plasma-mobile - en to uk translation catalogue (40 entries)

en: Waydroid Integration
uk: Інтеграція з Waydroid

en: Waydroid is not installed
uk: Waydroid не встановлено

en: Check installation
uk: Перевірити встановлення

en: Downloading Android and vendor images.
    It can take a few minutes.
uk: Отримуємо Android та образи виробника.
    Процес може тривати декілька хвилин.

en: Waydroid is resetting.
    It can take a few seconds.
uk: Скидаємо Waydroid до початкового стану.
    Скидання може тривати декілька секунд.

en: The Waydroid session is not running.
uk: Сеанс Waydroid не запущено.

en: Start the session
uk: Почати сеанс

en: Waydroid session is starting.
    It can take a few seconds.
uk: Починається сеанс Waydroid.
    Запуск може тривати декілька секунд.

en: Waydroid applications
uk: Програми Waydroid

[ctx: @action:button]
en: Install APK
uk: Встановити APK

en: You must select a local file
uk: Вам слід вибрати локальний файл

[ctx: @action:button]
en: Delete the application
uk: Вилучити програму

en: General information
uk: Загальна інформація

en: IP address
uk: IP-адреса

en: Copy
uk: Копіювати

en: Waydroid status
uk: Стан Waydroid

en: Running
uk: Запущено

en: Stop session
uk: Зупинити сеанс

en: Certify my device for Google Play Protect
uk: Сертифікувати ваш пристрій для Google Play Protect

en: Installed applications
uk: Встановлені програми

en: Reset Waydroid
uk: Скинути Waydroid

[ctx: @title:window]
en: Confirm Waydroid Reset
uk: Підтвердження скидання Waydroid

en: Are you sure you want to reset Waydroid? This is a destructive action, and will wipe all user data.
uk: Ви справді хочете скинути Waydroid до початкових параметрів? Ця дія є руйнівною — буде витерто усі дані користувачів.

en: Waydroid properties
uk: Властивості Waydroid

en: May require restarting the Waydroid session to apply
uk: Може потребувати перезапуску сеансу Waydroid для застосування

en: Multi Windows
uk: Декілька вікон

en: Enables/Disables window integration with the desktop
uk: Вмикає або вимикає інтеграцію вікон із стільницею

en: Suspend
uk: Призупинити

en: Let the Waydroid container sleep (after the display timeout) when no apps are active
uk: Дозволити присипляння контейнера Waydroid (після завершення часу очікування дисплея), якщо жодна з програм не є активною

en: Allow android direct access to hotplugged devices
uk: Дозволити android безпосередній доступ до з'єднаних «у гарячу» пристроїв

en: Downloading %1MB/%2MB Speed %3
uk: Отримуємо %1МБ з %2МБ, швидкість — %3

en: %1MB/s
uk: %1МБ/с

en: %1kB/s
uk: %1кБ/с

en: Google Play Protect configuration
uk: Налаштування Google Play Protect

en: Fetching your Android ID.
    It can take a few seconds.
uk: Отримуємо ваш ідентифікатор Android.
    Процедура може тривати декілька секунд.

en: When launching Waydroid with GAPPS for the first time, you will be notified that the device is not certified for Google Play Protect. To self certify your device, paste the Android ID in the field on the website. Then, give the Google services some minutes to reflect the change and restart Waydroid.
uk: Під час першого запуску Waydroid з GAPPS ви отримаєте сповіщення про те, що пристрій не сертифікований для Google Play Protect. Щоб самостійно сертифікувати свій пристрій, вставте ідентифікатор Android у поле на сайті. Потім дайте службам Google кілька хвилин, щоб зафіксувати зміни, і перезапустіть Waydroid.

[ctx: @action:button]
en: Copy Android ID and open the website
uk: Копіювати ідентифікатор Android і відкрити сайт

en: Initial configuration
uk: Початкове налаштовування

en: System type
uk: Тип системи

en: Configure Waydroid
uk: Налаштувати Waydroid
