plasma-mobile - en to sl translation catalogue (61 entries)

en: Open with %1
sl: Odpri z %1

en: Open with…
sl: Odpri z…

en: Open Containing Folder
sl: Odpri vsebovano mapo

en: &Copy
sl: Kopiraj

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location
sl: Kopiraj lokacijo

en: Properties
sl: Lastnosti

en: On
sl: Vklopljeno

en: Off
sl: Izklopljeno

en: SIM Locked
sl: SIM zaklenjena

en: Outputs
sl: Izhodi

en: Inputs
sl: Vhodi

en: Playback Streams
sl: Tokovi playbacka

en: Recording Streams
sl: Tokovi snemanja

en: Device name not found
sl: Imena naprave ni mogoče najti

en: Show additional options for %1
sl: Prikaži dodatne možnosti ta %1

en: Unmute
sl: Odutišaj

en: Mute
sl: Utišaj

[ctx: Accessibility data on volume slider]
en: Adjust volume for %1
sl: Prilagodi glasnost za %1

en: Notification Sounds
sl: Zvoki obvestil

en: Stream name not found
sl: Ime toka ni mogoče najti

en: configure audio streams
sl: konfiguriraj zvočne tokove

en: Open audio settings
sl: Odpri nastavitve zvoka

[ctx: @info:placeholder]
en: Search…
sl: Išči…

en: Search…
sl: Išči…

en: No media playing
sl: Ne predvaja se ničesar

en: Previous track
sl: Prejšnja sled

en: Play or Pause media
sl: Predvajaj ali premor medija

en: Next track
sl: Naslednja sled

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Link Address
sl: Kopiraj naslove povezav

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy
sl: Kopiraj

[ctx: @action:inmenu]
en: Select All
sl: Izberi vse

[ctx: Reply to message]
en: Reply
sl: Odgovori

[ctx: How many bytes have been copied]
en: %2 of %1
sl: %2 od %1

[ctx: How many files have been copied]
en: %2 of %1 file | %2 of %1 files
sl[0]: %2 od %1 datotek
sl[1]: %2 od %1 datoteke
sl[2]: %2 od %1 datotek
sl[3]: %2 od %1 datotek

[ctx: How many dirs have been copied]
en: %2 of %1 folder | %2 of %1 folders
sl[0]: %2 od %1 map
sl[1]: %2 od %1 mape
sl[2]: %2 od %1 map
sl[3]: %2 od %1 map

[ctx: How many items (that includes files and dirs) have been copied]
en: %2 of %1 item | %2 of %1 items
sl[0]: %2 od %1 postavk
sl[1]: %2 od %1 postavke
sl[2]: %2 od %1 postavk
sl[3]: %2 od %1 postavk

en: %1 file | %1 files
sl[0]: %1 datotek
sl[1]: %1 datoteke
sl[2]: %1 datoteki
sl[3]: %1 datoteke

en: %1 folder | %1 folders
sl[0]: %1 map
sl[1]: %1 mape
sl[2]: %1 mapi
sl[3]: %1 mape

en: %1 item | %1 items
sl[0]: %1 postavk
sl[1]: %1 postavka
sl[2]: %1 postavki
sl[3]: %1 postavke

[ctx: Hides/expands item details]
en: Details
sl: Podrobnosti

[ctx: Pause running job]
en: Pause
sl: Premor

[ctx: Cancel running job]
en: Cancel
sl: Prekliči

en: More Options…
sl: Več možnosti…

en: Open
sl: Odpri

[ctx: Text field placeholder]
en: Type a reply…
sl: Vtipkajte odgovor…

[ctx: @action:button]
en: Send
sl: Pošlji

[ctx: Job name, e.g. Copying is paused]
en: %1 (Paused)
sl: %1 (V premoru)

[ctx: Job name, e.g. Copying has failed]
en: %1 (Failed)
sl: %1 (Izpadlo)

en: Job Failed
sl: Opravilo izpadlo

[ctx: Job name, e.g. Copying has finished]
en: %1 (Finished)
sl: %1 (Končano)

en: Job Finished
sl: Opravilo končano

en: now
sl: zdaj

[ctx: Notification was added minutes ago, keep short]
en: %1m ago
sl: pred %1m

[ctx: seconds remaining, keep short]
en: %1 s remaining
sl: %1 preostaja

[ctx: minutes remaining, keep short]
en: %1m remaining
sl: %1m preostaja

[ctx: hours remaining, keep short]
en: %1h remaining
sl: %1h preostaja

en: Notification service not available
sl: Storitve obvestil niso na voljo

[ctx: Vendor and product name]
en: Notifications are currently provided by '%1 %2'
sl: Obvestila trenutno zagotavlja '%1 %2'

en: Show Fewer
sl: Prikaži manj

[ctx: Expand to show n more notifications]
en: Show %1 More
sl: Prikaži %1 več

en: Clear All Notifications
sl: Počisti vsa obvestila
