plasma-mobile - en to tr translation catalogue (48 entries)

en: Shell
tr: Kabuk

en: General
tr: Genel

en: Shell Vibrations
tr: Kabuk Titreşimleri

en: Animations
tr: Canlandırmalar

en: If this is off, animations will be reduced as much as possible.
tr: Bu kapalıysa canlandırmalar olabildiğince azaltılır.

en: Auto Hide Panels
tr: Panelleri Kendiliğinden Gizle

en: Auto-hide the status and navigation panels to allow applications to always be in fullscreen.
tr: Uygulamaların her zaman tam ekranda kalabilmesi için durum ve dolaşma panellerini kendiliğinden gizleyin.

en: Double Tap to Wakeup
tr: Uyandırmak için İki Kez Dokun

en: When the screen is off, double tap to wakeup the device.
tr: Ekran kapalıyken aygıtı uyandırmak için ekrana iki kez vurun.

en: Status Bar
tr: Durum Çubuğu

en: Date in status bar
tr: Durum çubuğunda tarih

en: If on, date will be shown next to the clock in the status bar.
tr: Etkinleştirilirse tarih, durum çubuğunda saatin yanında görüntülenir.

en: Battery Percentage
tr: Pil Yüzdesi

en: Show battery percentage in the status bar.
tr: Durum çubuğunda pil yüzdesini gösterin.

en: Status Bar Size
tr: Durum Çubuğu Boyutu

en: Size of the top panel (needs restart).
tr: Üst panelin boyutu (yeniden başlatma gerektirir).

[ctx: Status bar height]
en: Tiny
tr: Ufak

[ctx: Status bar height]
en: Small
tr: Küçük

[ctx: Status bar height]
en: Large
tr: Büyük

[ctx: Status bar height]
en: Very Large
tr: Çok Büyük

en: Action Drawer
tr: Eylem Çekmecesi

[ctx: Pinned action drawer mode]
en: Pinned Mode
tr: Sabitlenmiş Kip

[ctx: Expanded action drawer mode]
en: Expanded Mode
tr: Genişletilmiş Kip

en: Quick Settings
tr: Tez Ayarlar

en: Top Left Drawer Mode
tr: Sol Üst Çekmece Kipi

en: Mode when opening from the top left.
tr: Sol üstten açıldığı zamanki kip.

en: Top Right Drawer Mode
tr: Sağ Üst Çekmece Kipi

en: Mode when opening from the top right.
tr: Sağ üstten açıldığı zamanki kip.

[ctx: @title:group, shortcuts available from lock screen]
en: Lock Screen Shortcuts
tr: Kilit Ekranı Kısayolları

[ctx: @item:inlistbox]
en: None
tr: Yok

[ctx: @item:inlistbox]
en: Flashlight
tr: Fener

[ctx: @item:inlistbox]
en: Camera
tr: Kamera

[ctx: @label:listbox]
en: Left button
tr: Sol düğme

[ctx: @label:listbox]
en: Right button
tr: Sağ düğme

[ctx: @action:button]
en: Hide
tr: Gizle

[ctx: @action:button]
en: Show
tr: Göster

en: Quick Settings Columns
tr: Tez Ayarlar Sütunları

en: Maximum number of columns in landscape orientation.
tr: Yatay yönelimde kullanılabilecek en çok sütun sayısı.

en: Customize the order of quick settings in the pull-down panel and hide them.
tr: Aşağı çekilen paneldeki tez ayarların sırasını düzenleyin ve onları gizleyin.

en: Disabled Quick Settings
tr: Devre Dışı Bırakılan Tez Ayarlar

en: Re-enable previously disabled quick settings.
tr: Daha önceden devre dışı bırakılan tez ayarları yeniden etkinleştirin.

en: Whether to have vibrations enabled in the shell.
tr: Kabukta titreşimlerin olup olmayacağı.

en: Vibration Duration
tr: Titreşim Süresi

en: How long shell vibrations should be.
tr: Kabuk titreşimlerinin ne kadar süreceği.

[ctx: Long duration]
en: Long
tr: Uzun

[ctx: Medium duration]
en: Medium
tr: Orta

[ctx: Short duration]
en: Short
tr: Kısa

en: Keyboard vibrations are controlled separately in the keyboard settings module.
tr: Klavye titreşimleri, klavye ayarları modülünden ayrıca denetlenir.
