्राप्तम्

en: Show additional options for %1
sa: %1 कृते अतिरिक्तविकल्पान् दर्शयतु

[ctx: only used for sizing, should be widest possible string]
en: 100%
sa: १००%

en: Notification Sounds
sa: सूचना ध्वनयः

en: Stream name not found
sa: धारानाम न प्राप्तम्

en: Unmute
sa: अप्रसन्नता

en: Mute
sa: मूक

en: configure audio streams
sa: श्रव्यधारा विन्यस्तं कुर्वन्तु

en: Open audio settings
sa: श्रव्यसेटिंग्स् उद्घाटयन्तु

[ctx: @info:placeholder]
en: Search…
sa: अन्वेषण…

en: No media playing
sa: न मीडिया वाद्यते

en: Previous track
sa: पूर्वः पटलः

en: Play or Pause media
sa: माध्यमं प्ले कुर्वन्तु अथवा विरामयन्तु

en: Next track
sa: अग्रिमः पटलः

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Link Address
sa: लिङ्क पता प्रतिलिपि कुर्वन्तु

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy
sa: प्रतिलिपि

[ctx: @action:inmenu]
en: Select All
sa: All इति चिनोतु

[ctx: Reply to message]
en: Reply
sa: उत्तरं

[ctx: How many bytes have been copied]
en: %2 of %1
sa: %1 इत्यस्य %2

[ctx: How many files have been copied]
en: %2 of %1 file | %2 of %1 files
sa[0]: %1 सञ्चिकायाः %2
sa[1]: %1 सञ्चिकानां %2

[ctx: How many dirs have been copied]
en: %2 of %1 folder | %2 of %1 folders
sa[0]: %1 पुटस्य %2
sa[1]: %1 पुटस्य %2

[ctx: How many items (that includes files and dirs) have been copied]
en: %2 of %1 item | %2 of %1 items
sa[0]: %1 द्रव्यस्य %2
sa[1]: %1 द्रव्येषु %2

en: %1 file | %1 files
sa[0]: %1 सञ्चिका
sa[1]: %1 सञ्चिकाः

en: %1 folder | %1 folders
sa[0]: %1 पुटम्
sa[1]: %1 पुटम्

en: %1 item | %1 items
sa[0]: %1 द्रव्यम्
sa[1]: %1 द्रव्यम्

[ctx: Hides/expands item details]
en: Details
sa: वर्णन

[ctx: Pause running job]
en: Pause
sa: विराम

[ctx: Cancel running job]
en: Cancel
sa: निरसयतु

en: More Options…
sa: अधिकविकल्पाः...

en: Open
sa: उद्घाटित

[ctx: Text field placeholder]
en: Type a reply…
sa: एकं उत्तरं टङ्कयन्तु...

[ctx: @action:button]
en: Send
sa: प्रेषयतु

[ctx: Job name, e.g. Copying is paused]
en: %1 (Paused)
sa: %1 (विरामितः)

[ctx: Job name, e.g. Copying has failed]
en: %1 (Failed)
sa: %1 (विफलम्)

en: Job Failed
sa: Job Failed इति

[ctx: Job name, e.g. Copying has finished]
en: %1 (Finished)
sa: %1 (समाप्तम्)

en: Job Finished
sa: Job Finished इति

en: now
sa: अधुना

[ctx: Notification was added minutes ago, keep short]
en: %1m ago
sa: %1m पूर्वम्

[ctx: seconds remaining, keep short]
en: %1 s remaining
sa: %1 s अवशिष्टम्

[ctx: minutes remaining, keep short]
en: %1m remaining
sa: %1म् अवशिष्टम्

[ctx: hours remaining, keep short]
en: %1h remaining
sa: %1ह अवशिष्टम्

en: Notification service not available
sa: सूचनासेवा उपलब्धा नास्ति

[ctx: Vendor and product name]
en: Notifications are currently provided by '%1 %2'
sa: सूचनाः सम्प्रति '%1 %2' द्वारा प्रदत्ताः सन्ति ।

en: Show Fewer
sa: न्यूनानि दर्शयतु

[ctx: Expand to show n more notifications]
en: Show %1 More
sa: %1 अधिकं दर्शयतु
