plasma-nm - en to id translation catalogue (72 entries)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, gateway)
en: L2TP server IP or name.
id: Nama atau IP server L2TP.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthType)
en: Authentication type:
id: Jenis autentikasi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, cmbAuthType)
en: Select an authentication mode.
id: Pilih sebuah mode autentikasi.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbAuthType)
en: Certificates (TLS)
id: Sertifikat (TLS)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, username)
en: <html><head/><body><p>Set the name used for authenticating the local system to the peer to &lt;name&gt;.</p></body></html>
id: <html><head/><body><p>Atur nama yang digunakan untuk mengautentikasi sistem lokal ke peer untuk &lt;name&gt;.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Label_2)
en: Password:
id: Sandi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (PasswordField, password)
en: <html><head/><body><p>Password passed to PPPD when prompted for it.</p></body></html>
id: <html><head/><body><p>Password diluluskan untuk PPPD ketika diminta untuknya.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Label_3)
en: NT Domain:
id: Domain NT:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, domain)
en: <html><head/><body><p>Append the domain name &lt;domain&gt; to the local host name for</p><p>authentication purposes.</p></body></html>
id: <html><head/><body><p>Bubuhkan nama domain &lt;domain&gt; ke nama host lokal untuk</p><p>tujuan autentikasi.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: CA Certificate:
id: Sertifikat CA:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, machineCA) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, userCA)
en: <html><head/><body><p>Certificate authority (CA) file in .pem, .der, .crt, .cer or .p12 formats.</p></body></html>
id: <html><head/><body><p>File sertifikat otoritas (certificate authority (CA)) dalam format .pem, .der, .crt, .cer atau .p12.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: User Certificate:
id: Sertifikat Pengguna:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, userCert)
en: <html><head/><body><p>Certificate in .pem, .der, .crt, .cer or .p12 formats.</p></body></html>
id: <html><head/><body><p>Sertifikat dalam format .pem, .der, .crt, .crt atau .p12.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Private Key:
id: Kunci Privat:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, machineKey) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, userKey)
en: <html><head/><body><p>Private key in .pem, .der, .key, .pk8 or .p12 formats.</p></body></html>
id: <html><head/><body><p>Kunci privat dalam format .pem, .der, .key,.pk8, atau .p12.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Private Key Password:
id: Password Kunci Privat:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (PasswordField, machineKeyPassword) i18n: ectx: property (toolTip), widget (PasswordField, userKeyPassword)
en: <html><head/><body><p>Password for private key or PKCS#12 certificate.</p></body></html>
id: <html><head/><body><p>Password untuk kunci privat atau sertifikat PKCS#12.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnIPSecSettings)
en: IPsec Settings…
id: Pengaturan IPsec...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnPPPSettings)
en: PPP Settings…
id: Pengaturan PPP...

en: User Password:
id: Sandi Pengguna:

en: User Certificate Password:
id: Password Sertifikat Pengguna:

en: Machine Certificate Password:
id: Mesin Password Sertifikat:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbEnableTunnelToHost)
en: Enable IPsec tunnel to L2TP host
id: Fungsikan tunnel IPsec untuk host L2TP

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbAuthentication)
en: Machine Authentication
id: Mesin Autentikasi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthType)
en: Type:
id: Jenis:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbAuthType)
en: Pre-shared Key (PSK)
id: Kunci Praberbagi (PSK)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Pre-shared Key:
id: Kunci Praberbagi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (PasswordField, presharedKey)
en: <html><head/><body><p>Pre-shared key (PSK) secret.</p></body></html>
id: <html><head/><body><p>Kunci Praberbagi (PSK) rahasia.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Machine Certificate:
id: Mesin Sertifikat:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, machineCert)
en: <html><head/><body><p>Certificate in .pem, .der or .p12 formats.</p></body></html>
id: <html><head/><body><p>Sertifikat dalam format .pem, .der, atau .p12.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbAdvanced)
en: Advanced
id: Tingkat lanjut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Phase1 Algorithms:
id: Algoritma Frasa1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Phase2 Algorithms:
id: Algoritma Frasa2:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, esp)
en: <html><head/><body><p>Optional. A list of proposals for ESP - Quick Mode. The format is “enc-integ,enc-integ, …”.</p></body></html>
id: <html><head/><body><p>Opsional. Sebuah daftar proposal untuk Mode ESP - Quick. Formatnya adalah “enc-integ,enc-integ, …”.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTimeEdit, ikelifetime)
en: <html><head/><body><p>How long the keying channel of a connection should last before being renegotiated.</p></body></html>
id: <html><head/><body><p>Seberapa lama kanal penguncian koneksi bertahan sebelum dinegoisasi ulang .</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbIkelifetime)
en: Phase1 Lifetime:
id: Lifetime Frasa1:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, ike)
en: <html><head/><body><p>Optional. A list of proposals for IKE - Main Mode. The format is “enc-integ-group,enc-integ-group, …”.</p></body></html>
id: <html><head/><body><p>Opsional. Sebuah daftar proposal untuk Mode Utama - IKE. Formatnya adalah “enc-integ-group,enc-integ-group, …”.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbSalifetime)
en: Phase2 Lifetime:
id: Lifetime Frasa2:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTimeEdit, salifetime)
en: <html><head/><body><p>How long a particular instance of a connection (a set of encryption/authentication keys for user packets) should last, from successful negotiation to expiry.</p></body></html>
id: <html><head/><body><p>Seberapa lama umpamaya sebuah koneksi (yang diatur kunci enkripsi/autentikasi untuk paket pengguna) harus bertahan, dari negoisasi yang berhasil hingga kedaluwarsa.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, remoteId)
en: <html><head/><body><p>Optional. How the IPsec server should be identified for authentication. Sometimes referred to as Peer ID or Gateway ID, also referred to as rightid by strongSwan, Libreswan, Openswan and FreeS/WAN. See strongSwan or Libreswan documentation for leftid/rightid syntax and identity parsing.</p></body></html>
id: <html><head/><body><p>Opsional. Seberapa server IPsec harus teridentifikasi untuk autentikasi. Kadang-kadang disebut sebagai Peer ID atau Gateway ID, juga disebut sebagai rightid by strongSwan, Libreswan, Openswan dan FreeS/WAN. Lihatlah dokumentasi strongSwan atau Libreswan untuk penguraian identitas dan sintaks leftid/rightid.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbIPComp)
en: <html><head/><body><p>IPComp compresses raw IP packets before they get encrypted. This saves some bandwidth, but uses more processing power.</p></body></html>
id: <html><head/><body><p>IPComp pengompresan paket-paket raw IP sebelum mereka dienkripsi. Ini menghemat beberapa bandwidth, tetapi menggunakan tenaga pemrosesan yang berlebih.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbIPComp)
en: Use IP compression
id: Gunakan kompresi IP

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbPFS)
en: <html><head/><body><p>Disable perfect forward secrecy. Enable this option only if the server doesn’t support PFS.</p></body></html>
id: <html><head/><body><p>Nonfungsikan kerahasiaan ke depan yang sempurna. Fungsikan opsi ini hanya jika server tidak mendukung PFS.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbPFS)
en: Disable PFS
id: Nonfungsikan PFS

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbForceEncaps)
en: <html><head/><body><p>Some firewalls block ESP traffic. Enforcing UDP encapsulation even if no NAT situation is detected might help in such cases.</p></body></html>
id: <html><head/><body><p>Beberapa firewall memblokir lalu-lintas ESP. Mendesak enkapsulasi UDP bahkan jika tidak ada situasi NAT yang terdeteksi mungkin membantu dalam kasus seperti itu.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbForceEncaps)
en: Enforce UDP encapsulation
id: Paksakan enkapsulasi UDP

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Remote ID:
id: ID remot:

en: L2TP IPsec Options
id: Opsi L2TP IPsec

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grp_authenfication)
en: Authentication
id: Autentikasi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblauth)
en: Allow following authentication methods:
id: Bolehkan metode autentikasi berikut ini:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, listWidget)
en: Allow/disable authentication methods
id: Bolehkan/nonfungsikan metode autentikasi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grp_cryptoAndCompression)
en: Compression
id: Kompresi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbBSD)
en: Allow/disable BSD-Compress compression.
id: Bolehkan/nonfungsikan kompresi BSD-Compress.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbBSD)
en: Allow BSD compression
id: Bolehkan kompresi BSD

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbdeflate)
en: Allow/disable Deflate compression.
id: Bolehkan/nonfungsikan kompresi Deflate.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbdeflate)
en: Allow Deflate compression
id: Bolehkan kompresi Deflate

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbTCPheaders)
en: Allow/disable Van Jacobson style TCP/IP header compression in both the transmit
    and the receive directions.
id: Bolehkan/nonfungsikan gaya Van Jacobson kompresi header TCP/IP di kedua transmit
    dan arah terima.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbTCPheaders)
en: Allow TCP header compression
id: Bolehkan kompresi header TCP

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbCompressionNegotiation)
en: Allow protocol field compression negotiation in both the receive and the
     transmit directions.
id: Bolehkan negoisasi kompresi bidang protokol di kedua arah terima dan
    transmit.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbCompressionNegotiation)
en: Use protocol field compression negotiation
id: Gunakan negoisasi kompresi bidang protokol

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbAddressControlCompression)
en: Use Address/Control compression in both directions (send and receive).
id: Gunakan kompresi Address/Control di kedua arah (kirim dan terima).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbAddressControlCompression)
en: Use Address/Control compression
id: Gunakan kompresi Address/Control

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbsendEcho)
en: Send LCP echo-requests to find out whether peer is alive.
id: Kirim permintaan echo LCP untuk mendapatkan keterangan apakah peer masih hidup.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbsendEcho)
en: Send PPP echo packets
id: Kirim paket echo PPP

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grp_other)
en: Other Settings
id: Pengaturan Lainnya

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, gbMPPE)
en: Note: MPPE encryption is only available with MSCHAP authentication methods. To
    enable this checkbox, select one or more of the MSCHAP authentication
    methods: MSCHAP or MSCHAPv2.
id: Catat: Enkripsi MPPE hanyalah tersedia dengan metode autentikasi MSCHAP.
    Untuk memfungsikan centang kotak ini, pilih satu atau lebih pada metode
    autentikasi MSCHAP: MSCHAP atau MSCHAPv2.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbMPPE)
en: Use MPPE Encryption
id: Gunakan MPPE Encryption

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, cbMPPECrypto)
en: Require the use of MPPE, with 40/128-bit encryption or all.
id: Dibutuhkan penggunaan MPPE, dengan enkripsi 40/128-bit atau semua.

[ctx: like in use Any configuration]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbMPPECrypto)
en: Any
id: Apa pun

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbstatefulEncryption)
en: Allow MPPE to use stateful mode. Stateless mode is still attempted first.
id: Bolehkan MPPE untuk menggunakan mode stateful. Mode stateless masih yang diupayakan terlebih dahulu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbstatefulEncryption)
en: Use stateful encryption
id: Gunakan enkripsi stateful

en: L2TP PPP Options
id: Opsi L2TP PPP
