plasma-nm - en to id translation catalogue (413 entries)

[ctx: A network device is connected, but there is only link-local connectivity]
en: Connected
id: Terkoneksi

[ctx: A network device is connected, but there is only site-local connectivity]
en: Connected
id: Terkoneksi

[ctx: A network device is connected, with global network connectivity]
en: Connected
id: Terkoneksi

[ctx: Networking is inactive and all devices are disabled]
en: Inactive
id: Nonaktif

[ctx: There is no active network connection]
en: Disconnected
id: Terdiskoneksi

[ctx: Network connections are being cleaned up]
en: Disconnecting
id: Mendiskoneksi

[ctx: A network device is connecting to a network and there is no other available network connection]
en: Connecting
id: Mengkoneksi

en: Connecting to %1
id: Mengkoneksi ke %1

en: Connected to %1 (no connectivity)
id: Terkoneksi ke %1 (tanpa konektifitas)

en: Connected to %1 (limited connectivity)
id: Terkoneksi ke %1 (konektifitas terbatas)

en: Connected to %1 (log in required)
id: Terkoneksi ke %1 (diperlukan masuk log)

en: Connected to %1
id: Terkoneksi ke %1

en: NetworkManager not running
id: NetworkManager tidak jalan

en: NetworkManager 0.9.8 required, found %1.
id: Diperlukan NetworkManager 0.9.8, ditemukan %1.

[ctx: global connection state]
en: Unknown
id: Takdiketahui

[ctx: General]
en: General configuration
id: Konfigurasi umum

en: 802.1x Security
id: Keamanan 802.1x

en: Wi-Fi Security
id: Keamanan Wi-Fi

en: Infiniband
id: InfiniBand

en: WireGuard Interface
id: Antarmuka WireGuard

en: Failed to get secrets for %1
id: Gagal mendapatkan rahasiaan untuk %1

en: New Connection (%1)
id: Koneksi Baru (%1)

en: Edit Connection '%1'
id: Edit koneksi '%1'

en: New %1 connection
id: Koneksi %1 baru

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Connection name:
id: Nama koneksi:

[ctx: bond mode]
en: Active backup
id: Aktifkan backup

[ctx: bond mode]
en: Broadcast
id: Siaran

[ctx: bond mode]
en: Adaptive transmit load balancing
id: Adaptif penyeimbangan muatan transmit

[ctx: bond mode]
en: Adaptive load balancing
id: Adaptif penyeimbangan muatan

[ctx: bond link monitoring]
en: MII (recommended)
id: MII (dianjurkan)

en: Do you want to remove the connection '%1'?
id: Apakah kamu ingin menghapus koneksi '%1'?

en: Remove Connection
id: Hapus Koneksi

[ctx: @title:window advanced permissions editor]
en: Advanced Permissions Editor
id: Pengedit Perizinan Tingkat-lanjut

[ctx: infiniband transport mode]
en: Connected
id: Terkoneksi

[ctx: Header text for IPv4 address]
en: Address
id: Alamat

[ctx: Header text for IPv4 gateway]
en: Gateway
id: Gerbang

en: Other DNS Servers:
id: Server DNS lain:

en: DNS Servers:
id: Server DNS:

en: <qt>You can find more information about these values here:<br/><a href='https://developer.gnome.org/NetworkManager/stable/ch01.html'>https://developer.gnome.org/NetworkManager/stable/ch01.htmlnm-settings-nmcli.html</a></qt>
id: <qt>Kamu bisa temukan informasi selebihnya tentang nilai-nilai tersebut di sini:<br/><a href='https://developer.gnome.org/NetworkManager/stable/ch01.html'>https://developer.gnome.org/NetworkManager/stable/ch01.htmlnm-settings-nmcli.html</a></qt>

en: Send hostname:
id: Kirimkan nama-host:

en: DHCP hostname:
id: Nama-host DHCP:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, privacyCombo)
en: Default
id: Baku

[ctx: Milliseconds]
en:  ms
id:  md

en: DAD timeout:
id: Batas waktu DAD:

en: Edit DNS servers
id: Edit Server DNS

en: Edit DNS search domains
id: Edit domain pencarian DNS

[ctx: Header text for IPv6 address]
en: Address
id: Alamat

[ctx: Header text for IPv6 gateway]
en: Gateway
id: Gerbang

en: Alternative Subject Matches
id: Subjek Alternatif yang Cocok

en: <qt>This entry must be one of:<ul><li>DNS: &lt;name or ip address&gt;</li><li>EMAIL: &lt;email&gt;</li><li>URI: &lt;uri, e.g. https://www.kde.org&gt;</li></ul></qt>
id: <qt>Enti ini harus menjadi salah satunya:<ul><li>DNS: &lt;nama atau alamat ip&gt;</li><li>EMAIL: &lt;email&gt;</li><li>URI: &lt;url, misal https://www.kde.org&gt;</li></ul></qt>

en: Connect to these servers only
id: Koneksikan ke server ini saja

en: Select file to import
id: Pilih file untuk impor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Authentication:
id: Autentikasi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_33) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17) i18n: ectx: property (text)
en: Username:
id: Nama pengguna:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_34) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18) i18n: ectx: property (text
en: Password:
id: Sandi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Identity:
id: Identitas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: User certificate:
id: Sertifikat pengguna:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: CA certificate:
id: Sertifikat CA:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Subject match:
id: Subjek yang cocok:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: Alternative subject matches:
id: Subjek alternatif yang cocok:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: Connect to these servers:
id: Koneksikan ke server ini:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, privateKeyLabel)
en: Private key:
id: Kunci privat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Private key password:
id: Sandi kunci privat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Anonymous identity:
id: Identitas anonim:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fastAllowPacProvisioning)
en: Automatic PAC provisioning
id: Pengadaan PAC otomatis

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, pacMethod)
en: Anonymous
id: Anonim

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, pacMethod)
en: Authenticated
id: Terautentikasi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: PAC file:
id: File PAC:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Inner authentication:
id: Autentikasi inner:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: PEAP version:
id: Versi PEAP:

[ctx: PEAP version]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, peapVersion)
en: Automatic
id: Otomatis

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, peapVersion)
en: Version 0
id: Versi 0

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, peapVersion)
en: Version 1
id: Versi 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Interface name:
id: Nama antarmuka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Bonded connections:
id: Koneksi bonde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Add…
id: Tambah…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Edit…
id: Edit...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnDelete)
en: Delete
id: Hapus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Link monitoring:
id: Tautan pemantauan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Monitoring frequency:
id: Pemantauan frekuensi:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, monitorFreq) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, upDelay) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, downDelay)
en:  ms
id:  md

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Link up delay:
id: Tundaan naik tautan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Link down delay:
id: Tundaan turun tautan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: ARP targets:
id: Sasaran ARP:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, arpTargets)
en: An IP address or comma-separated list of addresses.
id: Sebuah alamat IP atau daftar yang dipisahkan dengan koma pada alamat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Bridged connections:
id: Koneksi bridge:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Aging time:
id: Waktu lama:

[ctx: seconds]
note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, agingTime) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, forwardDelay) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, helloTime) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, maxAge)
en:  s
id:  d

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, stpGroup)
en: Enable STP (Spanning Tree Protocol)
id: Fungsikan STP (Spanning Tree Protocol)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Priority:
id: Prioritas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Forward delay:
id: Tudaan maju:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Hello time:
id: Waktu halo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Max age:
id: Umur maks:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Address of the device:
id: Alamat si peranti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Connection type:
id: Tipe koneksi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number:
id: Nomor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoconnect)
en: Connect automatically with priority
id: Koneksikan secara otomatis dengan prioritas

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, prioritySpin)
en: If the connection is set to autoconnect, connections with higher priority will be preferred. Defaults to 0.
    The higher number means higher priority. An negative number can be used to indicate priority lower than the default.
id: Jika koneksi ini diset ke autoconnect, koneksi dengan prioritas tertinggi akan lebih diutamakan. Bakunya ke 0.
    Angka yang lebih tinggi kemungkinan prioritasnya lebih tinggi. Sebuah angka negatif bisa digunakan untuk mengindikasikan prioritas yang lebih rendah dari bakunya.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, allUsers)
en: All users may connect to this network
id: Semua pengguna dapat terkoneksi ke jaringan ini

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButtonPermissions)
en: Edit advanced permissions for this connection
id: Edit perizinan tingkat-lanjut untuk koneksi ini

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, pushButtonPermissions)
en: Fine-grained permissions editor for this connection. It lets you choose which users can activate/modify/delete this connection.
id: Pengedit perizinan untuk koneksi ini. Membiarkanmu memilih pengguna mana yang bisa mengaktifkan/memodifikasi/menghapus koneksi ini.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButtonPermissions) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdvanced)
en: Advanced…
id: Tingkat lanjut...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoconnectVpn)
en: Automatically connect to VPN
id: Koneksikan secara otomatis ke VPN

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, firewallZoneLabel)
en: Firewall zone:
id: Zona firewall:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, meteredLabel)
en: Metered:
id: Diukur:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, metered)
en: NetworkManager indicates to applications whether the connection is metered and therefore
    data usage should be restricted.
id: NetworkManager mengindikasi ke aplikasi apakah koneksi telah diukur dan oleh karena penggunaan data yang harus dibatasi.

[ctx: Item in the Metered: list]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, metered)
en: Automatic
id: Otomatis

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, metered)
en: Yes
id: Ya

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, metered)
en: No
id: Tidak

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, basicGroup)
en: Basic
id: Dasar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, advGroup)
en: Advanced
id: Tingkat-lanjut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, roaming)
en: Allow roaming if home network is not available
id: Bolehkan roaming jika jaringan rumah tidak tersedia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelNetworkId)
en: Network ID:
id: ID Jaringan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Transport mode:
id: Mode transport:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Restrict to device:
id: Batasi untuk peranti:

[ctx: MTU:]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, mtu)
en: Automatic
id: Otomatis

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, IPv6Widget) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, IPv4Widget)
en: Advanced IP settings
id: Pengaturan IP Tingkat Lanjut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Method:
id: Metode:

[ctx: Method:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, method)
en: Automatic
id: Otomatis

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, method)
en: Automatic (Only addresses)
id: Otomatis (Hanya alamat)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, method)
en: Link-Local
id: Tautan-Lokal

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, method)
en: Shared to other computers
id: Dibagikan ke komputer lain

[ctx: like in this setting is Disabled]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, method)
en: Disabled
id: Dinonfungsikan

[ctx: @info]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dnsLabel)
en: DNS Servers:
id: Server DNS:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, dns)
en: Use this field to specify the IP address(es) of one or more DNS servers. Use ',' to separate entries.
id: Gunakan bidang ini untuk menentukan alamat(2) IP dari satu atau lebih server DNS. Gunakan ',' untuk memisahkan entri.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, dnsMorePushButton)
en: Edit DNS the list of servers
id: Edit DNS daftar server-server

[ctx: @info]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dnsSearchLabel)
en: Search Domains:
id: Cari Domain:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, dnsSearch)
en: Use this field to specify one or more DNS domains to search. Use ',' to separate entries.
id: Gunakan bidang ini untuk menentukan satu atau lebih domain-domain DNS untuk pencarian. Gunakan ',' untuk memisahkan entri.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, dnsSearchMorePushButton)
en: Edit the list of DNS domains being searched
id: Edit daftar domain DNS yang sedang dicari

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDhcpClientId)
en: DHCP Client ID:
id: ID Klien DHCP:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, dhcpClientId)
en: Use this field to specify the DHCP client ID which is a string sent to the DHCP server
    to identify the local machine that the DHCP server may use to customize the DHCP
    lease and options.
id: Gunakan bidang ini untuk menentukan ID klien DHCP dimana sebuah string mengirim ke server DHCP
    untuk mengidentifikasi mesin lokal server DHCP tersebut yang mungkin digunakan untuk menyesuaikan opsi dan lease DHCP.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemove)
en: Remove
id: Hapus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Add
id: Tambah

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableView, tableViewAddresses)
en: IP addresses identify your computer on the network. Click the "Add" button to add
    an IP address
id: Alamat IP mengidentifikasi komputermu pada jaringan. Klik tombol "Tambah" untuk
    menambahkan sebuah alamat IP

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ipv4RequiredCB)
en: Allows the connection to complete if IPv4 configuration fails
    but IPv6 configuration succeeds
id: Memungkinkan koneksi terlaksana jika konfigurasi IPv4 gagal
    tapi konfigurasi IPv6 sukses

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ipv4RequiredCB)
en: IPv4 is required for this connection
id: IPv4 dibutuhkan untuk koneksi ini

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRoutes)
en: Routes…
id: Rute...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ipv6RequiredCB)
en: When connecting to IPv4-capable networks, allows the connection to complete if
    IPv6 configuration fails but IPv4 configuration succeeds
id: Ketika mengkoneksi ke jaringan IPv4 yang mampu, memungkinkan koneksi terlaksana jika
    konfigurasi IPv6 gagal tapi konfigurasi IPv4 sukses

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ipv6RequiredCB)
en: IPv6 is required for this connection
id: IPv6 dibutuhkan untuk koneksi ini

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, dnsMorePushButton)
en: Edit the list of DNS servers
id: Edit daftar server-server DNS

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, privacyCombo)
en: Configure IPv6 Privacy Extensions for SLAAC, described in RFC4941. If enabled, it makes the kernel generate
    a temporary IPv6 address in addition to the public one generated from MAC address via modified EUI-64.
id: Konfigurasikan IPv6 Privacy Extensions untuk SLAAC, dijelaskan dalam RFC4941. Jika difungsikan, itu membuat kernel menghasilkan
    sebuah alamat IP temporer selain ke publik yang dihasilkan dari alamat MAC via EUI-64 yang dimodifikasi.

[ctx: privacy disabled]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, privacyCombo)
en: Disabled
id: Dinonfungsikan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, privacyCombo)
en: Enabled (prefer public address)
id: Fungsikan (alamat publik yang disukai)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, privacyCombo)
en: Enabled (prefer temporary addresses)
id: Fungsikan (alamat temporer yang disukai)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, method)
en: Automatic (Only DHCP)
id: Otomatis (Hanya DHCP)

[ctx: like in this setting is Disabled]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, method)
en: Ignored
id: Diabaikan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, method)
en: Disabled
id: Dinonfungsikan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPrivacy)
en: Privacy:
id: Privasi:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, authGroup)
en: Authentication
id: Autentikasi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, compressionGroup)
en: Compression
id: Kompresi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mppe)
en: Use point-to-point encryption (MPPE)
id: Gunakan enkripsi point-to-point (MPPE)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, bsdComp)
en: Use BSD data compression
id: Gunakan kompresi data BSD

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, deflateComp)
en: Use Deflate data compression
id: Gunakan kompresi data Deflate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tcpComp)
en: Use TCP header compression
id: Gunakan kompresi header TCP

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mppe128)
en: Require 128-bit encryption
id: Dibutuhkan enkripsi 128-bit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mppeStateful)
en: Use stateful MPPE
id: Gunakan stateful MPPE

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, senddEcho)
en: Send PPP echo packets
id: Kirim paket echo PPP

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Service:
id: Layanan:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, service)
en: If specified, instruct PPPoE to only initiate sessions with access concentrators that provide the specified service. For most providers, this should be left blank. It is only required if there are multiple access concentrators or a specific service is known to be required.
id: Jika ditentukan, instruksi PPPoE hanya untuk memulai sesi dengan akses konsèntrator yang menyediakan layanan yang ditentukan. Untuk sebagian besar penyedia, ini seharusnya dibiarkan kosong. Ini hanya diperlukan jika ada beberapa akses konsèntrator atau layanan tertentu yang telah diketahui untuk diperlukan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Teamed connections:
id: Koneksi ter-team:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: JSON config:
id: Konfig JSON:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnImport)
en: Import configuration from file…
id: Impor konfigurasi dari file...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Parent interface:
id: Antarmuka induk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: VLAN id:
id: Id VLAN

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: VLAN interface name:
id: Nama antarmuka VLAN:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, reorderHeaders)
en: Output packet headers reordering
id: Output perorderan header paket

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, gvrp)
en: GARP VLAN Registration Protocol
id: Protokol Registrasi GARP VLAN

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, looseBinding)
en: Loose binding
id: Mengikat kendor

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, modeComboBox)
en: Infrastructure
id: Infrastruktur

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, modeComboBox)
en: Access Point
id: Titik Akses

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (BssidComboBox, BSSIDCombo)
en: This option locks this connection to the Wi-Fi access point (AP) specified by the
     BSSID entered here. Example: 00:11:22:33:44:55
id: Opsi ini mengunci koneksi ini ke titik akses (AP) Wi-Fi yang ditentukan oleh
     BSSID yang dimasukkan di sini. Contoh: 00:11:22:33:44:55

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, band)
en: This option locks the connection to the Wi-Fi network associated to the specified band. This setting depends
     on specific driver capability and may not work with all drivers
id: Opsi ini mengunci koneksi ke jaringan Wi-Fi yang terhubung ke band yang ditentukan.
    Setelan ini bergantung pada kemampuan driver tertentu dan mungkin tidak bekerja dengan semua driver.

[ctx: Band:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, band)
en: Automatic
id: Otomatis

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, channel)
en: Wireless channel to use for the Wi-Fi connection. The device will only join (or create for Ad-Hoc networks)
    a Wi-Fi network on the specified channel
id: Channel nirkabel yang digunakan untuk koneksi Wi-Fi. Perangkat hanya akan hubung (atau ciptakan untuk jaringan Ad-Hoc)
    sebuah jaringan Wi-Fi pada channel yang ditentukan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Cloned MAC address:
id: Alamat MAC yang terklona:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRandomMacAddr)
en: Random…
id: Acak…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, hiddenNetwork)
en: Mark this if you want to create a connection for a hidden network
id: Tandai ini jika kamu ingin menciptakan sebuah koneksi untuk jaringan tersembunyi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Visibility:
id: Keterlihatan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hiddenNetwork)
en: Hidden network
id: Jaringanikan jaringan

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, WifiSecurity)
en: Wifi Security
id: Keamanan Wifi

[ctx: no security]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, securityCombo)
en: None
id: Nihil

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, securityCombo)
en: WEP key 40/128 bits (Hex or ASCII)
id: Kunci WEP 40/128 bits (Hex atau ASCII)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, securityCombo)
en: WEP key 128 bits
id: Kunci WEP 128 bits

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, securityCombo)
en: Dynamic WEP (802.1x)
id: WEP dinamis (802.1x)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, securityCombo)
en: WPA/WPA2 Enterprise
id: WPA/WPA2 Perusahaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Security:
id: Keamanan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Key:
id: Kunci:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: WEP index:
id: Indeks WEP:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, wepIndex)
en: 1 (default)
id: 1 (baku)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, wepAuth)
en: Open System
id: Buka Sistem

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, wepAuth)
en: Shared Key
id: Berbagi Kunci

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (HwAddrComboBox, macAddress)
en: This option locks this connection to the network device specified by its
    permanent MAC address entered here. Example: 00:11:22:33:44:55
id: Opsi ini mengunci koneksi ini ke peranti jaringan yang ditentukan oleh
    permanennya alamat MAC yang dimasukkan di sini. Contoh: 00:11:22:33:44:55

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, clonedMacAddress)
en: The MAC address entered here will be used as hardware address for the
    network device this connection is activated on. This feature is known as MAC
    cloning or spoofing. Example 11:22:33:44:55
id: Alamat MAC yang dimasukkan di sini akan digunakan sebagai alamat hardware untuk
    peranti jaringan koneksi ini yang telah diaktifkan padanya. Fitur ini telah dikenal sebagai MAC
    cloning atau spoofing. Contoh: 11:22:33:44:55

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRandomMacAddr)
en: Random
id: Acak

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mtu)
en: Only transmit packets of the specified size or smaller, breaking larger packets up
    into multiple Ethernet frames
id: Hanya mentransmit paket pada ukuran yang ditentukan atau yang lebih kecil, memecah
    paket yang lebih besar menjadi beberapa kerangka Ethernet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, speedLabel)
en: Speed:
id: Kecepatan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, duplexLabel)
en: Duplex:
id: Rangkap:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, duplex)
en: Request that the device use the specified duplex mode. Either "half" or "full"
id: Mintakan bahwa peranti menggunakan mode rangkap yang ditentukan. Antara ''setengah'' atau ''penuh''

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, duplex)
en: Half
id: Setengah

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, duplex)
en: Full
id: Penuh

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Link negotiation:
id: Negoisasi tautan:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, linkNegotiation)
en: Device link negotiation. If “Manual” is chosen, “Speed” and “Duplex” values will be forced without checking
    the device compatibility. If unsure, leave here “Ignore” or pick “Automatic”.
id: Negoisasi tautan peranti. Jika “Manual” telah dipilih, nilai-nilai “Kecepatan” dan “Dupleks” akan dipaksakan tanpa
    memeriksa kekompatibilitasnya peranti. Jika tidak yakin, biarkan ini “Abaikan” atau ambil “Otomatis”.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, linkNegotiation)
en: Ignore
id: Abaikan

[ctx: Link negotiation:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, linkNegotiation)
en: Automatic
id: Otomatis

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, speed)
en: Request that the device use only the specified speed.
id: Mintakan bahwa peranti hanya menggunakan kecepatan yang ditentukan.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, speed)
en: 10 Mb/s
id: 10 Mb/d

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, speed)
en: 100 Mb/s
id: 100 Mb/d

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, speed)
en: 1 Gb/s
id: 1 Gb/d

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, speed)
en: 2.5 Gb/s
id: 2.5 Gb/dt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, speed)
en: 5 Gb/s
id: 5 Gb/dt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, speed)
en: 10 Gb/s
id: 10 Gb/d

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, speed)
en: 40 Gb/s
id: 40 Gb/dt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, speed)
en: 100 Gb/s
id: 100 Gb/dt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use8021X)
en: Use 802.1x security for this connection
id: Gunakan keamanan 802.1x untuk koneksi ini

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, WireGuardProp)
en: WireGuard Settings
id: Pengaturan WireGuard

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Interface
id: Antarmuka

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (PasswordField, privateKeyLineEdit)
en: Required.
    A base64 private key generated by wg genkey.
id: Diperlukan.
    Sebuah kunci privat base64 dihasilkan oleh wg genkey.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, listenPortLabel)
en: Listen port:
id: Port listen:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, listenPortLineEdit)
en: Optional.
    Listen port number. Chosen randomly if left as 'Automatic'.
id: Opsional.
    Nomor port listen. Memilih secara acak jika dibiarkan sebagai 'Otomatis'.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, fwmarkLineEdit)
en: Optional.
    An fwmark for outgoing packets. If set to 0 or 'off', this
    option is disabled. May be specified in hexadecimal by
    prepending '0x'.
id: Opsional.
    Sebuah fwmark untuk paket yang keluar. Jika diset ke 0 atau 'off',
    opsi ini adalah ternonfungsikan. Mungkin juga dapat ditentukan dalam
    heksadesimal oleh prepending '0x'.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mtuLineEdit)
en: Optional.
    If not specified, the MTU is automatically determined
    from the endpoint addresses or the system default route,
    which is usually a sane choice. However, to manually
    specify an MTU and to override this automatic discovery,
    this value may be specified explicitly.
id: Opsional.
    Jika tidak ditentukan, MTU secara otomatis ditentukan
    dari alamat endpoint atau route baku sistem,
    yang biasanya merupakan pilihan yang masuk-akal.
    Namun, secara manual menentukan MTU dan untuk menimpa
    penemuan otomatis ini, nilai ini dapat ditentukan secara gamblang.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, peerRouteLabel)
en: Autoroute peers:
id: Rekan autoroute:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, peerRouteCheckBox)
en: Whether to automatically add routes for the AllowedIPs ranges
    of the peers.
id: Apakah menambahkan route secara otomatis untuk rentang IP-Diizinkan dari rekan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnPeers)
en: Peers…
id: Rekan...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, publicKeyLabel)
en: Public key:
id: Kunci publik:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, publicKeyLineEdit)
en: Required.
                A base64 public key calculated by wg pubkey 
                from a private key, and usually transmitted 
                out of band to the author of the configuration file.
id: Diperlukan.
                Sebuah kunci publik base64 yang dikalkulasikan
                oleh wg pubkey dari kunci privat, dan biasanya 
                ditransmitkan keluar dari band ke penulis file konfigurasi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, allowedIPsLabel)
en: Allowed IPs:
id: IP Diizinkan:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, allowedIPsLineEdit)
en: Required.
                A comma-separated list of IP (v4 or v6) addresses 
                with CIDR masks from which incoming traffic for 
                this peer is allowed and to which outgoing traffic 
                for this peer is directed. The catch-all 0.0.0.0/0 
                may be specified for matching all IPv4 addresses, 
                and ::/0 may be specified for matching all IPv6 addresses.
id: Diperlukan.
                Sebuah daftar alamat IP (v4 atau v6) yang dipisahkan 
                dengan koma dengan kedok CIDR dari datangnya lalu-lintas 
                untuk rekan ini telah diarahkan. Semua tangkapan 0.0.0.0/0 
                mungkin ditentukan untuk mencocokkan semua alamat IPv4, 
                dan ::/0 mungkin ditentukan untuk mencocokkan semua alamat IPv6.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, endpointAddressLabel)
en: Endpoint address:
id: Alamat endpoint:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, endpointAddressLineEdit)
en: Optional.
                An endpoint for the connection. Can be an
                IPv4 address, IPv6 address, or FQDN (fully
                qualified domain name such as abc.com). If
                present, Endpoint port must also be set.
id: Opsional.
                Sebuah endpoint untuk koneksi. Bisa sebuah
                alamat IPv4, alamat IPv6, atau FQDN (fully
                qualified domain name sepertihalnya abc.com).
                Jika muncul, port Endpoint juga harus diset.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, endpointPortLabel)
en: Endpoint port:
id: Port endpoint:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, endpointPortLineEdit)
en: Optional.
                The port number of an endpoint. If present Endpoint
                Address must also be set.
id: Opsional.
                Nomor port dari sebuah endpoint. Jika Alamat Endpoint
                muncul juga harus diset.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, presharedKeyLabel)
en: Preshared key:
id: Kunci preshared:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (PasswordField, presharedKeyLineEdit)
en: Optional.
                A base64 preshared key generated by wg genpsk.
                This option adds an additional layer of symmetric-key
                cryptography to be mixed into the already existing
                public-key cryptography, for post-quantum resistance.
id: Opsional.
                Sebuah kunci preshared base64 yang dihasilkan oleh wg genpsk.
                Opsi ini menambahkan lapisan tambahan dari kriptografi
                kunci-simetrik untuk dicampurkan ke dalam kriptografi kunci-publik
                yang sudah ada, untuk resistensi pasca-quantum.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, keepaliveLabel)
en: Persistent keepalive:
id: Keepalive persisten:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, keepaliveLineEdit)
en: Optional.
                A seconds interval, between 1 and 65535 inclusive, of
                how often to send an authenticated empty packet to
                the peer for the purpose of keeping a stateful firewall
                or NAT mapping valid persistently. For example, if the
                interface very rarely sends traffic, but it might at
                anytime receive traffic from a peer, and it is behind
                NAT, the interface might benefit from having a
                persistent keepalive interval of 25 seconds. If set to
                0 or "off", this option is disabled. By default or
                when unspecified, this option is off. Most users will not
                need this.
id: Opsional.
                Interval detik, antara 1 dan 65535 inklusif, dari seberapa sering
                mengirim paket kosong yang diotentikasi ke rekan untuk tujuan
                menjaga firewall stateful atau pemetaan NAT berlaku secara terus-
                menerus. Misalnya, jika antarmuka sangat jarang mengirimkan lalu-lintas,
                tetapi mungkin pada kapan saja menerima lalu-lintas dari rekan, dan
                di belakang NAT, antarmuka mungkin mendapat manfaat dari mempunyai
                sebuah interval persistent keepalive 25 detik. Jika diset ke 0 atau "off",
                opsi ini dinonfungsikan. Secara baku atau ketika tak ditentukan,
                opsi ini adalah off. Sebagian besar pengguna tidak akan butuh ini.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Peer 1
id: Rekan 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Add new Peer
id: Tambahkan Rekan baru

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemove)
en: Remove this Peer
id: Hapus Rekan ini

[ctx: @title: window wireguard peers properties]
en: WireGuard peers properties
id: Properti rekan WireGuard

[ctx: title of the interface widget in nm's popup]
en: Infiniband
id: InfiniBand

en: Mobile broadband
id: Mobile Broadband

en: Unknown connection type
id: Tipe koneksi takdiketahui

en: Wireless Interface (%1)
id: Antarmuka nirkabel (%1)

en: Wired Interface (%1)
id: Antarmuka Wired (%1)

[ctx: description of unknown network interface state]
en: Unknown
id: Takdiketahui

[ctx: description of unmanaged network interface state]
en: Unmanaged
id: Takterkelola

[ctx: description of unavailable network interface state]
en: Unavailable
id: Taktersedia

[ctx: description of unconnected network interface state]
en: Not connected
id: Tidak terkonek

[ctx: description of preparing to connect network interface state]
en: Preparing to connect
id: Persiapan mengkonek

[ctx: description of configuring hardware network interface state]
en: Configuring interface
id: Mengkonfigurasi antarmuka

[ctx: description of waiting for authentication network interface state]
en: Waiting for authorization
id: Menunggu otorisasi

[ctx: network interface doing dhcp request in most cases]
en: Setting network address
id: Mengeset alamat jaringan

[ctx: is other action required to fully connect? captive portals, etc.]
en: Checking further connectivity
id: Memeriksa perkoneksian lebih lanjut

[ctx: a secondary connection (e.g. VPN) has to be activated first to continue]
en: Waiting for a secondary connection
id: Menunggu sebuah koneksi sekunder

[ctx: network interface connected state label]
en: Connected
id: Terkoneksi

[ctx: network interface connected state label]
en: Connected to %1
id: Terkoneksi ke %1

[ctx: network interface disconnecting state label]
en: Deactivating connection
id: Penonaktifan koneksi

[ctx: network interface connection failed state label]
en: Connection Failed
id: Koneksi Gagal

[ctx: interface state]
en: Error: Invalid state
id: Error: Keadaan tak absah

[ctx: The state of the VPN connection is unknown]
en: Unknown
id: Takdiketahui

[ctx: The VPN connection is preparing to connect]
en: Preparing to connect
id: Persiapan mengkonek

[ctx: The VPN connection needs authorization credentials]
en: Needs authorization
id: Butuh otorisasi

[ctx: The VPN connection is being established]
en: Connecting
id: Mengkonek

[ctx: The VPN connection is getting an IP address]
en: Setting network address
id: Mengeset alamat jaringan

[ctx: The VPN connection is active]
en: Activated
id: Diaktifkan

[ctx: The VPN connection failed]
en: Failed
id: Gagal

[ctx: The VPN connection is disconnected]
en: Failed
id: Gagal

[ctx: wireless network operation mode]
en: Unknown
id: Takdiketahui

[ctx: wireless network operation mode]
en: Infrastructure
id: Infrastruktur

[ctx: wireless network operation mode]
en: Access point
id: Titik akses

[ctx: connection speed]
en: %1 Bit/s
id: %1 Bit/d

[ctx: connection speed]
en: %1 MBit/s
id: %1 MBit/d

[ctx: connection speed]
en: %1 GBit/s
id: %1 GBit/d

[ctx: Gsm modes (2G/3G/any)]
en: Any
id: Apa pun

[ctx: Cellular access technology]
en: CDMA2000 EVDO revision B
id: CDMA2000 EVDO revisi B

[ctx: Cellular access technology]
en: CDMA2000 EVDO revision A
id: CDMA2000 EVDO revisi A

[ctx: Cellular access technology]
en: CDMA2000 EVDO revision 0
id: CDMA2000 EVDO revisi 0

[ctx: Unknown cellular access technology]
en: Unknown
id: Takdiketahui

[ctx: Any cellular access technology]
en: Any
id: Apa pun

[ctx: possible SIM lock reason]
en: Modem is unlocked.
id: Modem telah terlepas-kuncinya.

[ctx: possible SIM lock reason]
en: SIM requires the PIN code.
id: SIM memerlukan kode PIN.

[ctx: possible SIM lock reason]
en: SIM requires the PIN2 code.
id: SIM memerlukan kode PIN2.

[ctx: possible SIM lock reason]
en: SIM requires the PUK code.
id: SIM memerlukan kode PUK.

[ctx: possible SIM lock reason]
en: SIM requires the PUK2 code.
id: SIM memerlukan kode PUK2.

[ctx: possible SIM lock reason]
en: Modem requires the service provider PIN code.
id: Modem memerlukan kode PIN penyedia layanan.

[ctx: possible SIM lock reason]
en: Modem requires the service provider PUK code.
id: Modem memerlukan kode PUK penyedia layanan.

[ctx: possible SIM lock reason]
en: Modem requires the network PIN code.
id: Modem memerlukan kode PIN jaringan.

[ctx: possible SIM lock reason]
en: Modem requires the network PUK code.
id: Modem memerlukan kode PUK jaringan.

[ctx: possible SIM lock reason]
en: Modem requires the PIN code.
id: Modem memerlukan kode PIN.

[ctx: possible SIM lock reason]
en: Modem requires the corporate PIN code.
id: Modem memerlukan kode PIN perusahaan.

[ctx: possible SIM lock reason]
en: Modem requires the corporate PUK code.
id: Modem memerlukan kode PUK perusahaan.

[ctx: possible SIM lock reason]
en: Modem requires the PH-FSIM PIN code.
id: Modem memerlukan kode PIN PH-FSIM.

[ctx: possible SIM lock reason]
en: Modem requires the PH-FSIM PUK code.
id: Modem memerlukan kode PUK PH-FSIM.

[ctx: possible SIM lock reason]
en: Modem requires the network subset PIN code.
id: Modem memerlukan kode PIN subset jaringan.

[ctx: possible SIM lock reason]
en: Modem requires the network subset PUK code.
id: Modem memerlukan kode PUK subset jaringan.

[ctx: possible SIM lock reason]
en: Lock reason unknown.
id: Alasan lock takdiketahui

[ctx: @label no security]
en: Insecure
id: Niraman

[ctx: @label unknown security]
en: Unknown security type
id: Tipe keamanan takdiketahui

[ctx: Label for last used time for a network connection used in the last hour, as the number of minutes since usage]
en: One minute ago | %1 minutes ago
id[0]: Semenit yang lalu
id[1]: %1 menit yang lalu

[ctx: Label for last used time for a network connection used in the last day, as the number of hours since usage]
en: One hour ago | %1 hours ago
id[0]: Sejam yang lalu
id[1]: %1 jam yang lalu

[ctx: Label for last used time for a network connection used the previous day]
en: Yesterday
id: Kemarin

[ctx: Label for last used time for a network connection that has never been used]
en: Never
id: Tidak pernah

[ctx: Label for last used time for a network connection used in the last hour, as the number of minutes since usage]
en: Last used one minute ago | Last used %1 minutes ago
id[0]: Terakhir digunakan semenit yang lalu
id[1]: Terakhir digunakan %1 menit yang lalu

[ctx: Label for last used time for a network connection used in the last day, as the number of hours since usage]
en: Last used one hour ago | Last used %1 hours ago
id[0]: Terakhir digunakan sejam yang lalu
id[1]: Terakhir digunakan %1 jam yang lalu

[ctx: Label for last used time for a network connection used the previous day]
en: Last used yesterday
id: Terakhir digunakan kemarin

en: Last used on %1
id: Terakhir digunakan pada %1

[ctx: Label for last used time for a network connection that has never been used]
en: Never used
id: Jarang digunakan

en: No VPN plugin found for type %1
id: Tidak menemukan plugin VPN untuk tipe %1

[ctx: @item:intable shortcut for Not Available]
en: N/A
id: T/T

[ctx: @info:tooltip real user name is not available]
en: Not Available
id: Tidak Tersedia

en: First select the SSID
id: Pertama pilih SSID

en: %1 (%2%)
    Frequency: %3 Mhz
    Channel: %4
id: %1 (%2%)
    Frekuensi: %3 Mhz
    Channel: %4

[ctx: Header text for IPv4 route metric]
en: Metric
id: Metrik

[ctx: Header text for IPv6 route metric]
en: Metric
id: Metrik

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: New Mobile Broadband Connection
id: Koneksi Mobile Broadband Baru

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: My plan is not listed…
id: Rencanaku tidak terdaftar...

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Unknown Provider
id: Penyedia Takdiketahui

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Default
id: Baku

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Set up a Mobile Broadband Connection
id: Pengesetan sebuah Koneksi Mobile Broadband

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: This assistant helps you easily set up a mobile broadband connection to a cellular (3G) network.
id: Asisten ini membantu kamu secara mudah mempersiapkan koneksi mobile broadband ke sebuah seluler jaringan (3G).

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: You will need the following information:
id: Kamu akan butuh informasi berikut ini:

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Your broadband provider's name
id: Nama si penyedia broadband-mu

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Your broadband billing plan name
id: Nama rencana penagihan broadband-mu

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: (in some cases) Your broadband billing plan APN (Access Point Name)
id: (dalam beberapa kasus) APN (Access Point Name) rencana penagihan broadband-mu

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Create a connection for &this mobile broadband device:
id: Ciptakan sebuah koneksi untuk peranti mobile broadband &ini:

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Any GSM device
id: Perangkat GSM apa pun

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Any CDMA device
id: Perangkat CDMA apa pun

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Installed GSM device
id: Perangkat GSM terinstal

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Installed CDMA device
id: Perangkat CDMA terinstal

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Choose your Provider's Country
id: Pilihlah Negara Penyediamu

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Country List:
id: Daftar Negara:

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: My country is not listed
id: Negaraku tidaklah terdaftar

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Choose your Provider
id: Pilihlah Penyediamu

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Select your provider from a &list:
id: Pilih Penyediamu dari sebuah &daftar:

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: I cannot find my provider and I wish to enter it &manually:
id: Aku tidak menemukan penyediaku dan aku ingin memasukkannya secara &manual:

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Choose your Billing Plan
id: Pilihlah Rencana Tagihanmu

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: &Select your plan:
id: &Pilih rencanamu:

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Selected plan &APN (Access Point Name):
id: &APN (Access Point Name) rencana yang dipilih:

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Warning: Selecting an incorrect plan may result in billing issues for your broadband account or may prevent connectivity.
    
    If you are unsure of your plan please ask your provider for your plan's APN.
id: Peringatan: Memilih sebuah rencana yang salah mengakibatkan masalah tagihan untuk akun broadband-mu atau menghambat perkoneksian.
    
    Jika kamu tidak yakin dengan rencanamu silakan tanyakan kepada penyediamu untuk APN perencanaanmu.

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Confirm Mobile Broadband Settings
id: Konfirmasi Pengaturan Mobile Broadband

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Your mobile broadband connection is configured with the following settings:
id: Koneksi mobile broadband-mu telah dikonfigurasi dengan pengaturan berikut ini:

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Your Provider:
id: Penyediamu:

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Your Plan:
id: Rencanamu:

en: Change the visibility of the password
id: Ubah keterlihatan sandi

en: Store password for this user only (encrypted)
id: Simpan sandi untuk pengguna ini saja (terenkripsi)

en: Store password for all users (not encrypted)
id: Simpan sandi untuk semua pengguna (tidak terenkripsi)

en: Ask for this password every time
id: Tanyakan untuk sandi ini setiap waktu

en: This password is not required
id: Sandi ini tidaklah diperlukan

en: %1 (%2%)
    Security: %3
    Frequency: %4 Mhz
id: %1 (%2%)
    Keamanan: %3
    Frekuensi: %4 Mhz

en: %1 (%2%)
    Security: Insecure
    Frequency: %3 Mhz
id: %1 (%2%)
    Keamanan: Niraman
    Frekuensi: %3 Mhz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Available Users
id: Pengguna Tersedia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, availUsers) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, currentUsers)
en: Real Name
id: Nama Sesungguhnya

[ctx: like in Username for athentication]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, availUsers) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, currentUsers)
en: Username
id: Nama pengguna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Users allowed to activate the connection
id: Pengguna dibolehkan untuk mengaktifkan koneksi

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, RoutesIp4Config)
en: Edit IPv4 Routes
id: Edit Rute IPv4

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbNeverDefault)
en: If enabled, this connection will never be used as the default network connection
id: Jika difungsikan, koneksi ini tidak akan pernah digunakan sebagai koneksi jaringan baku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbNeverDefault)
en: Use only for resources on this connection
id: Gunakan hanya untuk sumberdaya pada koneksi ini

[ctx: Remove a selected row]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButtonRemove)
en: Remove
id: Hapus

[ctx: Insert a row]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButtonAdd)
en: Add
id: Tambah

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbIgnoreAutoRoutes)
en: If enabled, automatically configured routes are ignored and only routes specified above are used
id: Jika difungsikan, rute yang dikonfigurasi secara otomatis diabaikan dan hanya rute yang ditentukan di atas yang digunakan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbIgnoreAutoRoutes)
en: Ignore automatically obtained routes
id: Abaikan rute yang diperoleh secara otomatis

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, RoutesIp6Config)
en: Edit IPv6 Routes
id: Edit Rute IPv6

[ctx: Remove a selected row]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButtonRemove)
en: R&emove
id: &Hapus

en: Failed to add connection %1
id: Gagal menambahkan koneksi %1

en: Connection %1 has been added
id: Koneksi %1 telah ditambahkan

en: Failed to activate %1
id: Gagal mengaktifkan %1

en: Failed to add %1
id: Gagal menambahkan %1

en: Failed to deactivate %1
id: Gagal menonaktifkan %1

en: Failed to remove %1
id: Gagal menghapus %1

en: Failed to update connection %1
id: Gagal memperbarui koneksi %1

en: Failed to create hotspot %1
id: Gagal menciptakan hotspot %1

en: Connection %1 has been removed
id: Koneksi %1 telah dihapus

en: Connection %1 has been updated
id: Koneksi %1 telah diperbarui

en: Hardware based connections
id: Koneksi berdasarkan hardware

en: Some DSL description
id: Beberapa deskripsi DSL

en: Some infiniband description
id: Beberapa deskripsi infiniband

en: Some mobile broadband description
id: Beberapa deskripsi mobile broadband

en: Some wired ethernet description
id: Beberapa deskripsi ethernet wired

en: Wired Ethernet (shared)
id: Wired Ethernet (berbagi)

en: Some wi-fi description
id: Beberapa deskripsi wi-fi

en: Wi-Fi (shared)
id: Wi-Fi (berbagi)

en: Virtual connections
id: Koneksi virtual

en: Some bond description
id: Beberapa deskripsi bond

en: Some team description
id: Beberapa deskripsi team

en: Some vlan description
id: Beberapa deskripsi vlan

en: VPN connections
id: Koneksi VPN

en: Import VPN connection…
id: Impor koneksi VPN...

en: Other
id: Lainnya

en: Import a saved configuration file
id: Impor sebuah file konfigurasi tersimpan

en: IPv4 Address
id: Alamat IPv4

en: IPv4 Default Gateway
id: Gerbang Baku IPv4

en: IPv4 Primary Nameserver
id: Nama-Server Primer IPv4

en: IPv4 Secondary Nameserver
id: Nama-Server Sekunder IPv4

en: IPv6 Address
id: Alamat IPv6

en: IPv6 ULA Address
id: Alamat ULA IPv6

en: IPv6 Default Gateway
id: Gerbang Default IPv6

en: IPv6 Primary Nameserver
id: Nama-Server Primer IPv6

en: IPv6 Secondary Nameserver
id: Nama-Server Sekunder IPv6

en: Connection speed
id: Kecepatan koneksi

en: MAC Address
id: Alamat MAC

en: Access point (SSID)
id: Titik akses (SSID)

en: Signal strength
id: Kekuatan sinyal

en: Security type
id: Tipe keamanan

en: Network ID
id: ID Jaringan

en: Signal Quality
id: Kualitas Sinyal

en: Access Technology
id: Teknologi Akses

en: VPN plugin
id: Plugin VPN

en: Name
id: Nama

en: Capabilities
id: Kapabilitas

en: Type
id: Tipe

en: Vlan ID
id: ID vlan

en: Device
id: Peranti
