plasma-mobile - en to tr translation catalogue (63 entries)

en: Open with %1
tr: %1 ile Aç

en: Open with…
tr: Birlikte Aç…

en: Open Containing Folder
tr: İçeren Klasörü Aç

en: &Copy
tr: Ko&pyala

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location
tr: Konumu Kopyala

en: Properties
tr: Özellikler

en: On
tr: Açık

en: Off
tr: Kapalı

en: SIM Locked
tr: SIM Kilitli

en: %1%
tr: %​%1

en: Outputs
tr: Çıkışlar

en: Inputs
tr: Girişler

en: Playback Streams
tr: Çalma Akışları

en: Recording Streams
tr: Kayıt Akışları

en: Device name not found
tr: Aygıt adı bulunamadı

en: Show additional options for %1
tr: %1 ek seçeneklerini göster

en: Unmute
tr: Sesini Aç

en: Mute
tr: Sessize Al

[ctx: Accessibility data on volume slider]
en: Adjust volume for %1
tr: %1 ses düzeyini ayarla

[ctx: volume percentage]
en: %1%
tr: %​%1

[ctx: only used for sizing, should be widest possible string]
en: 100%
tr: %​100

en: Notification Sounds
tr: Bildirim Sesleri

en: Stream name not found
tr: Akış adı bulunamadı

en: Open audio settings
tr: Ses ayarlarını aç

en: No media playing
tr: Çalınan/Oynatılan ortam yok

en: Previous track
tr: Önceki parça

en: Play or Pause media
tr: Ortamı Çal/Duraklat

en: Next track
tr: Sonraki parça

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Link Address
tr: Bağlantı Adresini Kopyala

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy
tr: Kopyala

[ctx: @action:inmenu]
en: Select All
tr: Tümünü Seç

[ctx: Reply to message]
en: Reply
tr: Yanıtla

[ctx: How many bytes have been copied]
en: %2 of %1
tr: %2/%1

[ctx: How many files have been copied]
en: %2 of %1 file | %2 of %1 files
tr[0]: %2/%1 dosya
tr[1]: %2/%1 dosya

[ctx: How many dirs have been copied]
en: %2 of %1 folder | %2 of %1 folders
tr[0]: %2/%1 klasör
tr[1]: %2/%1 klasör

[ctx: How many items (that includes files and dirs) have been copied]
en: %2 of %1 item | %2 of %1 items
tr[0]: %2/%1 öge
tr[1]: %2/%1 öge

en: %1 file | %1 files
tr[0]: %1 dosya
tr[1]: %1 dosya

en: %1 folder | %1 folders
tr[0]: %1 klasör
tr[1]: %1 klasör

en: %1 item | %1 items
tr[0]: %1 öge
tr[1]: %1 öge

[ctx: Bytes per second]
en: %1/s
tr: %1/sn

[ctx: Percentage of a job]
en: %1%
tr: %​%1

[ctx: Hides/expands item details]
en: Details
tr: Ayrıntılar

[ctx: Pause running job]
en: Pause
tr: Duraklat

[ctx: Cancel running job]
en: Cancel
tr: İptal

en: More Options…
tr: Daha Çok Seçenek…

en: Open
tr: Aç

[ctx: Text field placeholder]
en: Type a reply…
tr: Yanıt yaz…

[ctx: @action:button]
en: Send
tr: Gönder

[ctx: Job name, e.g. Copying is paused]
en: %1 (Paused)
tr: %1 (Duraklatıldı)

[ctx: Job name, e.g. Copying has failed]
en: %1 (Failed)
tr: %1 (Başarısız)

en: Job Failed
tr: İş Başarısız

[ctx: Job name, e.g. Copying has finished]
en: %1 (Finished)
tr: %1 (Bitti)

en: Job Finished
tr: İş Bitti

en: now
tr: şimdi

[ctx: Notification was added minutes ago, keep short]
en: %1m ago
tr: %1 dk önce

[ctx: seconds remaining, keep short]
en: %1 s remaining
tr: %1 sn kaldı

[ctx: minutes remaining, keep short]
en: %1m remaining
tr: %1 dk kaldı

[ctx: hours remaining, keep short]
en: %1h remaining
tr: %1 sa kaldı

en: Notification service not available
tr: Bildirim hizmeti kullanılamıyor

[ctx: Vendor and product name]
en: Notifications are currently provided by '%1 %2'
tr: Bildirimler şu anda “%1 %2” tarafından sağlanıyor

en: Show Fewer
tr: Daha Az Göster

[ctx: Expand to show n more notifications]
en: Show %1 More
tr: %1 Daha Çok Göster

en: Clear All Notifications
tr: Tüm Bildirimleri Temizle
