plasma-mobile - en to sa translation catalogue (494 entries)

en: Unable to change NTP settings
sa: NTP सेटिंग्स् परिवर्तयितुं असमर्थः

en: Unable to set current time
sa: वर्तमानसमयं सेट् कर्तुं असमर्थः

en: Unable to set timezone
sa: समयक्षेत्रं सेट् कर्तुं असमर्थः

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Abidjan
sa: अबिजन्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Accra
sa: अक्करा

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Adak
sa: व्रतम्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Addis Ababa
sa: अदीस अबाबा

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Adelaide
sa: एडिलेड

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Aden
sa: अदेन्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Algiers
sa: अल्जीयर्स

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Almaty
sa: अल्माति

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Amman
sa: अम्मान

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Amsterdam
sa: एम्स्टर्डम

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Anadyr
sa: अनाद्यर्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Anchorage
sa: लंगर

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Andorra
sa: अण्डोरा

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Anguilla
sa: अङ्गुइला

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Antananarivo
sa: अन्तानानारिवो

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Antigua
sa: एण्टिगुआ

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Apia
sa: अपिया

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Aqtau
sa: अक्तौ

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Aqtobe
sa: अक्तोबे

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Araguaina
sa: अरगुआइना

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Aruba
sa: अरुबा

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ashgabat
sa: अशगबत

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Asmara
sa: रोमांस

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Astrakhan
sa: अस्त्रखान

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Asuncion
sa: असुन्सिओन्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Athens
sa: एथेन्स

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Atikokan
sa: अटारीयां

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Atyrau
sa: अत्यरौ

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Auckland
sa: ऑक्लैण्ड्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Azores
sa: अजोर्स्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Baghdad
sa: बगदाद

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bahia Banderas
sa: बाहिया बन्देरस्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bahia
sa: बहिया

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bahrain
sa: बहरीन

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Baku
sa: अपक्व

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bamako
sa: बामाको

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bangkok
sa: बङ्काक

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bangui
sa: बङ्गुइ

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Banjul
sa: बंजुल

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Barbados
sa: बार्बाडोस्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Barnaul
sa: बरनौल

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Beirut
sa: बेरूत

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Belem
sa: श्वेतः

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Belgrade
sa: बेल्ग्रेड

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Belize
sa: बेलीज

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Berlin
sa: बर्लिन

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bermuda
sa: बर्मुडा

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Beulah
sa: बेउलः

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bishkek
sa: बिश्केक्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bissau
sa: बिस्साउ

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Blanc-Sablon
sa: ब्लैंक-सब्लोन्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Blantyre
sa: ब्लान्टायर्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Boa Vista
sa: बोआ विस्टा

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bogota
sa: बोगोटा

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Boise
sa: बोइसे

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bougainville
sa: बौगेनविले

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bratislava
sa: ब्रातिस्लावा

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Brazzaville
sa: ब्राज्जाविले

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Brisbane
sa: ब्रिस्बेन्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Broken Hill
sa: भग्न पर्वत

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Brunei
sa: ब्रुनेई

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Brussels
sa: ब्रुसेल्स

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bucharest
sa: बुखारेस्ट्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Budapest
sa: बुडापेस्ट्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Buenos Aires
sa: ब्यूनस आयर्स

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Bujumbura
sa: बुजुम्बुरा

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Busingen
sa: बुसिन्गेन्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cairo
sa: कैरो

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cambridge Bay
sa: केम्ब्रिज खाड़ी

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Campo Grande
sa: कैम्पो ग्राण्डे

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Canary
sa: केनरी

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cancun
sa: कैन्कुन्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cape Verde
sa: केप वर्डे

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Caracas
sa: कराकस

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Casablanca
sa: कासाब्लांका

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Casey
sa: केसी

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Catamarca
sa: कटमार्का

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cayenne
sa: केयेन

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cayman
sa: केमैन

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Center
sa: केंद्र

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ceuta
sa: सेउटा

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chagos
sa: चागोस्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chatham
sa: चथम्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chicago
sa: शिकागो

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chihuahua
sa: चिहुआहुआ

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chisinau
sa: चिसिनौ

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chita
sa: उपविशतु

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Choibalsan
sa: क्रान्ति

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chongqing
sa: चोङ्गकिंग

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Christmas
sa: क्रिसमस

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Chuuk
sa: चुउक्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cocos
sa: कोकोस

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Colombo
sa: कोलम्बो

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Comoro
sa: कोमोरोस

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Conakry
sa: कोनाक्रि

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Copenhagen
sa: कोपेनहेगन

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cordoba
sa: कोर्दोबा

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Costa Rica
sa: कोस्टा रिका

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Creston
sa: क्रेस्टन्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Cuiaba
sa: लौकी

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Curacao
sa: कुराकाओ

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Currie
sa: करी

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dakar
sa: डाकर

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Damascus
sa: दमिश्क

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Danmarkshavn
sa: डेन्मार्कस्य बन्दरगाहः

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dar es Salaam
sa: दार एस् सलाम

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Darwin
sa: डार्विन

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Davis
sa: डेविस्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dawson Creek
sa: डॉसन क्रीक

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dawson
sa: डॉसनः

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Denver
sa: डेन्वर्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Detroit
sa: डेट्रोइट्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dhaka
sa: ढाका

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dili
sa: नहि

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Djibouti
sa: जिबूती

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dominica
sa: डोमिनिका

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Douala
sa: दौआला

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dubai
sa: दुबई

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dublin
sa: डब्लिन्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dumont d’Urville
sa: डुमोण्ट् डी’उर्विल्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Dushanbe
sa: सोमवारं

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Easter
sa: ईस्टर

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Edmonton
sa: एडमन्टन

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Efate
sa: लुप्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Eirunepe
sa: एरुनेपे

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: El Aaiun
sa: एल ऐउन्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: El Salvador
sa: एल साल्वाडोर

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Enderbury
sa: एण्डर्बरी

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Eucla
sa: यूक्ला

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Fakaofo
sa: अत्युत्तमम्‌

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Famagusta
sa: फामागुस्ता

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Faroe
sa: फरोए

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Fiji
sa: फिजी

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Fort Nelson
sa: फोर्ट नेल्सन

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Fortaleza
sa: बलः

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Freetown
sa: फ्रीटाउन

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Funafuti
sa: युध्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Gaborone
sa: गबोरोन्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Galapagos
sa: गालापागोस्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Gambier
sa: गम्बियर्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Gaza
sa: गाजा

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Gibraltar
sa: जिब्राल्टर

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Glace Bay
sa: ग्लेस बे

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Godthab
sa: गोदथब

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Goose Bay
sa: हंस खाड़ी

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Grand Turk
sa: भव्य तुर्क

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Grenada
sa: ग्रेनेडा

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Guadalcanal
sa: ग्वाडाल्कनाल्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Guadeloupe
sa: ग्वाडेलोप

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Guam
sa: गुआम

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Guatemala
sa: ग्वाटेमाला

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Guayaquil
sa: गुआयकिल

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Guernsey
sa: गुर्न्सी

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Guyana
sa: गुयाना

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Halifax
sa: हैलिफैक्स

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Harare
sa: हररे

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Harbin
sa: हार्बिन्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Havana
sa: हवाना

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Hebron
sa: हेब्रोन्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Helsinki
sa: हेल्सिन्की

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Hermosillo
sa: हेर्मोसिलो

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ho Chi Minh
sa: हो चि मिन्ह

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Hobart
sa: होबार्ट्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Hong Kong
sa: हाङ्गकाङ्ग

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Honolulu
sa: होनोलुलु

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Hovd
sa: शिरः

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Indianapolis
sa: इण्डियानापोलिस

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Inuvik
sa: इनुविक्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Iqaluit
sa: मीन

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Irkutsk
sa: इर्कुट्स्क्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Isle of Man
sa: आइल आफ् मैन्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Istanbul
sa: इस्तान्बुल

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jakarta
sa: जकार्ता

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jamaica
sa: जमैका

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jayapura
sa: जयपुरा

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jersey
sa: जर्सी

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jerusalem
sa: यरुशलेम

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Johannesburg
sa: जोहान्सबर्ग्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Johnston
sa: जॉन्स्टन्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Juba
sa: पूर्वमेव

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Jujuy
sa: जुजुय

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Juneau
sa: जुनौ

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kabul
sa: स्वीकारः

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kaliningrad
sa: कालिनिन्ग्राड्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kamchatka
sa: कामचत्का

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kampala
sa: कम्पाला

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Karachi
sa: कराची

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kashgar
sa: काशगर

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kathmandu
sa: काठमाण्डू

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kerguelen
sa: केर्गुएलेन्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Khandyga
sa: खण्ड्यगा

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Khartoum
sa: खारतूम

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kyiv
sa: कीव

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kigali
sa: किगाली

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kinshasa
sa: किन्शासा

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kiritimati
sa: आवेदन पत्र

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kirov
sa: किरोव्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Knox
sa: नॉक्सः

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kolkata
sa: कोलकाता

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kosrae
sa: कोसराए

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kralendijk
sa: क्रालेण्डिजक्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Krasnoyarsk
sa: क्रास्नोयार्स्क

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kuala Lumpur
sa: कुआलालंपुर

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kuching
sa: कुचिंग्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kuwait
sa: कुवैत

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Kwajalein
sa: क्वाजलेइन्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: La Paz
sa: शान्तिः

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: La Rioja
sa: रियोजा

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lagos
sa: लागोस्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Libreville
sa: लिब्रेविल्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lima
sa: पंचं

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lindeman
sa: लिण्डेमैन्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lisbon
sa: लिस्बन्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ljubljana
sa: ल्जुब्लजाना

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lome
sa: लोमे

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: London
sa: लण्डन्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Longyearbyen
sa: Longyearbyen इति

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lord Howe
sa: लॉर्ड होवे

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Los Angeles
sa: लॉस एन्जल्स

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Louisville
sa: लुईविल्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lower Princes
sa: निम्नराजकुमाराः

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Luanda
sa: लुआण्डा

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lubumbashi
sa: लुबुम्बाशी

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Lusaka
sa: लुसाका

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Luxembourg
sa: लक्जम्बर्ग्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Macau
sa: मकाऊ

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Maceio
sa: मसेइओ

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Macquarie
sa: मैक्वेरी

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Madeira
sa: काष्ठ

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Madrid
sa: मैड्रिड्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Magadan
sa: उत्तराधिकारिणः

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mahe
sa: अण्डानि

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Majuro
sa: मजुरो

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Makassar
sa: मकासर

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Malabo
sa: धुन्धला

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Maldives
sa: मालदीव

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Malta
sa: माल्टा

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Managua
sa: मनगुआ

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Manaus
sa: मनौषः

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Manila
sa: मनिला

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Maputo
sa: मापुतो

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Marengo
sa: मारेन्गो

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mariehamn
sa: मरीहम्न्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Marigot
sa: मरिगोट्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Marquesas
sa: मार्केसास

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Martinique
sa: मार्टिनिक

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Maseru
sa: मसेरु

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Matamoros
sa: मातामोरोस्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mauritius
sa: मॉरीशस

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mawson
sa: मावसन्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mayotte
sa: मेयोट्टे

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mazatlan
sa: माजातलन्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mbabane
sa: मबाबने

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: McMurdo
sa: मैकमुर्दो

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Melbourne
sa: मेलबर्न्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mendoza
sa: मेण्डोजा

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Menominee
sa: मेनोमिनी

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Merida
sa: मेरिडा

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Metlakatla
sa: मेत्लकला

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mexico City
sa: मेक्सिकोनगरम्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Midway
sa: मध्यमार्गः

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Minsk
sa: मिन्स्क

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Miquelon
sa: मिकेलोन्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Mogadishu
sa: मोगादिशु

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Monaco
sa: मोनाको

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Moncton
sa: मॉन्कटन

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Monrovia
sa: मोनरोविया

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Monterrey
sa: मॉन्टेरी

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Montevideo
sa: मोंटेवीडियो

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Monticello
sa: मोंटिसेलो

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Montserrat
sa: मोण्टसेराट्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Moscow
sa: मास्को

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Muscat
sa: मस्कट्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Nairobi
sa: नैरोबी

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Nassau
sa: नसौ

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Nauru
sa: नौरु

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ndjamena
sa: न'ड्जामेना

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: New Salem
sa: न्यू सलेम

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: New York
sa: न्यूयोर्क

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Niamey
sa: नियामेय

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Nicosia
sa: निकोसिया

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Nipigon
sa: निपिगोन्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Niue
sa: निउए

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Nome
sa: नामः

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Norfolk
sa: नॉर्फोक्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Noronha
sa: नोरोन्हा

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Nouakchott
sa: नौअक्चोत्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Noumea
sa: नौमेआ

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Novokuznetsk
sa: नोवोकुज़्नेत्स्क

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Novosibirsk
sa: नोवोसिबिर्स्क

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Nuuk
sa: नुउक्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ojinaga
sa: ओजिनागा

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Omsk
sa: ओम्स्क

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Oral
sa: मौखिक

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Oslo
sa: ओस्लो

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ouagadougou
sa: ओउआगाडौगौ

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Pago Pago
sa: भुगतान भुगतान

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Palau
sa: प्रासादः

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Palmer
sa: पामरः

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Panama
sa: पनामा

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Pangnirtung
sa: निर्देश

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Paramaribo
sa: परमारिबो

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Paris
sa: पेरिस्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Perth
sa: पर्थ

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Petersburg
sa: पीटर्स्बर्ग्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Phnom Penh
sa: फ्नोम पेन्ह

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Phoenix
sa: फीनिक्स

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Pitcairn
sa: पिट्केर्न्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Podgorica
sa: पोड्गोरिका

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Pohnpei
sa: पोह्नपेइ

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Pontianak
sa: पोन्टियानक्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Port-au-Prince
sa: पोर्ट-ओ-प्रिन्स्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Port Moresby
sa: पोर्ट मोरेस्बी

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Port of Spain
sa: स्पेनस्य बन्दरगाहः

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Porto-Novo
sa: पोर्टो-नोवो

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Porto Velho
sa: पोर्टो वेल्हो

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Prague
sa: प्राग

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Puerto Rico
sa: प्वेर्टो रिको

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Punta Arenas
sa: पुण्टा एरिनास्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Pyongyang
sa: प्योङ्गयाङ्ग

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Qatar
sa: कतार

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Qostanay
sa: कोस्तानाय

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Qyzylorda
sa: क्यूजिलोर्डा

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rainy River
sa: वर्षा नदी

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rangoon
sa: रङ्गो प्रति

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rankin Inlet
sa: रङ्किन् इन्लेट

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rarotonga
sa: भूमिगत

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Recife
sa: रीफ

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Regina
sa: रेजिना

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Resolute
sa: संकल्पः

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Reunion
sa: पुनर्मिलन

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Reykjavik
sa: रेक्जाविक्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Riga
sa: आयासं

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rio Branco
sa: रियो ब्रैन्को

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rio Gallegos
sa: रियो गैलेगोस्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Riyadh
sa: रियाधः

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rome
sa: रोम

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Rothera
sa: रोथेरा

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Saipan
sa: सैपन

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sakhalin
sa: सखालिन्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Salta
sa: उत्प्लवन

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Samara
sa: समरा

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Samarkand
sa: समरकन्द

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: San Juan
sa: संत जॉन

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: San Luis
sa: सेण्ट् लुईस्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: San Marino
sa: सैन मैरिनो

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Santa Isabel
sa: संत एलिजाबेथ

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Santarem
sa: सन्तरेम्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Santiago
sa: सैन्टियागो

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Santo Domingo
sa: सैन्टो डोमिंगो

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sao Paulo
sa: साओ पाउलो

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sao Tome
sa: साओ तोमे

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sarajevo
sa: साराजेवो

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Saratov
sa: सारातोव

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Scoresbysund
sa: स्कोर्सब्यसुन्द्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Seoul
sa: सियोल

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Shanghai
sa: शङ्घाई

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Simferopol
sa: सिम्फेरोपोल्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Singapore
sa: सिङ्गापुर

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sitka
sa: सित्का

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Skopje
sa: स्कोप्जे

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sofia
sa: सोफिया

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: South Georgia
sa: दक्षिण जॉर्जिया

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Srednekolymsk
sa: स्रेद्नेकोलिम्स्क्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Barthelemy
sa: सेण्ट् बार्थेलेमी

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Helena
sa: सेण्ट् हेलेना

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Johns
sa: सेण्ट् जॉन्स्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Kitts
sa: सेण्ट् किट्स

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Lucia
sa: सेण्ट् लुसिया

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Thomas
sa: सेण्ट् थॉमस

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: St Vincent
sa: सेण्ट् विन्सेन्ट्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Stanley
sa: स्टैन्ले

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Stockholm
sa: स्टॉकहोम

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Swift Current
sa: द्रुतवर्ती वर्तमान

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Sydney
sa: सिड्नी

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Syowa
sa: स्योवा

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tahiti
sa: ताहिती

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Taipei
sa: ताइपे

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tallinn
sa: टैलिन्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tarawa
sa: सङ्ग्रह

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tashkent
sa: ताश्केन्त्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tbilisi
sa: त्बिलिसि

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tegucigalpa
sa: तेगुसिगाल्पा

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tehran
sa: तेहरान

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tell City
sa: नगरं कथयतु

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Thimphu
sa: थिम्फु

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Thule
sa: थुले

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Thunder Bay
sa: थण्डर बे

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tijuana
sa: तिजुआना

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tirane
sa: तिरना

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tokyo
sa: टोक्यो

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tomsk
sa: तोम्स्क्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tongatapu
sa: टोङ्गतापु

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Toronto
sa: टोरोन्टो

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tortola
sa: तोर्टोला

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tripoli
sa: त्रिपोली

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Troll
sa: ट्रोल्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tucuman
sa: तुकुमान्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Tunis
sa: ट्यूनिस

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ulaanbaatar
sa: उलानबातर

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ulyanovsk
sa: उल्यानोव्स्क्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Urumqi
sa: उरुमकी

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ushuaia
sa: उशुआइआ

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Ust-Nera
sa: उस्त-नेरा

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+00:00
sa: UTC+00:00 इति

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+01:00
sa: UTC+01:00 इति

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+02:00
sa: UTC+02:00 इति

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+03:00
sa: UTC+03:00 इति

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+03:30
sa: UTC+03:30 इति

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+04:00
sa: UTC+04:00 इति

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+04:30
sa: UTC+04:30 इति

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+05:00
sa: UTC+05:00 इति

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+05:30
sa: UTC+05:30 इति

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+05:45
sa: UTC+05:45 इति

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+06:00
sa: UTC+06:00 इति

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+06:30
sa: UTC+06:30 इति

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+07:00
sa: UTC+07:00 इति

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+08:00
sa: UTC+08:00 इति

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+09:00
sa: UTC+09:00 इति

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+09:30
sa: UTC+09:30 इति

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+10:00
sa: UTC+10:00 इति

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+11:00
sa: UTC+11:00 इति

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+12:00
sa: UTC+12:00 इति

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+13:00
sa: UTC+13:00 इति

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC+14:00
sa: UTC+14:00 इति

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC-00:00
sa: यूटीसी-00:00

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC-01:00
sa: यूटीसी-०१:००

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC-02:00
sa: यूटीसी-०२:००

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC-03:00
sa: यूटीसी-०३:००

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC-03:30
sa: UTC-03:30 इति

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC-04:00
sa: यूटीसी-०४:००

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC-04:30
sa: UTC-04:30 इति

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC-05:00
sa: यूटीसी-०५:००

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC-06:00
sa: यूटीसी-०६:००

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC-07:00
sa: उटीसी-०७:००

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC-08:00
sa: यूटीसी-०८:००

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC-09:00
sa: उटीसी-०९:००

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC-10:00
sa: यूटीसी-१०:००

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC-11:00
sa: उटीसी-११:००

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC-12:00
sa: उटीसी-१२:००

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC-13:00
sa: उटीसी-१३:००

[ctx: This is a generic time zone name, localize as needed]
en: UTC-14:00
sa: उटीसी-१४:००

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Uzhhorod
sa: उझगोरोद

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vaduz
sa: वडुज

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vancouver
sa: वैङ्कूवर

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vatican
sa: वैटिकन

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vevay
sa: वेवाय

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vienna
sa: वियना

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vientiane
sa: विएन्टियाने

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vilnius
sa: विल्नियसः

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vincennes
sa: विन्सेन्स् इति

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vladivostok
sa: व्लादिवोस्तोक्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Volgograd
sa: वोल्गोग्राड्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Vostok
sa: वोस्तोक्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Wake
sa: उत्थापयति

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Wallis
sa: वालिस्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Warsaw
sa: वारसॉ

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Whitehorse
sa: श्वेतश्वः

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Winamac
sa: विनामच्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Windhoek
sa: विन्धोक्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Winnipeg
sa: विन्निपेग

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yakutat
sa: यकुटत

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yakutsk
sa: याकुत्स्क्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yangon
sa: यंगोन

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yekaterinburg
sa: येकातेरिन्बर्ग्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yellowknife
sa: पीतछुरी

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Yerevan
sa: येरेवन्

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Zagreb
sa: ज़ाग्रेब

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Zaporizhzhia
sa: जपोरिझ्झिया

[ctx: This is a city associated with particular time zone]
en: Zurich
sa: ज्यूरिख

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Africa
sa: आफ्रिका

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: America
sa: अमेरिका

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Antarctica
sa: अण्टार्कटिका

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Asia
sa: एशिया

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Atlantic
sa: अटलाण्टिक

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Australia
sa: ऑस्ट्रेलिया

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Europe
sa: यूरोप

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Indian
sa: भारतीय

[ctx: This is a continent/area associated with a particular timezone]
en: Pacific
sa: प्रशान्तसागरीय

en: Display
sa: प्रदर्शन

en: 24-Hour Format
sa: २४-घण्टा प्रारूप

en: Whether to use a 24-hour format for clocks.
sa: घण्टानां कृते २४ घण्टानां प्रारूपस्य उपयोगः करणीयः वा।

en: Timezone
sa: समयक्षेत्रम्

en: Time and Date
sa: समयः तिथिः च

en: Automatic Time Synchronization
sa: स्वचालित समय समन्वयन

en: Whether to set the time automatically.
sa: स्वयमेव समयं सेट् कर्तव्यम् वा।

en: System Time
sa: प्रणाली समय

en: System Date
sa: प्रणाली तिथि

[ctx: @title:window]
en: Pick Timezone
sa: समयक्षेत्रं चिनुत

en: Pick System Time
sa: System Time इति चिनुत

en: AM
sa: अस्मि
