plasma-mobile - en to tr translation catalogue (40 entries)

en: Waydroid Integration
tr: Waydroid Tümleştirmesi

en: Waydroid is not installed
tr: Waydroid kurulu değil

en: Check installation
tr: Kurulumu Denetle

en: Downloading Android and vendor images.
    It can take a few minutes.
tr: Android ve üretici kalıpları indiriliyor.
    Bu, birkaç dakika alabilir.

en: Waydroid is resetting.
    It can take a few seconds.
tr: Waydroid sıfırlanıyor.
    Bu, birkaç saniye alabilir.

en: The Waydroid session is not running.
tr: Waydroid oturumu çalışmıyor.

en: Start the session
tr: Oturumu Başlat

en: Waydroid session is starting.
    It can take a few seconds.
tr: Waydroid oturumu başlatılıyor.
    Bu, birkaç saniye alabilir.

en: Waydroid applications
tr: Waydroid Uygulamaları

[ctx: @action:button]
en: Install APK
tr: APK Kur

en: You must selected local file
tr: Yerel dosya seçmelisiniz

[ctx: @action:button]
en: Delete the application
tr: Uygulamayı Sil

en: General information
tr: Genel Bilgi

en: IP address
tr: IP adresi

en: Copy
tr: Kopyala

en: Waydroid status
tr: Waydroid durumu

en: Running
tr: Çalışıyor

en: Stop session
tr: Oturumu Durdur

en: Certify my device for Google Play Protect
tr: Aygıtımı Google Play Protect için Sertifikala

en: Installed applications
tr: Kurulu Uygulamalar

en: Reset waydroid
tr: Waydroid’i Sıfırla

[ctx: @title:window]
en: Confirm Waydroid Reset
tr: Waydroid’in Sıfırlanmasını Onayla

en: Are you sure you want to reset Waydroid ? This is a destructive action, and will wipe all user data.
tr: Waydroid’i sıfırlamak istediğinizden emin misiniz? Bu, yok edici bir işlemdir ve tüm kullanıcı verisini siler.

en: Waydroid properties
tr: Waydroid Özellikleri

en: May require restarting the waydroid session to apply
tr: Uygulanması için Waydroid oturumunun yeniden başlatılması gerekebilir

en: Multi Windows
tr: Çoklu Pencereler

en: Enables/Disables window integration with the desktop
tr: Masaüstü ile pencere tümleştirmesini etkinleştirir/devre dışı bırakır

en: Suspend
tr: Askıya Al

en: Let the Waydroid container sleep (after the display timeout) when no apps are active
tr: Etkin uygulama yokken (görüntü zaman aşımından sonra) Waydroid kapsayıcısının uyumasına izin ver

en: Allow android direct access to hotplugged devices
tr: Tak–çıkar aygıtlara Android’in doğrudan erişmesine izin ver

en: Downloading %1MB/%2MB Speed %3
tr: %1 MB/%2 MB indiriliyor, hız: %3

en: %1Mb/s
tr: %1 MB/sn

en: %1Kb/s
tr: %1 KB/sn

en: Google Play Protect configuration
tr: Google Play Project Yapılandırması

en: We fetching your Android ID.
    It can take a few seconds.
tr: Android kimliğiniz getiriliyor.
    Bu, birkaç saniye alabilir.

en: When launching waydroid with GAPPS for the first time you will be notified that the device is not certified for Google Play Protect. To self certify your device, paste the Android ID on the field in the website. Then, give the Google services some minutes to reflect the change and restart waydroid.
tr: Waydroid’in Google Uygulamaları ile ilk kez başlatırken, aygıtın Google Play Protect ile kullanım için sertifikalanmamış olduğu hakkında bir uyarı alacaksınız. Kendi aygıtınızı sertifikalamak için Android kimliğini web sitesindeki alana yapıştırın. Sonrasında, Google hizmetlerine bu değişikliğin yansıması için birkaç dakika verin ve Waydroid’i yeniden başlatın.

[ctx: @action:button]
en: Copy Android ID and open the website
tr: Android Kimliğini Kopyala ve Web Sitesini Aç

en: Initial configuration
tr: Başlangıç yapılandırması

en: System type
tr: Sistem türü

en: Configure waydroid
tr: Waydroid’i Yapılandır
