plasma-mobile - en to uk translation catalogue (16 entries)

[ctx: Default application folder name.]
en: Folder
uk: Тека

en: General
uk: Загальне

en: Remove from favourites
uk: Вилучити з улюблених

en: Add applications to your favourites so they show up here.
uk: Додайте програми до списку улюблених, щоб їх було показано тут.

en: Move out of folder
uk: Пересунути з теки

en: Add to favourites
uk: Додати до улюбленого

en: Applications
uk: Програми

en: Homescreen Settings
uk: Параметри домашньої сторінки

en: Homescreen
uk: Домашня сторінка

en: Wallpaper blur effect
uk: Ефект розмивання фонового зображення

[ctx: Wallpaper blur effect]
en: None
uk: Немає

[ctx: Wallpaper blur effect]
en: Simple
uk: Простий

[ctx: Wallpaper blur effect]
en: Full
uk: Повний

en: Double tap to lock device
uk: Подвійний дотик для блокування пристрою

en: Wallpapers
uk: Фонові зображення

en: Settings
uk: Параметри
