plasma-settings - en to ia translation catalogue (164 entries)

en: Error resetting the modem: %1
ia: Error durante que refixava le modem: %1

en: Error updating connection settings for %1: %2.
ia: Error durante actualisar preferentias de connexion pe %1:%2.

en: Error activating connection: %1
ia: Error durante que activava connexion: %1

en: Error adding connection: %1
ia: Error durante que on addeva connexion: %1

en: Error removing connection: %1
ia: Error durante que removeva connexion: %1

en: Unknown
ia: Incognite

en: Unmanaged
ia: Non gerite

en: Unavailable
ia: non disponibile

en: Disconnected
ia: Disconnectite

en: Preparing
ia: Preparante

en: ConfiguringHardware
ia: ConfigurnteHardware

en: NeedAuth
ia: NecessitaAuth

en: ConfiguringIp
ia: ConfiguranteIp

en: CheckingIp
ia: VerificanteIp

en: WaitingForSecondaries
ia: AttendenteSecondaris

en: Activated
ia: Activate

en: Deactivating
ia: Deactivante

en: Failed
ia: Fallite

en: HSDPA
ia: HDSUPA

en: HSPA+
ia: HSPA

en: Off
ia: De-Activate (Off)

en: Low-power mode
ia: Modo a basse potentia

en: Full power mode
ia: Modo a potentia plen

en: Initializing
ia: Il es initializante

en: Locked
ia: Blocate

en: Disabled
ia: Dishabilitate

en: Disabling
ia: Dishabilitante

en: Enabling
ia: Habilitante

en: Enabled
ia: Habilitate

en: Searching for network provider
ia: Cercante fornitor de rete

en: Registered with network provider
ia: Registrate con forntor de rete

en: Disconnecting
ia: Disconnectente...

en: Connecting
ia: Il es connectente

en: Connected
ia: Connectite

en: No error.
ia: Nulle error.

en: Unknown error.
ia: Error incognite.

en: SIM is required but missing.
ia: SIM es requirite ma es mancante.

en: SIM is available but unusable.
ia: SIM es disponible ma non usabile.

en: Unknown modem capabilities.
ia: Capabilitates de modem incognoscite.

en: eSIM is not initialized.
ia: eSIM non es initialisate.

en: Not registered, not searching for new operator to register.
ia: Non registrate, non cercante nve operator a registrar.

en: Registered on home network.
ia: Registrate sur rete de casa.

en: Not registered, searching for new operator to register with.
ia: Non registrate, cercante nove operator al qual registrar.

en: Registration denied.
ia: Registration refusate.

en: Unknown registration status.
ia: Stato de registration incognite.

en: Registered on a roaming network.
ia: Registrate sur un rete de roaming.

en: Registered for "SMS only", on home network.
ia: Registrate per "Sol SMS", sur rete de casa.

en: Registered for "SMS only", roaming network.
ia: Registrate per "Sol SMS", rete de roaming.

en: Emergency services only.
ia: Solmente servicios de emergentia.

en: Registered for "CSFB not preferred", home network.
ia: Registrate per "CSFB non preferite", rete de casa.

en: Registered for "CSFB not preferred", roaming network.
ia: Registrate per "CSFB non preferite", rete de roaming

en: Attached for access to Restricted Local Operator Services.
ia: Attachate per accesso a Servicios de Operator Local Restringite

en: Scanning networks failed: %1
ia: Il falleva a scander retes: %1

en: Yes
ia: Si

en: GuessYes
ia: DivinaSi

en: GuessNo
ia: DivinaNo

en: Any
ia: Ulle

en: Lock reason unknown.
ia: Motivo de bloco incognoscite.

en: Modem is unlocked.
ia: Modem es disblocate.

en: SIM requires the PIN code.
ia: SIM require le codice de PIN.

en: SIM requires the PIN2 code.
ia: SIM require le codice PIN2.

en: SIM requires the PUK code.
ia: SIM require le codice de PUK.

en: SIM requires the PUK2 code.
ia: SIM require le codice de PUK2.

en: Modem requires the service provider PIN code.
ia: Modem require le codice PIN de fornitor de servicio.

en: Modem requires the service provider PUK code.
ia: Modem require le codice PUK de fornitor de servicio.

en: Modem requires the network PIN code.
ia: Modem require le codice PIN de rete.

en: Modem requires the network PUK code.
ia: Modem require le codice PUK de rete.

en: Modem requires the PIN code.
ia: Modem require le codice PIN.

en: Modem requires the corporate PIN code.
ia: Modem require le codice PIN de interprisa.

en: Modem requires the corporate PUK code.
ia: Modem require le codice PUK de interprisa.

en: Modem requires the PH-FSIM PIN code.
ia: Modem require le codice PIN de PH-FSIM.

en: Modem requires the PH-FSIM PUK code.
ia: Modem require le codice PUK de PH-FSIM.

en: Modem requires the network subset PIN code.
ia: Modem require le codice PIN de subinsimul de rete.

en: Modem requires the network subset PUK code.
ia: Modem require le codice PUK de subinsimul de rete.

en: (empty)
ia: (Vacue)

en: Error toggling SIM lock: %1
ia: Error commutante bloco de SIM: %1

en: Error changing the PIN: %1
ia: Error modificante le PIM: %1

en: Error sending the PIN: %1
ia: Error inviante le PIN: %1

en: Error sending the PUK: %1
ia: Error inviante le PUK: %1

en: Available Networks
ia: Retes disponibile

en: none
ia: nulle

en: Current operator: %1
ia: Operator currente: %1

en: Scan For Networks
ia: Scande per retes

en: Edit APN
ia: Edita APN

en: New APN
ia: Nove APN

en: Name
ia: Nomine

en: Username
ia: Nomine usator

en: Password
ia: Contrasigno

en: Network type
ia: Typo de rete

en: Only 4G
ia: Solmente 4G

en: Only 3G
ia: Solmente 3G

en: Only 2G
ia: Solmente 2G

en: Save profile
ia: Salveguarda profilo

en: Modem not available
ia: Modem non disponibile

en: Mobile data
ia: Datos Mobile

en: No SIM is inserted.
ia: Nulle SIM insertate.

en: Mobile data is not available with this modem.
ia: Datos mobile non es disponibile con iste modem.

en: An APN needs to be configured to have mobile data.
ia: Un APN necessita esser configurate pro haber datos mobile.

en: Whether mobile data is enabled.
ia: Si datos mobile es habilitate.

en: Data Usage
ia: Uso de datos

en: View data usage.
ia: Vide uso de datos.

en: View SIM %1 details.
ia: Vide detalios de SIM %1.

en: Modem Control
ia: Controlo de Modem

en: Force Modem Restart
ia: Fortia Reinitiar de Modem

en: Modem Details
ia: Detalios de Modem

en: Access Technologies
ia: Technologias de accesso

en: Manufacturer
ia: Constructor

en: Model
ia: Modello

en: Owned Numbers:
ia: Numeros possedite:

en: Signal Quality
ia: Qualitate de signal

en: State
ia: Stato

en: Failure Reason
ia: Ration de fallimento

en: Registration State
ia: Stato de registration

en: Firmware Version
ia: Version de firmware

en: Interface Name
ia: Nomine de interfacie

en: Metered
ia: Metrate

en: Active NetworkManager Connection
ia: Activa Connexion de Gerente de Rete

en: Device
ia: Dispositivo

en: Device ID
ia: ID de dispositivo

en: Power State
ia: Stato de alimentation

en: SIM Path
ia: Percurso de SIM

en: Edit
ia: Modifica

en: Unable to autodetect connection settings for your carrier. Please find your carrier's APN settings by either contacting support or searching online.
ia: Incapace a autorelevar preferentias de connexion per tu portator (carrier)  Pro favor tu preferentias de APN de portator (carrier) o per concactar supporto o cercar online.

en: APN List
ia: Lista APN

en: Delete
ia: Dele

en: Add APN
ia: Adde APN

en: Automatically detect APN
ia: Automaticamente releva APN

en: SIM Lock
ia: Bloco de SIM

en: SIM is locked
ia: SIM es blocate

en: In order to use this SIM, you must first unlock it.
ia: Per poter usar iste SIM, tu primo deve disblocar lo.

en: SIM is not locked
ia: SIM es non blocate

en: You can lock your SIM to require a set PIN code for phone calls and mobile data.
ia: Tu pote blocar tu SIM per require un codice de PIN fixate per appellos de telephono e datos mobile

en: Lock SIM
ia: Bloca SIM

en: Disable SIM Lock
ia: Dishabilita Bloco de SIM

en: Disable the SIM lock feature and remove the passcode on the SIM.
ia: Dishabilita le characteristica de bloco de SIM e remove le passcode sur le SIM.

en: Change PIN
ia: Modifica PIN

en: Change the passcode set on the SIM.
ia: Cambia le passcode fixate sur le SIM.

en: Unlock SIM
ia: Disbloca SIM

en: Attempts left: %1
ia: Tentativas lassate: %1

en: Enter PIN
ia: Inserta PIN

en: Change SIM PIN
ia: Modifica PIN de SIM

en: PINs don't match!
ia: PINS non es correspondente!

en: PINs must be between 4 and 8 digits!
ia: PINS debe esser inter 4 e 8 digitos!

en: Current PIN
ia: PIN Currente

en: New PIN
ia: Nove PIN

en: Confirm PIN
ia: Confirma PIN

en: Remove SIM PIN
ia: Remove PIN de SIM

en: Add SIM PIN
ia: Adde PIN de SIM

en: This SIM slot is empty, a SIM card needs to be inserted in order for it to be used.
ia: Iste fissura de SIM es vacue, un carta SIM necessita esser insertate pro facer que isto pote esser usate.

en: Data Roaming
ia: Roaming de datos

en: Allow your device to use networks other than your carrier.
ia: Permitte que tu dispositivo pote usar altere retes que tu portator (carrier).

en: Modify APNs
ia: Modifica APNs

en: Configure access point names for your carrier.
ia: Configura nomines de puncto de accesso per tu portator (carrier)

en: Networks
ia: Retes

en: Select a network operator.
ia: Selige un operator de Rete.

en: Modify SIM lock settings.
ia: Modifica preferentias de  Bloco de SIM

en: View the details of the modem this SIM is connected to.
ia: Vide le detalios del modem al qual iste SIM es connectite.

en: SIM Details
ia: Detalios de SIM

en: Operator Code (modem)
ia: Codice de Operator (modem)

en: Operator Name (modem)
ia: Nomine de Operator (modem)

en: Operator Code (provided by SIM)
ia: Codice de Operator (fornite per SIM)

en: Operator Name (provided by SIM)
ia: Nomine de Operator (fornite per SIM)

en: SIM ID
ia: ID de SIM

en: Emergency Numbers
ia: Numeros de Emergentia
