plasma-mobile - en to uk translation catalogue (47 entries)

en: Open Containing Folder
uk: Відкрити теку з даними

en: &Copy
uk: &Копіювати

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location
uk: Копіювати адресу

en: Properties
uk: Властивості

en: On
uk: Увімкнено

en: Off
uk: Вимкнено

en: Audio
uk: Звук

en: Increase Volume
uk: Збільшити гучність

en: Decrease Volume
uk: Зменшити гучність

en: Mute
uk: Вимкнути звук

en: SIM Locked
uk: SIM-картку заблоковано

en: Outputs
uk: Виходи

en: Inputs
uk: Пристрої введення

en: Playback Streams
uk: Потоки відтворення даних

en: Recording Streams
uk: Потоки запису

en: Device name not found
uk: Назву пристрою не знайдено

en: Show additional options for %1
uk: Показати додаткові параметри для %1

[ctx: Accessibility data on volume slider]
en: Adjust volume for %1
uk: Скоригувати гучність для %1

en: Notification Sounds
uk: Звуки сповіщень

en: Stream name not found
uk: Назву потоку не знайдено

en: Unmute
uk: Увімкнути звук

en: Open audio settings
uk: Відкрити параметри звуку

en: Audio Settings
uk: Параметри звуку

en: Toggle showing audio streams
uk: Увімкнути або вимкнути показ потоків звукових даних

en: Search…
uk: Шукати…

en: No media playing
uk: Відтворення не відбувається

en: Previous track
uk: Попередня доріжка

en: Play or Pause media
uk: Почати або призупинити відтворення

en: Next track
uk: Наступна доріжка

[ctx: Reply to message]
en: Reply
uk: Відповісти

[ctx: Text field placeholder]
en: Type a reply…
uk: Введіть відповідь…

[ctx: @action:button]
en: Send
uk: Надіслати

en: Notification service not available
uk: Немає доступу до служби сповіщень

[ctx: Vendor and product name]
en: Notifications are currently provided by '%1 %2'
uk: За роботу сповіщень зараз відповідає «%1 %2»

en: Show Fewer
uk: Показувати менше

[ctx: Expand to show n more notifications]
en: Show %1 More
uk: Показати ще %1

en: Clear All Notifications
uk: Вилучити усі сповіщення

en: More Options…
uk: Додаткові параметри…

[ctx: Job name, e.g. Copying is paused]
en: %1 (Paused)
uk: %1 (призупинено)

[ctx: Job name, e.g. Copying has failed]
en: %1 (Failed)
uk: %1 (помилка)

en: Job Failed
uk: Завдання не виконано

[ctx: Job name, e.g. Copying has finished]
en: %1 (Finished)
uk: %1 (завершено)

en: Job Finished
uk: Завдання виконано

[ctx: Notification was added minutes ago, keep short]
en: %1m ago
uk: %1 хв. тому

[ctx: seconds remaining, keep short]
en: %1 s remaining
uk: Лишилося %1 сек.

[ctx: minutes remaining, keep short]
en: %1m remaining
uk: Лишилося %1 хв.

[ctx: hours remaining, keep short]
en: %1h remaining
uk: Лишилося %1 год.
