plasma-nm - en to hi translation catalogue (564 entries)

[ctx: @title:tab General configuration]
en: General
hi: सामान्य

en: Wired
hi: वायर्ड

en: 802.1x Security
hi: 802.1x सुरक्षा

en: Wi-Fi
hi: वाईफ़ाई

en: Wi-Fi Security
hi: वाई-फाई सुरक्षा

en: DSL
hi: डीएसएल

en: Mobile Broadband (%1)
hi: मोबाइल ब्रॉडबैंड (%1)

en: Bluetooth
hi: ब्लूटूथ

en: GSM
hi: जीएसएम

en: PPP
hi: पीपीपी

en: Infiniband
hi: इन्फिनिबैंड

en: Bond
hi: गहरा संबंध

en: Bridge
hi: पुल

en: Vlan
hi: वलान

en: Team
hi: टीम

en: WireGuard Interface
hi: वायरगार्ड इंटरफ़ेस

en: VPN (%1)
hi: वीपीएन (%1)

en: IPv4
hi: आईपीवी 4

en: IPv6
hi: आईपीवी6

en: Failed to get secrets for %1
hi: %1 के लिए गुप्त जानकारी प्राप्त करने में विफल

en: New Connection (%1)
hi: नया कनेक्शन (%1)

en: Edit Connection '%1'
hi: कनेक्शन '%1' संपादित करें

en: New %1 connection
hi: नया %1 कनेक्शन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Connection name:
hi: कनेक्शन नाम:

en: Ethernet
hi: ईथरनेट

en: InfiniBand
hi: इन्फिनीबैंड

[ctx: bond mode]
en: Round-robin
hi: राउंड रोबिन

[ctx: bond mode]
en: Active backup
hi: सक्रिय बैकअप

[ctx: bond mode]
en: XOR
hi: मुक्त

[ctx: bond mode]
en: Broadcast
hi: प्रसारण

[ctx: bond mode]
en: 802.3ad
hi: 802.3एडी

[ctx: bond mode]
en: Adaptive transmit load balancing
hi: अनुकूली संचारित भार संतुलन

[ctx: bond mode]
en: Adaptive load balancing
hi: अनुकूली भार संतुलन

[ctx: bond link monitoring]
en: MII (recommended)
hi: MII (अनुशंसित)

[ctx: bond link monitoring]
en: ARP
hi: एआरपी

en: Do you want to remove the connection '%1'?
hi: क्या आप कनेक्शन '%1' हटाना चाहते हैं?

en: Remove Connection
hi: कनेक्शन हटाएँ

en: VLAN
hi: वीएलएएन

en: DUN (dial up networking)
hi: डन (डायल अप नेटवर्किंग)

en: PAN (personal area network)
hi: पैन (पर्सनल एरिया नेटवर्क)

[ctx: @title:window advanced permissions editor]
en: Advanced Permissions Editor
hi: उन्नत अनुमतियाँ संपादक

[ctx: infiniband transport mode]
en: Datagram
hi: आंकड़ारेख

[ctx: infiniband transport mode]
en: Connected
hi: जुड़े हुए

[ctx: Header text for IPv4 address]
en: Address
hi: पता

[ctx: Header text for IPv4 netmask]
en: Netmask
hi: नेटमास्क

[ctx: Header text for IPv4 gateway]
en: Gateway
hi: द्वार

en: Other DNS Servers:
hi: अन्य DNS सर्वर:

en: DNS Servers:
hi: डीएनएस सर्वर:

en: <qt>You can find more information about these values here:<br/><a href='https://developer.gnome.org/NetworkManager/stable/ch01.html'>https://developer.gnome.org/NetworkManager/stable/ch01.htmlnm-settings-nmcli.html</a></qt>
hi: <qt>आप इन मूल्यों के बारे में अधिक जानकारी यहां पा सकते हैं:<br/> <a href='https://developer.gnome.org/NetworkManager/stable/ch01.html'>https://developer.gnome.org/NetworkManager/stable/ch01.htmlnm-settings-nmcli.html</a></qt>

en: Send hostname:
hi: होस्टनाम भेजें:

en: DHCP hostname:
hi: DHCP होस्टनाम:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, privacyCombo)
en: Default
hi: गलती करना

[ctx: Milliseconds]
en:  ms
hi:  एमएस

en: DAD timeout:
hi: DAD टाइमआउट:

en: Edit DNS servers
hi: DNS सर्वर संपादित करें

en: Edit DNS search domains
hi: DNS खोज डोमेन संपादित करें

[ctx: Header text for IPv6 address]
en: Address
hi: पता

[ctx: Header text for IPv6 prefix]
en: Prefix
hi: उपसर्ग

[ctx: Header text for IPv6 gateway]
en: Gateway
hi: द्वार

en: Alternative Subject Matches
hi: वैकल्पिक विषय मिलान

en: <qt>This entry must be one of:<ul><li>DNS: &lt;name or ip address&gt;</li><li>EMAIL: &lt;email&gt;</li><li>URI: &lt;uri, e.g. https://www.kde.org&gt;</li></ul></qt>
hi: <qt>यह प्रविष्टि निम्न में से एक होनी चाहिए:<ul><li> DNS: &lt;नाम या आईपी पता&gt;</li><li> ईमेल: &lt;email&gt;</li><li> यूआरआई: &lt;यूरी, उदाहरण के लिए https://www.kde.org&gt;</li></ul></qt>

en: Connect to these servers only
hi: केवल इन सर्वरों से कनेक्ट करें

en: Select file to import
hi: आयात करने के लिए फ़ाइल चुनें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Authentication:
hi: प्रमाणीकरण:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, auth) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, peapInnerAuth)
en: MD5
hi: एमडी5

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, auth)
en: TLS
hi: टीएलएस

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, auth) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, securityCombo)
en: LEAP
hi: छलाँग

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, auth)
en: PWD
hi: लोक निर्माण विभाग

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, auth)
en: FAST
hi: तेज़

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, auth)
en: Tunneled TLS (TTLS)
hi: टनल्ड टीएलएस (टीटीएलएस)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, auth)
en: Protected EAP (PEAP)
hi: संरक्षित ईएपी (पीईएपी)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_33) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17) i18n: ectx: property (text)
en: Username:
hi: उपयोगकर्ता नाम:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_34) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18) i18n: ectx: property (text
en: Password:
hi: पासवर्ड:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Identity:
hi: पहचान:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_32) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_31)
en: Domain:
hi: कार्यक्षेत्र:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: User certificate:
hi: उपयोगकर्ता प्रमाणपत्र:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: CA certificate:
hi: प्रमाणित सीए:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Subject match:
hi: विषय मिलान:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: Alternative subject matches:
hi: वैकल्पिक विषय मिलान:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: Connect to these servers:
hi: इन सर्वरों से कनेक्ट करें:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, privateKeyLabel)
en: Private key:
hi: निजी चाबी:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Private key password:
hi: निजी कुंजी पासवर्ड:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Anonymous identity:
hi: गुमनाम पहचान:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fastAllowPacProvisioning)
en: Automatic PAC provisioning
hi: स्वचालित PAC प्रावधान

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, pacMethod)
en: Anonymous
hi: गुमनाम

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, pacMethod)
en: Authenticated
hi: प्रमाणीकृत

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, pacMethod)
en: Both
hi: दोनों

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: PAC file:
hi: पीएसी फ़ाइल:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Inner authentication:
hi: आंतरिक प्रमाणीकरण:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, fastInnerAuth) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, peapInnerAuth)
en: GTC
hi: जीटीसी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, pap) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ttlsInnerAuth)
en: PAP
hi: गूदा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chap) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, ttlsInnerAuth)
en: CHAP
hi: अध्याय

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: PEAP version:
hi: PEAP संस्करण:

[ctx: PEAP version]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, peapVersion)
en: Automatic
hi: स्वचालित

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, peapVersion)
en: Version 0
hi: संस्करण 0

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, peapVersion)
en: Version 1
hi: संस्करण 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, interfaceNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Interface name:
hi: इंटरफ़ेस नाम:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Bonded connections:
hi: बंधित कनेक्शन:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Add…
hi: जोड़ना…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Edit…
hi: संपादन करना…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnDelete)
en: Delete
hi: मिटाना

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modeLabel)
en: Mode:
hi: तरीका:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Link monitoring:
hi: लिंक निगरानी:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Monitoring frequency:
hi: निगरानी आवृत्ति:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, monitorFreq) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, upDelay) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, downDelay)
en:  ms
hi:  एमएस

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Link up delay:
hi: लिंक अप में देरी:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Link down delay:
hi: लिंक डाउन में देरी:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: ARP targets:
hi: एआरपी लक्ष्य:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, arpTargets)
en: An IP address or comma-separated list of addresses.
hi: एक आईपी पता या पतों की अल्पविराम से अलग की गई सूची।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Bridged connections:
hi: ब्रिज्ड कनेक्शन:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Aging time:
hi: बुढ़ापे का समय:

[ctx: seconds]
note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, agingTime) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, forwardDelay) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, helloTime) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, maxAge)
en:  s
hi:  एस

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, stpGroup)
en: Enable STP (Spanning Tree Protocol)
hi: एसटीपी (स्पैनिंग ट्री प्रोटोकॉल) सक्षम करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Priority:
hi: प्राथमिकता:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Forward delay:
hi: आगे विलंब:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Hello time:
hi: नमस्ते समय:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Max age:
hi: अधिकतम आयु:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Address of the device:
hi: डिवाइस का पता:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Connection type:
hi: रिश्ते का प्रकार:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number:
hi: संख्या:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoconnect)
en: Connect automatically with priority
hi: प्राथमिकता के साथ स्वचालित रूप से कनेक्ट करें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, prioritySpin)
en: If the connection is set to autoconnect, connections with higher priority will be preferred. Defaults to 0.
    The higher number means higher priority. A negative number can be used to indicate priority lower than the default.
hi: यदि कनेक्शन को ऑटोकनेक्ट पर सेट किया गया है, तो उच्च प्राथमिकता वाले कनेक्शन को प्राथमिकता दी जाएगी। डिफ़ॉल्ट 0 है।
    उच्च संख्या का अर्थ है उच्च प्राथमिकता। डिफ़ॉल्ट से कम प्राथमिकता को इंगित करने के लिए ऋणात्मक संख्या का उपयोग किया जा सकता है।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, allUsers)
en: All users may connect to this network
hi: सभी उपयोगकर्ता इस नेटवर्क से जुड़ सकते हैं

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButtonPermissions)
en: Edit advanced permissions for this connection
hi: इस कनेक्शन के लिए उन्नत अनुमतियाँ संपादित करें

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, pushButtonPermissions)
en: Fine-grained permissions editor for this connection. It lets you choose which users can activate/modify/delete this connection.
hi: इस कनेक्शन के लिए बारीक-बारीक अनुमति संपादक। यह आपको यह चुनने की सुविधा देता है कि कौन से उपयोगकर्ता इस कनेक्शन को सक्रिय/संशोधित/हटा सकते हैं।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButtonPermissions) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdvanced)
en: Advanced…
hi: विकसित…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoconnectVpn)
en: Automatically connect to VPN
hi: स्वचालित रूप से VPN से कनेक्ट करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, firewallZoneLabel)
en: Firewall zone:
hi: फ़ायरवॉल क्षेत्र:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, meteredLabel)
en: Metered:
hi: मीटर्ड:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, metered)
en: NetworkManager indicates to applications whether the connection is metered and therefore
    data usage should be restricted.
hi: नेटवर्क मैनेजर अनुप्रयोगों को संकेत देता है कि क्या कनेक्शन मीटर्ड है और इसलिए डेटा उपयोग प्रतिबंधित किया जाना चाहिए।

[ctx: Item in the Metered: list]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, metered)
en: Automatic
hi: स्वचालित

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, metered)
en: Yes
hi: हाँ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, metered)
en: No
hi: नहीं

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, basicGroup)
en: Basic
hi: बुनियादी

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, advGroup)
en: Advanced
hi: विकसित

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, roaming)
en: Allow roaming if home network is not available
hi: यदि होम नेटवर्क उपलब्ध न हो तो रोमिंग की अनुमति दें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: APN:
hi: एपीएन:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelNetworkId)
en: Network ID:
hi: नेटवर्क आईडी:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: PIN:
hi: नत्थी करना:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Transport mode:
hi: परिवहन साधन:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Restrict to device:
hi: डिवाइस तक सीमित करें:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mtuLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: MTU:
hi: व्यक्ति:

[ctx: MTU:]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, mtu)
en: Automatic
hi: स्वचालित

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mtu)
en:  bytes
hi: बाइट्स

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, IPv6Widget) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, IPv4Widget)
en: Advanced IP settings
hi: उन्नत आईपी सेटिंग्स

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Method:
hi: तरीका:

[ctx: Method:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, method)
en: Automatic
hi: स्वचालित

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, method)
en: Automatic (Only addresses)
hi: स्वचालित (केवल पते)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, method)
en: Link-Local
hi: लिंक स्थानीय

[ctx: like in use Manual configuration]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, method)
en: Manual
hi: नियमावली

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, method)
en: Shared to other computers
hi: अन्य कंप्यूटरों से साझा किया गया

[ctx: like in this setting is Disabled]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, method)
en: Disabled
hi: अक्षम

[ctx: @info]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dnsLabel)
en: DNS Servers:
hi: डीएनएस सर्वर:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, dns)
en: Use this field to specify the IP address(es) of one or more DNS servers. Use ',' to separate entries.
hi: एक या अधिक DNS सर्वरों के IP पते निर्दिष्ट करने के लिए इस फ़ील्ड का उपयोग करें। प्रविष्टियों को अलग करने के लिए ',' का उपयोग करें।

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, dnsMorePushButton)
en: Edit DNS the list of servers
hi: DNS सर्वर की सूची संपादित करें

[ctx: @info]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dnsSearchLabel)
en: Search Domains:
hi: खोज डोमेन:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, dnsSearch)
en: Use this field to specify one or more DNS domains to search. Use ',' to separate entries.
hi: खोज के लिए एक या अधिक DNS डोमेन निर्दिष्ट करने के लिए इस फ़ील्ड का उपयोग करें। प्रविष्टियों को अलग करने के लिए ',' का उपयोग करें।

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, dnsSearchMorePushButton)
en: Edit the list of DNS domains being searched
hi: खोजे जा रहे DNS डोमेन की सूची संपादित करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDhcpClientId)
en: DHCP Client ID:
hi: DHCP क्लाइंट आईडी:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, dhcpClientId)
en: Use this field to specify the DHCP client ID which is a string sent to the DHCP server
    to identify the local machine that the DHCP server may use to customize the DHCP
    lease and options.
hi: इस फ़ील्ड का उपयोग DHCP क्लाइंट आईडी निर्दिष्ट करने के लिए करें जो DHCP सर्वर को भेजी जाने वाली एक स्ट्रिंग है, जिससे उस स्थानीय मशीन की पहचान की जा सकती है जिसका उपयोग DHCP सर्वर DHCP लीज़ और विकल्पों को अनुकूलित करने के लिए कर सकता है।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemove)
en: Remove
hi: निकालना

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Add
hi: जोड़ना

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableView, tableViewAddresses)
en: IP addresses identify your computer on the network. Click the "Add" button to add
    an IP address
hi: IP पते नेटवर्क पर आपके कंप्यूटर की पहचान करते हैं। IP पता जोड़ने के लिए "जोड़ें" बटन पर क्लिक करें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ipv4RequiredCB)
en: Allows the connection to complete if IPv4 configuration fails
    but IPv6 configuration succeeds
hi: यदि IPv4 कॉन्फ़िगरेशन विफल हो जाता है, लेकिन IPv6 कॉन्फ़िगरेशन सफल हो जाता है, तो कनेक्शन को पूरा करने की अनुमति देता है

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ipv4RequiredCB)
en: IPv4 is required for this connection
hi: इस कनेक्शन के लिए IPv4 आवश्यक है

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRoutes)
en: Routes…
hi: मार्ग…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ipv6RequiredCB)
en: When connecting to IPv4-capable networks, allows the connection to complete if
    IPv6 configuration fails but IPv4 configuration succeeds
hi: IPv4-सक्षम नेटवर्क से कनेक्ट करते समय, यदि IPv6 कॉन्फ़िगरेशन विफल हो जाता है, लेकिन IPv4 कॉन्फ़िगरेशन सफल हो जाता है, तो कनेक्शन को पूरा होने देता है

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ipv6RequiredCB)
en: IPv6 is required for this connection
hi: इस कनेक्शन के लिए IPv6 आवश्यक है

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, dnsMorePushButton)
en: Edit the list of DNS servers
hi: DNS सर्वर की सूची संपादित करें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, privacyCombo)
en: Configure IPv6 Privacy Extensions for SLAAC, described in RFC4941. If enabled, it makes the kernel generate
    a temporary IPv6 address in addition to the public one generated from MAC address via modified EUI-64.
hi: RFC4941 में वर्णित SLAAC के लिए IPv6 गोपनीयता एक्सटेंशन कॉन्फ़िगर करें। यदि सक्षम किया गया है, तो यह कर्नेल को संशोधित EUI-64 के माध्यम से MAC पते से उत्पन्न सार्वजनिक पते के अलावा एक अस्थायी IPv6 पता उत्पन्न करने देता है।

[ctx: privacy disabled]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, privacyCombo)
en: Disabled
hi: अक्षम

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, privacyCombo)
en: Enabled (prefer public address)
hi: सक्षम (सार्वजनिक पते को प्राथमिकता दें)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, privacyCombo)
en: Enabled (prefer temporary addresses)
hi: सक्षम (अस्थायी पते को प्राथमिकता दें)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, method)
en: Automatic (Only DHCP)
hi: स्वचालित (केवल DHCP)

[ctx: like in this setting is Disabled]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, method)
en: Ignored
hi: अवहेलना करना

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, method)
en: Disabled
hi: अक्षम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPrivacy)
en: Privacy:
hi: गोपनीयता:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, authGroup)
en: Authentication
hi: प्रमाणीकरण

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, eap)
en: EAP
hi: ईएपी

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, compressionGroup)
en: Compression
hi: दबाव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mppe)
en: Use point-to-point encryption (MPPE)
hi: पॉइंट-टू-पॉइंट एन्क्रिप्शन (MPPE) का उपयोग करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, bsdComp)
en: Use BSD data compression
hi: BSD डेटा संपीड़न का उपयोग करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, deflateComp)
en: Use Deflate data compression
hi: डिफ्लेट डेटा कम्प्रेशन का उपयोग करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tcpComp)
en: Use TCP header compression
hi: TCP हेडर संपीड़न का उपयोग करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mppe128)
en: Require 128-bit encryption
hi: 128-बिट एन्क्रिप्शन की आवश्यकता है

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mppeStateful)
en: Use stateful MPPE
hi: स्टेटफुल MPPE का उपयोग करें

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, echoGroup)
en: Echo
hi: गूंज

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, senddEcho)
en: Send PPP echo packets
hi: PPP प्रतिध्वनि पैकेट भेजें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Service:
hi: सेवा:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, service)
en: If specified, instruct PPPoE to only initiate sessions with access concentrators that provide the specified service. For most providers, this should be left blank. It is only required if there are multiple access concentrators or a specific service is known to be required.
hi: यदि निर्दिष्ट किया गया है, तो PPPoE को केवल उन एक्सेस कंसंट्रेटर के साथ सत्र आरंभ करने का निर्देश दें जो निर्दिष्ट सेवा प्रदान करते हैं। अधिकांश प्रदाताओं के लिए, इसे खाली छोड़ दिया जाना चाहिए। यह केवल तभी आवश्यक है जब कई एक्सेस कंसंट्रेटर हों या किसी विशिष्ट सेवा की आवश्यकता हो।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Teamed connections:
hi: टीम कनेक्शन:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: JSON config:
hi: JSON कॉन्फ़िगरेशन:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnImport)
en: Import configuration from file…
hi: फ़ाइल से कॉन्फ़िगरेशन आयात करें…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Parent interface:
hi: मूल इंटरफ़ेस:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: VLAN id:
hi: वीएलएएन आईडी:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: VLAN interface name:
hi: VLAN इंटरफ़ेस नाम:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, reorderHeaders)
en: Output packet headers reordering
hi: आउटपुट पैकेट हेडर पुनःक्रमित करना

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, gvrp)
en: GARP VLAN Registration Protocol
hi: GARP VLAN पंजीकरण प्रोटोकॉल

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, gvrp)
en: GVRP
hi: जीवीआरपी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, looseBinding)
en: Loose binding
hi: ढीला बंधन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, SSIDLabel)
en: SSID:
hi: एसएसआईडी:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, modeComboBox)
en: Infrastructure
hi: आधारभूत संरचना

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, modeComboBox)
en: Ad-hoc
hi: अनौपचारिक

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, modeComboBox)
en: Access Point
hi: प्रवेश बिन्दु

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, BSSIDLabel)
en: BSSID:
hi: बीएसएसआईडी:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (BssidComboBox, BSSIDCombo)
en: This option locks this connection to the Wi-Fi access point (AP) specified by the
     BSSID entered here. Example: 00:11:22:33:44:55
hi: यह विकल्प इस कनेक्शन को यहाँ दर्ज BSSID द्वारा निर्दिष्ट वाई-फाई एक्सेस पॉइंट (AP) से लॉक कर देता है। उदाहरण: 00:11:22:33:44:55

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bandLabel)
en: Band:
hi: बैंड:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, band)
en: This option locks the connection to the Wi-Fi network associated to the specified band. This setting depends
     on specific driver capability and may not work with all drivers
hi: यह विकल्प निर्दिष्ट बैंड से जुड़े वाई-फाई नेटवर्क से कनेक्शन को लॉक कर देता है। यह सेटिंग विशिष्ट ड्राइवर क्षमता पर निर्भर करती है और सभी ड्राइवरों के साथ काम नहीं कर सकती है

[ctx: Band:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, band)
en: Automatic
hi: स्वचालित

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, band)
en: A (5 GHz)
hi: ए (5 गीगाहर्ट्ज)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, band)
en: B/G (2.4 GHz)
hi: बी/जी (2.4 गीगाहर्ट्ज)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, channelLabel)
en: Channel:
hi: चैनल:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, channel)
en: Wireless channel to use for the Wi-Fi connection. The device will only join (or create for Ad-Hoc networks)
    a Wi-Fi network on the specified channel
hi: वाई-फाई कनेक्शन के लिए उपयोग किए जाने वाला वायरलेस चैनल। डिवाइस केवल निर्दिष्ट चैनल पर वाई-फाई नेटवर्क से जुड़ेगा (या एड-हॉक नेटवर्क के लिए बनाएगा)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Cloned MAC address:
hi: क्लोन किया गया MAC पता:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, hiddenNetwork)
en: Mark this if you want to create a connection for a hidden network
hi: यदि आप किसी छिपे हुए नेटवर्क के लिए कनेक्शन बनाना चाहते हैं तो इसे चिह्नित करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Visibility:
hi: दृश्यता:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hiddenNetwork)
en: Hidden network
hi: छिपा हुआ नेटवर्क

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, WifiSecurity)
en: Wifi Security
hi: वाईफ़ाई सुरक्षा

[ctx: no security]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, securityCombo)
en: None
hi: कोई नहीं

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, securityCombo)
en: WEP key 40/128 bits (Hex or ASCII)
hi: WEP कुंजी 40/128 बिट्स (हेक्स या ASCII)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, securityCombo)
en: WEP key 128 bits
hi: WEP कुंजी 128 बिट्स

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, securityCombo)
en: Dynamic WEP (802.1x)
hi: डायनेमिक WEP (802.1x)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, securityCombo)
en: WPA/WPA2 Personal
hi: WPA/WPA2 व्यक्तिगत

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, securityCombo)
en: WPA/WPA2 Enterprise
hi: WPA/WPA2 एंटरप्राइज़

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, securityCombo)
en: WPA3 Personal
hi: WPA3 व्यक्तिगत

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, securityCombo)
en: WPA3 Enterprise 192-bit
hi: WPA3 एंटरप्राइज़ 192-बिट

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, securityCombo)
en: Enhanced Open (OWE)
hi: उन्नत खुला (OWE)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Security:
hi: सुरक्षा:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Key:
hi: चाबी:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: WEP index:
hi: WEP सूचकांक:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, wepIndex)
en: 1 (default)
hi: 1 (डिफ़ॉल्ट)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, wepAuth)
en: Open System
hi: खुली प्रणाली

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, wepAuth)
en: Shared Key
hi: साझा कुंजी

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (HwAddrComboBox, macAddress)
en: This option locks this connection to the network device specified by its
    permanent MAC address entered here. Example: 00:11:22:33:44:55
hi: यह विकल्प इस कनेक्शन को यहां दर्ज किए गए स्थायी MAC पते द्वारा निर्दिष्ट नेटवर्क डिवाइस से लॉक कर देता है। उदाहरण: 00:11:22:33:44:55

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, clonedMacAddress)
en: The MAC address entered here will be used as hardware address for the
    network device this connection is activated on. This feature is known as MAC
    cloning or spoofing. Example 11:22:33:44:55
hi: यहाँ दर्ज किया गया MAC पता उस नेटवर्क डिवाइस के लिए हार्डवेयर पते के रूप में उपयोग किया जाएगा जिस पर यह कनेक्शन सक्रिय है। इस सुविधा को MAC क्लोनिंग या स्पूफिंग के रूप में जाना जाता है। उदाहरण 11:22:33:44:55

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mtu)
en: Only transmit packets of the specified size or smaller, breaking larger packets up
    into multiple Ethernet frames
hi: केवल निर्दिष्ट आकार या उससे छोटे पैकेट ही प्रेषित करें, बड़े पैकेट को कई ईथरनेट फ़्रेमों में विभाजित करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, speedLabel)
en: Speed:
hi: रफ़्तार:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, duplexLabel)
en: Duplex:
hi: डुप्लेक्स:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, duplex)
en: Request that the device use the specified duplex mode. Either "half" or "full"
hi: डिवाइस को निर्दिष्ट डुप्लेक्स मोड का उपयोग करने के लिए अनुरोध करें। या तो "आधा" या "पूर्ण"

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, duplex)
en: Half
hi: आधा

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, duplex)
en: Full
hi: भरा हुआ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Link negotiation:
hi: लिंक बातचीत:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, linkNegotiation)
en: Device link negotiation. If “Manual” is chosen, “Speed” and “Duplex” values will be forced without checking
    the device compatibility. If unsure, leave here “Ignore” or pick “Automatic”.
hi: डिवाइस लिंक बातचीत। यदि "मैन्युअल" चुना जाता है, तो डिवाइस संगतता की जाँच किए बिना "स्पीड" और "डुप्लेक्स" मानों को मजबूर किया जाएगा। यदि अनिश्चित हैं, तो यहाँ "अनदेखा करें" छोड़ दें या "स्वचालित" चुनें।

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, linkNegotiation)
en: Ignore
hi: अनदेखा करना

[ctx: Link negotiation:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, linkNegotiation)
en: Automatic
hi: स्वचालित

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, linkNegotiation)
en: Manual
hi: नियमावली

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, speed)
en: Request that the device use only the specified speed.
hi: अनुरोध करें कि डिवाइस केवल निर्दिष्ट गति का ही उपयोग करे.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, speed)
en: 10 Mb/s
hi: 10 एमबी/एस

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, speed)
en: 100 Mb/s
hi: 100 एमबी/एस

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, speed)
en: 1 Gb/s
hi: 1 जीबी/एस

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, speed)
en: 2.5 Gb/s
hi: 2.5 जीबी/एस

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, speed)
en: 5 Gb/s
hi: 5 जीबी/एस

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, speed)
en: 10 Gb/s
hi: 10 जीबी/एस

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, speed)
en: 40 Gb/s
hi: 40 जीबी/एस

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, speed)
en: 100 Gb/s
hi: 100 जीबी/एस

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use8021X)
en: Use 802.1x security for this connection
hi: इस कनेक्शन के लिए 802.1x सुरक्षा का उपयोग करें

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, WireGuardProp)
en: WireGuard Settings
hi: वायरगार्ड सेटिंग्स

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Interface
hi: इंटरफ़ेस

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, interfaceNameLineEdit)
en: Required.
    Network interface name.
hi: आवश्यक.
    नेटवर्क इंटरफ़ेस नाम.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (PasswordField, privateKeyLineEdit)
en: Required.
    A base64 private key generated by wg genkey.
hi: आवश्यक.
    wg genkey द्वारा उत्पन्न एक बेस 64 निजी कुंजी.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, listenPortLabel)
en: Listen port:
hi: सुनने का पोर्ट:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, listenPortLineEdit)
en: Optional.
    Listen port number. Chosen randomly if left as 'Automatic'.
hi: वैकल्पिक।
    सुनने का पोर्ट नंबर। 'स्वचालित' के रूप में छोड़े जाने पर यादृच्छिक रूप से चुना जाता है।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fwmarkLabel)
en: fwmark:
hi: एफडब्ल्यूमार्क:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, fwmarkLineEdit)
en: Optional.
    An fwmark for outgoing packets. If set to 0 or 'off', this
    option is disabled. May be specified in hexadecimal by
    prepending '0x'.
hi: वैकल्पिक.
    आउटगोइंग पैकेट के लिए एक fwmark. यदि 0 या 'ऑफ़' पर सेट किया जाता है, तो यह विकल्प अक्षम है. '0x' जोड़कर हेक्साडेसिमल में निर्दिष्ट किया जा सकता है.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mtuLineEdit)
en: Optional.
    If not specified, the MTU is automatically determined
    from the endpoint addresses or the system default route,
    which is usually a sane choice. However, to manually
    specify an MTU and to override this automatic discovery,
    this value may be specified explicitly.
hi: वैकल्पिक।
    यदि निर्दिष्ट नहीं किया गया है, तो MTU स्वचालित रूप से एंडपॉइंट पते या सिस्टम डिफ़ॉल्ट रूट से निर्धारित किया जाता है,
    जो आमतौर पर एक समझदार विकल्प है। हालाँकि, मैन्युअल रूप से MTU निर्दिष्ट करने और इस स्वचालित खोज को ओवरराइड करने के लिए,
    यह मान स्पष्ट रूप से निर्दिष्ट किया जा सकता है।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, peerRouteLabel)
en: Autoroute peers:
hi: राजमार्ग सहकर्मी:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, peerRouteCheckBox)
en: Whether to automatically add routes for the AllowedIPs ranges
    of the peers.
hi: क्या साथियों की AllowedIPs श्रेणियों के लिए स्वचालित रूप से रूट जोड़े जाने चाहिए।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnPeers)
en: Peers…
hi: समकक्ष लोग…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, publicKeyLabel)
en: Public key:
hi: सार्वजनिक कुंजी:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, publicKeyLineEdit)
en: Required.
                A base64 public key calculated by wg pubkey 
                from a private key, and usually transmitted 
                out of band to the author of the configuration file.
hi: आवश्यक है।
    एक बेस 64 सार्वजनिक कुंजी जिसे wg pubkey द्वारा एक निजी कुंजी से परिकलित किया जाता है, और आमतौर पर कॉन्फ़िगरेशन फ़ाइल के लेखक को बैंड से बाहर प्रेषित किया जाता है।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, allowedIPsLabel)
en: Allowed IPs:
hi: स्वीकृत आईपी:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, allowedIPsLineEdit)
en: Required.
                A comma-separated list of IP (v4 or v6) addresses 
                with CIDR masks from which incoming traffic for 
                this peer is allowed and to which outgoing traffic 
                for this peer is directed. The catch-all 0.0.0.0/0 
                may be specified for matching all IPv4 addresses, 
                and ::/0 may be specified for matching all IPv6 addresses.
hi: आवश्यक।
    IP (v4 या v6) पतों की अल्पविराम से अलग की गई सूची
    CIDR मास्क के साथ जिसमें से इस पीयर के लिए आने वाले ट्रैफ़िक की अनुमति है और इस पीयर के लिए आउटगोइंग ट्रैफ़िक को किस ओर निर्देशित किया जाता है। कैच-ऑल 0.0.0.0/0
    सभी IPv4 पतों के मिलान के लिए निर्दिष्ट किया जा सकता है,
    और ::/0 सभी IPv6 पतों के मिलान के लिए निर्दिष्ट किया जा सकता है।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, endpointAddressLabel)
en: Endpoint address:
hi: अंतिम बिंदु पता:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, endpointAddressLineEdit)
en: Optional.
                An endpoint for the connection. Can be an
                IPv4 address, IPv6 address, or FQDN (fully
                qualified domain name such as abc.com). If
                present, Endpoint port must also be set.
hi: वैकल्पिक। कनेक्शन के लिए एक एंडपॉइंट। यह IPv4 पता, IPv6 पता या FQDN (पूरी तरह से योग्य डोमेन नाम जैसे abc.com) हो सकता है। अगर मौजूद है, तो एंडपॉइंट पोर्ट भी सेट होना चाहिए।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, endpointPortLabel)
en: Endpoint port:
hi: समापन बिंदु पोर्ट:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, endpointPortLineEdit)
en: Optional.
                The port number of an endpoint. If present Endpoint
                Address must also be set.
hi: वैकल्पिक।
    एंडपॉइंट का पोर्ट नंबर। यदि मौजूद है तो एंडपॉइंट
    पता भी सेट किया जाना चाहिए।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, presharedKeyLabel)
en: Preshared key:
hi: गुप्त कुंजी:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (PasswordField, presharedKeyLineEdit)
en: Optional.
                A base64 preshared key generated by wg genpsk.
                This option adds an additional layer of symmetric-key
                cryptography to be mixed into the already existing
                public-key cryptography, for post-quantum resistance.
hi: वैकल्पिक।
    wg genpsk द्वारा उत्पन्न एक बेस 64 प्रीशेयर्ड कुंजी।
    यह विकल्प पोस्ट-क्वांटम प्रतिरोध के लिए पहले से मौजूद सार्वजनिक-कुंजी क्रिप्टोग्राफी में मिश्रित होने के लिए सममित-कुंजी क्रिप्टोग्राफी की एक अतिरिक्त परत जोड़ता है।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, keepaliveLabel)
en: Persistent keepalive:
hi: लगातार keepalive:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, keepaliveLineEdit)
en: Optional.
                A seconds interval, between 1 and 65535 inclusive, of
                how often to send an authenticated empty packet to
                the peer for the purpose of keeping a stateful firewall
                or NAT mapping valid persistently. For example, if the
                interface very rarely sends traffic, but it might at
                anytime receive traffic from a peer, and it is behind
                NAT, the interface might benefit from having a
                persistent keepalive interval of 25 seconds. If set to
                0 or "off", this option is disabled. By default or
                when unspecified, this option is off. Most users will not
                need this.
hi: वैकल्पिक।
    
    स्टेटफुल फ़ायरवॉल या NAT मैपिंग को लगातार वैध बनाए रखने के उद्देश्य से
    पीयर को
    कितनी बार प्रमाणीकृत खाली पैकेट भेजना है, इसका
    1 से 65535 के बीच
    सेकंड का अंतराल। उदाहरण के लिए, यदि
    इंटरफ़ेस बहुत कम ट्रैफ़िक भेजता है, लेकिन यह
    कभी भी
    पीयर से ट्रैफ़िक प्राप्त कर सकता है, और यह
    NAT के पीछे है, तो इंटरफ़ेस को
    25 सेकंड का
    स्थायी कीपलाइव अंतराल होने से लाभ हो सकता है। यदि इसे
    0 या "ऑफ़" पर सेट किया जाता है, तो यह विकल्प अक्षम होता है। डिफ़ॉल्ट रूप से या
    जब निर्दिष्ट नहीं किया जाता है, तो यह विकल्प बंद होता है। अधिकांश उपयोगकर्ताओं को
    इसकी
    ज़रूरत नहीं होगी।

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Peer 1
hi: पीयर 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Add new Peer
hi: नया सहकर्मी जोड़ें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemove)
en: Remove this Peer
hi: इस सहकर्मी को हटाएँ

en: %1 (%2 MHz)
hi: %1 (%2 मेगाहर्ट्ज)

[ctx: @title: window wireguard peers properties]
en: WireGuard peers properties
hi: वायरगार्ड पीयर्स गुण

[ctx: title of the interface widget in nm's popup]
en: Wi-Fi
hi: वाईफ़ाई

[ctx: title of the interface widget in nm's popup]
en: Bluetooth
hi: ब्लूटूथ

[ctx: title of the interface widget in nm's popup]
en: Infiniband
hi: इन्फिनिबैंड

[ctx: title of the interface widget in nm's popup]
en: ADSL
hi: एडीएसएल

[ctx: title of the interface widget in nm's popup]
en: Virtual (bond)
hi: आभासी (बांड)

[ctx: title of the interface widget in nm's popup]
en: Virtual (bridge)
hi: आभासी (पुल)

[ctx: title of the interface widget in nm's popup]
en: Virtual (vlan)
hi: वर्चुअल (vlan)

[ctx: title of the interface widget in nm's popup]
en: Virtual (team)
hi: वर्चुअल (टीम)

[ctx: title of the interface widget in nm's popup]
en: Serial Modem
hi: सीरियल मॉडेम

[ctx: title of the interface widget in nm's popup]
en: Mobile Broadband
hi: मोबाइल ब्रॉडबैंड

[ctx: title of the interface widget in nm's popup]
en: Loopback
hi: लूपबैक

[ctx: title of the interface widget in nm's popup]
en: Wired Ethernet
hi: वायर्ड ईथरनेट

en: ADSL
hi: एडीएसएल

en: Mobile broadband
hi: मोबाइल ब्रॉडबैंड

en: Olpc mesh
hi: ओएलपीसी जाल

en: VPN
hi: वीपीएन

en: Wired Ethernet
hi: वायर्ड ईथरनेट

en: WireGuard VPN
hi: वायरगार्ड वीपीएन

en: Loopback
hi: लूपबैक

en: Unknown connection type
hi: अज्ञात कनेक्शन प्रकार

en: Wireless Interface (%1)
hi: वायरलेस इंटरफ़ेस (%1)

en: Wired Interface (%1)
hi: वायर्ड इंटरफ़ेस (%1)

en: Bluetooth (%1)
hi: ब्लूटूथ (%1)

en: Modem (%1)
hi: मॉडेम (%1)

en: ADSL (%1)
hi: एडीएसएल (%1)

en: VLan (%1)
hi: वीएलएएन (%1)

en: Bridge (%1)
hi: ब्रिज (%1)

en: Loopback Interface (%1)
hi: लूपबैक इंटरफ़ेस (%1)

[ctx: description of unknown network interface state]
en: Unknown
hi: अज्ञात

[ctx: description of unmanaged network interface state]
en: Unmanaged
hi: अप्रबंधित

[ctx: description of unavailable network interface state]
en: Unavailable
hi: अनुपलब्ध

[ctx: description of unconnected network interface state]
en: Not connected
hi: जुड़े नहीं हैं

[ctx: description of preparing to connect network interface state]
en: Preparing to connect
hi: कनेक्ट करने की तैयारी

[ctx: description of configuring hardware network interface state]
en: Configuring interface
hi: इंटरफ़ेस कॉन्फ़िगर करना

[ctx: description of waiting for authentication network interface state]
en: Waiting for authorization
hi: प्राधिकरण के लिए इंतजार करो

[ctx: network interface doing dhcp request in most cases]
en: Setting network address
hi: नेटवर्क पता सेट करना

[ctx: is other action required to fully connect? captive portals, etc.]
en: Checking further connectivity
hi: आगे की कनेक्टिविटी की जाँच

[ctx: a secondary connection (e.g. VPN) has to be activated first to continue]
en: Waiting for a secondary connection
hi: द्वितीयक कनेक्शन की प्रतीक्षा की जा रही है

[ctx: network interface connected state label]
en: Connected
hi: जुड़े हुए

[ctx: network interface connected state label]
en: Connected to %1
hi: %1 से कनेक्टेड

[ctx: network interface disconnecting state label]
en: Deactivating connection
hi: कनेक्शन निष्क्रिय करना

[ctx: network interface connection failed state label]
en: Connection Failed
hi: कनेक्शन विफल

[ctx: interface state]
en: Error: Invalid state
hi: त्रुटि: अमान्य स्थिति

[ctx: The state of the VPN connection is unknown]
en: Unknown
hi: अज्ञात

[ctx: The VPN connection is preparing to connect]
en: Preparing to connect
hi: कनेक्ट करने की तैयारी

[ctx: The VPN connection needs authorization credentials]
en: Needs authorization
hi: प्राधिकरण की आवश्यकता है

[ctx: The VPN connection is being established]
en: Connecting
hi: कनेक्ट

[ctx: The VPN connection is getting an IP address]
en: Setting network address
hi: नेटवर्क पता सेट करना

[ctx: The VPN connection is active]
en: Activated
hi: सक्रिय

[ctx: The VPN connection failed]
en: Failed
hi: असफल

[ctx: The VPN connection is disconnected]
en: Failed
hi: असफल

[ctx: wireless network operation mode]
en: Unknown
hi: अज्ञात

[ctx: wireless network operation mode]
en: Adhoc
hi: अनौपचारिक

[ctx: wireless network operation mode]
en: Infrastructure
hi: आधारभूत संरचना

[ctx: wireless network operation mode]
en: Access point
hi: प्रवेश बिन्दु

[ctx: wireless network cipher]
en: Pairwise WEP40
hi: जोड़ीदार WEP40

[ctx: wireless network cipher]
en: Pairwise WEP104
hi: जोड़ीदार WEP104

[ctx: wireless network cipher]
en: Pairwise TKIP
hi: जोड़ीदार TKIP

[ctx: wireless network cipher]
en: Pairwise CCMP
hi: जोड़ीदार सीसीएमपी

[ctx: wireless network cipher]
en: Group WEP40
hi: समूह WEP40

[ctx: wireless network cipher]
en: Group WEP104
hi: समूह WEP104

[ctx: wireless network cipher]
en: Group TKIP
hi: समूह टीकेआईपी

[ctx: wireless network cipher]
en: Group CCMP
hi: ग्रुप सीसीएमपी

[ctx: wireless network cipher]
en: PSK
hi: पीएसके

[ctx: wireless network cipher]
en: 802.1x
hi: 802.1एक्स

[ctx: connection speed]
en: %1 Bit/s
hi: %1 बिट/एस

[ctx: connection speed]
en: %1 MBit/s
hi: %1 एमबीआईटी/एस

[ctx: Wireless connection frequency]
en: %1 GHz
hi: %1 गीगाहर्ट्ज

[ctx: Gsm modes (2G/3G/any)]
en: LTE
hi: एलटीई

[ctx: Gsm modes (2G/3G/any)]
en: UMTS/HSxPA
hi: यूएमटीएस/एचएसxपीए

[ctx: Gsm modes (2G/3G/any)]
en: GPRS/EDGE
hi: जीपीआरएस/ईडीजीई

[ctx: Gsm modes (2G/3G/any)]
en: GSM
hi: जीएसएम

[ctx: Gsm modes (2G/3G/any)]
en: Any
hi: कोई

[ctx: Cellular access technology]
en: 5G NR
hi: 5जी नं

[ctx: Cellular access technology]
en: LTE
hi: एलटीई

[ctx: Cellular access technology]
en: CDMA2000 EVDO revision B
hi: CDMA2000 EVDO संशोधन बी

[ctx: Cellular access technology]
en: CDMA2000 EVDO revision A
hi: CDMA2000 EVDO संशोधन A

[ctx: Cellular access technology]
en: CDMA2000 EVDO revision 0
hi: CDMA2000 EVDO संशोधन 0

[ctx: Cellular access technology]
en: CDMA2000 1xRTT
hi: सीडीएमए2000 1xRTT

[ctx: Cellular access technology]
en: HSPA+
hi: एचएसपीए+

[ctx: Cellular access technology]
en: HSPA
hi: एचएसपीए

[ctx: Cellular access technology]
en: HSUPA
hi: एचएसयूपीए

[ctx: Cellular access technology]
en: HSDPA
hi: एचएसडीपीए

[ctx: Cellular access technology]
en: UMTS
hi: यूएमटीएस

[ctx: Cellular access technology]
en: EDGE
hi: किनारा

[ctx: Cellular access technology]
en: GPRS
hi: जीपीआरएस

[ctx: Cellular access technology]
en: Compact GSM
hi: कॉम्पैक्ट जीएसएम

[ctx: Cellular access technology]
en: GSM
hi: जीएसएम

[ctx: Analog wireline modem]
en: Analog
hi: अनुरूप

[ctx: Unknown cellular access technology]
en: Unknown
hi: अज्ञात

[ctx: Any cellular access technology]
en: Any
hi: कोई

[ctx: possible SIM lock reason]
en: Modem is unlocked.
hi: मॉडेम अनलॉक है.

[ctx: possible SIM lock reason]
en: SIM requires the PIN code.
hi: सिम के लिए पिन कोड की आवश्यकता होती है।

[ctx: possible SIM lock reason]
en: SIM requires the PIN2 code.
hi: सिम के लिए पिन2 कोड की आवश्यकता होती है।

[ctx: possible SIM lock reason]
en: SIM requires the PUK code.
hi: सिम के लिए PUK कोड की आवश्यकता होती है।

[ctx: possible SIM lock reason]
en: SIM requires the PUK2 code.
hi: सिम को PUK2 कोड की आवश्यकता होती है।

[ctx: possible SIM lock reason]
en: Modem requires the service provider PIN code.
hi: मॉडेम को सेवा प्रदाता के पिन कोड की आवश्यकता होती है।

[ctx: possible SIM lock reason]
en: Modem requires the service provider PUK code.
hi: मॉडेम को सेवा प्रदाता के PUK कोड की आवश्यकता होती है।

[ctx: possible SIM lock reason]
en: Modem requires the network PIN code.
hi: मॉडेम को नेटवर्क पिन कोड की आवश्यकता होती है।

[ctx: possible SIM lock reason]
en: Modem requires the network PUK code.
hi: मॉडेम को नेटवर्क PUK कोड की आवश्यकता होती है।

[ctx: possible SIM lock reason]
en: Modem requires the PIN code.
hi: मॉडेम को पिन कोड की आवश्यकता होती है।

[ctx: possible SIM lock reason]
en: Modem requires the corporate PIN code.
hi: मॉडेम को कॉर्पोरेट पिन कोड की आवश्यकता होती है।

[ctx: possible SIM lock reason]
en: Modem requires the corporate PUK code.
hi: मॉडेम को कॉर्पोरेट PUK कोड की आवश्यकता होती है।

[ctx: possible SIM lock reason]
en: Modem requires the PH-FSIM PIN code.
hi: मॉडेम को PH-FSIM पिन कोड की आवश्यकता होती है।

[ctx: possible SIM lock reason]
en: Modem requires the PH-FSIM PUK code.
hi: मॉडेम को PH-FSIM PUK कोड की आवश्यकता होती है।

[ctx: possible SIM lock reason]
en: Modem requires the network subset PIN code.
hi: मॉडेम को नेटवर्क सबसेट पिन कोड की आवश्यकता होती है।

[ctx: possible SIM lock reason]
en: Modem requires the network subset PUK code.
hi: मॉडेम को नेटवर्क सबसेट PUK कोड की आवश्यकता होती है।

[ctx: possible SIM lock reason]
en: Lock reason unknown.
hi: लॉक का कारण अज्ञात है.

[ctx: @label no security]
en: Insecure
hi: असुरक्षित

[ctx: @label WEP security]
en: WEP
hi: डब्ल्यूईपी

[ctx: @label LEAP security]
en: LEAP
hi: छलाँग

[ctx: @label Dynamic WEP security]
en: Dynamic WEP
hi: गतिशील WEP

[ctx: @label WPA-PSK security]
en: WPA-PSK
hi: डब्ल्यूपीए-पीएसके

[ctx: @label WPA-EAP security]
en: WPA-EAP
hi: WPA-ईएपी

[ctx: @label WPA2-PSK security]
en: WPA2-PSK
hi: WPA2-पीएसके

[ctx: @label WPA2-EAP security]
en: WPA2-EAP
hi: WPA2-ईएपी

[ctx: @label WPA3-EAP-SUITE-B-192 security]
en: WPA3-EAP-SUITE-B-192
hi: WPA3-EAP-सूट-B-192

[ctx: @label OWE security]
en: Enhanced Open (OWE)
hi: उन्नत खुला (OWE)

[ctx: @label unknown security]
en: Unknown security type
hi: अज्ञात सुरक्षा प्रकार

[ctx: Label for last used time for a network connection used in the last hour, as the number of minutes since usage]
en: Last used one minute ago | Last used %1 minutes ago
hi[0]: अंतिम बार %1 मिनट पहले उपयोग किया गया
hi[1]: अंतिम बार %1 मिनट पहले उपयोग किया गया

[ctx: Label for last used time for a network connection used in the last day, as the number of hours since usage]
en: Last used one hour ago | Last used %1 hours ago
hi[0]: अंतिम बार %1 घंटे पहले उपयोग किया गया
hi[1]: अंतिम बार %1 घंटे पहले उपयोग किया गया

[ctx: Label for last used time for a network connection used the previous day]
en: Last used yesterday
hi: अंतिम बार कल उपयोग किया गया

en: Last used on %1
hi: अंतिम बार उपयोग %1 पर किया गया

[ctx: Label for last used time for a network connection that has never been used]
en: Never used
hi: कभी भी इस्तेमाल नहीं किया

en: No VPN plugin found for type %1
hi: प्रकार %1 के लिए कोई VPN प्लगइन नहीं मिला

en: Importing this type of VPN is not implemented
hi: इस प्रकार के VPN का आयात कार्यान्वित नहीं किया गया है

en: Not implemented
hi: लागू नहीं किया गया

[ctx: @item:intable shortcut for Not Available]
en: N/A
hi: एन/ए

[ctx: @info:tooltip real user name is not available]
en: Not Available
hi: उपलब्ध नहीं है

en: First select the SSID
hi: सबसे पहले SSID का चयन करें

en: %1 (%2%)
    Frequency: %3 Mhz
    Channel: %4
hi: %1 (%2%)
    आवृत्ति: %3 मेगाहर्ट्ज
    चैनल: %4

[ctx: Header text for IPv4 route metric]
en: Metric
hi: मीट्रिक

[ctx: Header text for IPv6 netmask]
en: Netmask
hi: नेटमास्क

[ctx: Header text for IPv6 route metric]
en: Metric
hi: मीट्रिक

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: New Mobile Broadband Connection
hi: नया मोबाइल ब्रॉडबैंड कनेक्शन

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: My plan is not listed…
hi: मेरी योजना सूचीबद्ध नहीं है…

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Unknown Provider
hi: अज्ञात प्रदाता

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Default
hi: गलती करना

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: APN: %1
hi: एपीएन: %1

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Set up a Mobile Broadband Connection
hi: मोबाइल ब्रॉडबैंड कनेक्शन स्थापित करें

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: This assistant helps you easily set up a mobile broadband connection to a cellular (3G) network.
hi: यह सहायक आपको सेलुलर (3G) नेटवर्क पर मोबाइल ब्रॉडबैंड कनेक्शन आसानी से स्थापित करने में मदद करता है।

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: You will need the following information:
hi: आपको निम्नलिखित जानकारी की आवश्यकता होगी:

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Your broadband provider's name
hi: आपके ब्रॉडबैंड प्रदाता का नाम

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Your broadband billing plan name
hi: आपकी ब्रॉडबैंड बिलिंग योजना का नाम

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: (in some cases) Your broadband billing plan APN (Access Point Name)
hi: (कुछ मामलों में) आपकी ब्रॉडबैंड बिलिंग योजना APN (एक्सेस पॉइंट नाम)

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Create a connection for &this mobile broadband device:
hi: इस मोबाइल ब्रॉडबैंड डिवाइस के लिए कनेक्शन बनाएं:

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Any GSM device
hi: कोई भी GSM डिवाइस

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Any CDMA device
hi: कोई भी CDMA डिवाइस

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Installed GSM device
hi: स्थापित GSM डिवाइस

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Installed CDMA device
hi: स्थापित CDMA डिवाइस

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Choose your Provider's Country
hi: अपने प्रदाता का देश चुनें

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Country List:
hi: देश सूची:

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: My country is not listed
hi: मेरा देश सूचीबद्ध नहीं है

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Choose your Provider
hi: अपना प्रदाता चुनें

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Select your provider from a &list:
hi: &सूची से अपना प्रदाता चुनें:

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: I cannot find my provider and I wish to enter it &manually:
hi: मैं अपना प्रदाता नहीं ढूंढ पा रहा हूं और मैं इसे मैन्युअल रूप से दर्ज करना चाहता हूं:

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Choose your Billing Plan
hi: अपनी बिलिंग योजना चुनें

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: &Select your plan:
hi: &अपनी योजना चुनें:

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Selected plan &APN (Access Point Name):
hi: चयनित योजना और APN (एक्सेस पॉइंट नाम):

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Warning: Selecting an incorrect plan may result in billing issues for your broadband account or may prevent connectivity.
    
    If you are unsure of your plan please ask your provider for your plan's APN.
hi: चेतावनी: गलत प्लान चुनने से आपके ब्रॉडबैंड खाते में बिलिंग संबंधी समस्याएँ आ सकती हैं या कनेक्टिविटी बाधित हो सकती है।
    
    अगर आप अपने प्लान के बारे में सुनिश्चित नहीं हैं, तो कृपया अपने प्रदाता से अपने प्लान का APN पूछें।

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Confirm Mobile Broadband Settings
hi: मोबाइल ब्रॉडबैंड सेटिंग की पुष्टि करें

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Your mobile broadband connection is configured with the following settings:
hi: आपका मोबाइल ब्रॉडबैंड कनेक्शन निम्नलिखित सेटिंग्स के साथ कॉन्फ़िगर किया गया है:

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Your Provider:
hi: आपका प्रदाता:

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Your Plan:
hi: तुम्हारी योजना:

en: Change the visibility of the password
hi: पासवर्ड की दृश्यता बदलें

en: Store password for this user only (encrypted)
hi: केवल इस उपयोगकर्ता के लिए पासवर्ड संग्रहीत करें (एन्क्रिप्टेड)

en: Store password for all users (not encrypted)
hi: सभी उपयोगकर्ताओं के लिए पासवर्ड संग्रहीत करें (एन्क्रिप्टेड नहीं)

en: Ask for this password every time
hi: हर बार यह पासवर्ड पूछें

en: This password is not required
hi: यह पासवर्ड आवश्यक नहीं है

en: %1 (%2%)
    Security: %3
    Frequency: %4 Mhz
hi: %1 (%2%)
    सुरक्षा: %3
    आवृत्ति: %4 मेगाहर्ट्ज

en: %1 (%2%)
    Security: Insecure
    Frequency: %3 Mhz
hi: %1 (%2%)
    सुरक्षा: असुरक्षित
    आवृत्ति: %3 मेगाहर्ट्ज

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Available Users
hi: उपलब्ध उपयोगकर्ता

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, availUsers) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, currentUsers)
en: Real Name
hi: वास्तविक नाम

[ctx: like in Username for athentication]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, availUsers) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, currentUsers)
en: Username
hi: उपयोगकर्ता नाम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Users allowed to activate the connection
hi: उपयोगकर्ताओं को कनेक्शन सक्रिय करने की अनुमति दी गई

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, RoutesIp4Config)
en: Edit IPv4 Routes
hi: IPv4 रूट संपादित करें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbNeverDefault)
en: If enabled, this connection will never be used as the default network connection
hi: यदि सक्षम किया गया है, तो इस कनेक्शन का उपयोग कभी भी डिफ़ॉल्ट नेटवर्क कनेक्शन के रूप में नहीं किया जाएगा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbNeverDefault)
en: Use only for resources on this connection
hi: केवल इस कनेक्शन पर संसाधनों के लिए उपयोग करें

[ctx: Remove a selected row]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButtonRemove)
en: Remove
hi: निकालना

[ctx: Insert a row]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButtonAdd)
en: Add
hi: जोड़ना

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbIgnoreAutoRoutes)
en: If enabled, automatically configured routes are ignored and only routes specified above are used
hi: यदि सक्षम किया गया है, तो स्वचालित रूप से कॉन्फ़िगर किए गए रूट को अनदेखा कर दिया जाता है और केवल ऊपर निर्दिष्ट रूट का ही उपयोग किया जाता है

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbIgnoreAutoRoutes)
en: Ignore automatically obtained routes
hi: स्वचालित रूप से प्राप्त मार्गों को अनदेखा करें

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, RoutesIp6Config)
en: Edit IPv6 Routes
hi: IPv6 रूट संपादित करें

[ctx: Remove a selected row]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButtonRemove)
en: R&emove
hi: निकालना

en: Plasma is missing support for '%1' VPN connections.
hi: प्लाज्मा में '%1' VPN कनेक्शन के लिए समर्थन नहीं है।

en: Report Bug
hi: रिपोर्ट बग

en: NetworkManager is missing support for '%1' VPN connections.
hi: NetworkManager में '%1' VPN कनेक्शन के लिए समर्थन नहीं है।

en: Install
hi: स्थापित करना

en: Failed to activate %1
hi: %1 सक्रिय करने में विफल

en: Failed to add connection %1
hi: कनेक्शन %1 जोड़ने में विफल

en: Connection %1 has been added
hi: कनेक्शन %1 जोड़ दिया गया है

en: Failed to add %1
hi: %1जोड़ने में विफल

en: Failed to deactivate %1
hi: %1 को निष्क्रिय करने में विफल

en: Failed to remove %1
hi: %1 को निकालने में विफल

en: Connection %1 has been removed
hi: कनेक्शन %1 हटा दिया गया है

en: Failed to update connection %1
hi: कनेक्शन %1 अपडेट करने में विफल

en: Connection %1 has been updated
hi: कनेक्शन %1 अपडेट किया गया है

en: Failed to create hotspot %1
hi: हॉटस्पॉट %1 बनाने में विफल

en: Hardware based connections
hi: हार्डवेयर आधारित कनेक्शन

en: Some DSL description
hi: कुछ DSL विवरण

en: Some infiniband description
hi: कुछ इन्फिनिबैंड विवरण

en: Mobile Broadband
hi: मोबाइल ब्रॉडबैंड

en: Some mobile broadband description
hi: कुछ मोबाइल ब्रॉडबैंड विवरण

en: Some wired ethernet description
hi: कुछ वायर्ड ईथरनेट विवरण

en: Wired Ethernet (shared)
hi: वायर्ड ईथरनेट (साझा)

en: Some wi-fi description
hi: कुछ वाई-फाई विवरण

en: Wi-Fi (shared)
hi: वाई-फाई (साझा)

en: Virtual connections
hi: वर्चुअल कनेक्शन

en: Some bond description
hi: कुछ बांड विवरण

en: Some team description
hi: कुछ टीम विवरण

en: Some vlan description
hi: कुछ vlan विवरण

en: VPN connections
hi: वीपीएन कनेक्शन

en: WireGuard
hi: वायरगार्ड

en: Import VPN connection…
hi: VPN कनेक्शन आयात करें…

en: Other
hi: अन्य

en: Import a saved configuration file
hi: सहेजी गई कॉन्फ़िगरेशन फ़ाइल आयात करें

[ctx: @info:tooltip]
en: The connection type is Unknown
hi: कनेक्शन प्रकार अज्ञात है

[ctx: @info:tooltip]
en: The connection type is ADSL
hi: कनेक्शन का प्रकार ADSL है

[ctx: @info:tooltip]
en: The connection type is Bluetooth
hi: कनेक्शन का प्रकार ब्लूटूथ है

[ctx: @info:tooltip]
en: The connection type is Bridge
hi: कनेक्शन का प्रकार ब्रिज है

[ctx: @info:tooltip]
en: The connection type is CDMA
hi: कनेक्शन का प्रकार CDMA है

[ctx: @info:tooltip]
en: The connection type is GSM
hi: कनेक्शन का प्रकार GSM है

[ctx: @info:tooltip]
en: The connection type is Infiniband
hi: कनेक्शन प्रकार इनफिनिबैंड है

[ctx: @info:tooltip]
en: The connection type is OLPC Mesh
hi: कनेक्शन प्रकार OLPC Mesh है

[ctx: @info:tooltip]
en: The connection type is PPOPE
hi: कनेक्शन प्रकार PPOPE है

[ctx: @info:tooltip]
en: The connection type is VLAN
hi: कनेक्शन प्रकार VLAN है

[ctx: @info:tooltip]
en: The connection type is VPN
hi: कनेक्शन का प्रकार VPN है

[ctx: @info:tooltip]
en: The connection type is Wimax
hi: कनेक्शन प्रकार Wimax है

[ctx: @info:tooltip]
en: The connection type is Wired
hi: कनेक्शन का प्रकार वायर्ड है

[ctx: @info:tooltip]
en: The connection type is Wireless
hi: कनेक्शन का प्रकार वायरलेस है

[ctx: @info:tooltip]
en: The connection type is Team
hi: कनेक्शन प्रकार टीम है

[ctx: @info:tooltip]
en: The connection type is Generic
hi: कनेक्शन प्रकार जेनेरिक है

[ctx: @info:tooltip]
en: The connection type is Tunnel
hi: कनेक्शन का प्रकार सुरंग है

[ctx: @info:tooltip]
en: The connection type is IP Tunnel
hi: कनेक्शन का प्रकार आईपी टनल है

[ctx: @info:tooltip]
en: The connection type is WireGuard
hi: कनेक्शन प्रकार WireGuard है

en: IPv4 Address
hi: IPv4 पता

en: IPv4 Default Gateway
hi: IPv4 डिफ़ॉल्ट गेटवे

en: IPv4 Primary Nameserver
hi: IPv4 प्राथमिक नेमसर्वर

en: IPv4 Secondary Nameserver
hi: IPv4 सेकेंडरी नेमसर्वर

en: IPv6 Address
hi: IPv6 पता

en: IPv6 ULA Address
hi: IPv6 ULA पता

en: IPv6 Default Gateway
hi: IPv6 डिफ़ॉल्ट गेटवे

en: IPv6 Primary Nameserver
hi: IPv6 प्राथमिक नेमसर्वर

en: IPv6 Secondary Nameserver
hi: IPv6 सेकेंडरी नेमसर्वर

en: Connection speed
hi: कनेक्शन की गति

en: MAC Address
hi: मैक पता

en: Access Point (SSID)
hi: एक्सेस पॉइंट (SSID)

en: Signal Strength
hi: सिग्नल क्षमता

en: Security Type
hi: सुरक्षा प्रकार

en: Connection Speed
hi: कनेक्शन की गति

en: Frequency
hi: आवृत्ति

[ctx: Frequency (Channel)]
en: %1 (Channel %2)
hi: %1 (चैनल %2)

en: BSSID
hi: बीएसएसआईडी

en: Operator
hi: ऑपरेटर

en: Network ID
hi: नेटवर्क आईडी

en: Signal Quality
hi: सिग्नल गुणवत्ता

en: Access Technology
hi: एक्सेस टेक्नोलॉजी

en: VPN Plugin
hi: वीपीएन प्लगइन

en: Banner
hi: बैनर

en: Name
hi: नाम

en: Capabilities
hi: क्षमताओं

en: Type
hi: प्रकार

en: Vlan ID
hi: वीएलएएन आईडी

en: Adsl
hi: एडीएसएल

en: Device
hi: उपकरण

[ctx: A network device is connected, but there is only link-local connectivity]
en: Connected
hi: जुड़े हुए

[ctx: A network device is connected, but there is only site-local connectivity]
en: Connected
hi: जुड़े हुए

[ctx: A network device is connected, with global network connectivity]
en: Connected
hi: जुड़े हुए

[ctx: Networking is inactive and all devices are disabled]
en: Inactive
hi: निष्क्रिय

[ctx: There is no active network connection]
en: Disconnected
hi: डिस्कनेक्ट किया गया

[ctx: Network connections are being cleaned up]
en: Disconnecting
hi: डिस्कनेक्ट कर रहा है

[ctx: A network device is connecting to a network and there is no other available network connection]
en: Connecting
hi: कनेक्ट

en: Connecting to %1
hi: %1 से कनेक्ट हो रहा है

en: Connected to %1 (no connectivity)
hi: %1 से कनेक्टेड (कोई कनेक्टिविटी नहीं)

en: Connected to %1 (limited connectivity)
hi: %1 से कनेक्टेड (सीमित कनेक्टिविटी)

en: Connected to %1 (log in required)
hi: %1 से कनेक्टेड (लॉग इन आवश्यक)

en: Connected to %1
hi: %1 से कनेक्टेड

en: NetworkManager 0.9.8 required, found %1.
hi: NetworkManager 0.9.8 आवश्यक, %1 मिला.

[ctx: global connection state]
en: Unknown
hi: अज्ञात
