plasma-nm - en to id translation catalogue (114 entries)

en: Only 'dun' and 'nap' services are supported.
id: Hanya layanan 'dun' dan 'nap' yang didukung.

en: Network authentication
id: Autentikasi network

en: You need to log into this network
id: Anda harus masuk ke jaringan ini

en: Log in
id: Masuk

en: Limited Connectivity
id: Konektivitas Terbatas

[ctx: Text in GSM PIN/PUK unlock error dialog]
en: Error unlocking modem: %1
id: Error pelepasan-kunci modem: %1

[ctx: Title for GSM PIN/PUK unlock error dialog]
en: PIN/PUK unlock error
id: Lepas-kunci PIN/PUK, error

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ConfigFailedReason]
en: The device could not be configured
id: Perangkat tidak dapat dikonfigurasi

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ConfigUnavailableReason]
en: IP configuration was unavailable
id: Konfigurasi IP tak tersedia

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ConfigExpiredReason]
en: IP configuration expired
id: Konfigurasi IP kedaluwarsa

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to NoSecretsReason]
en: No secrets were provided
id: Tidak ada rahasia yang disediakan

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to AuthSupplicantDisconnectReason]
en: Authorization supplicant disconnected
id: Permohonan otorisasi terdiskoneksi

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to AuthSupplicantConfigFailedReason]
en: Authorization supplicant's configuration failed
id: Konfigurasi permohonan otorisasi, gagal

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to AuthSupplicantFailedReason]
en: Authorization supplicant failed
id: Permohonan otorisasi, gagal

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to AuthSupplicantTimeoutReason]
en: Authorization supplicant timed out
id: Permohonan otorisasi, waktunya habis

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to PppStartFailedReason]
en: PPP failed to start
id: PPP gagal dijalankan

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to PppDisconnectReason]
en: PPP disconnected
id: PPP terdiskoneksi

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to PppFailedReason]
en: PPP failed
id: PPP gagal

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to DhcpStartFailedReason]
en: DHCP failed to start
id: DHCP gagal dijalankan

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to DhcpErrorReason]
en: A DHCP error occurred
id: Terjadi sebuah error DHCP

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to DhcpFailedReason]
en: DHCP failed
id: DHCP gagal

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to SharedStartFailedReason]
en: The shared service failed to start
id: Layanan berbagi gagal berjalan

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to SharedFailedReason]
en: The shared service failed
id: Layanan berbagi, gagal

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to AutoIpStartFailedReason]
en: The auto IP service failed to start
id: Layanan IP auto gagal berjalan

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to AutoIpErrorReason]
en: The auto IP service reported an error
id: Layanan IP auto melaporkan sebuah error

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to AutoIpFailedReason]
en: The auto IP service failed
id: Layanan IP auto, gagal

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ModemBusyReason]
en: The modem is busy
id: Modem sedang sibuk

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ModemNoDialToneReason]
en: The modem has no dial tone
id: Modem tidak memiliki nada sambung

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ModemNoCarrierReason]
en: The modem shows no carrier
id: Modem menampilkan tiadanya pengangkut

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ModemDialTimeoutReason]
en: The modem dial timed out
id: Dial modem waktunya habis

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ModemDialFailedReason]
en: The modem dial failed
id: Dial modem, gagal

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ModemInitFailedReason]
en: The modem could not be initialized
id: Modem tidak dapat dikenali

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to GsmApnSelectFailedReason]
en: The GSM APN could not be selected
id: APN GSM tidak dapat dipilih

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to GsmNotSearchingReason]
en: The GSM modem is not searching
id: Modem GSM tidaklah mencari

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to GsmRegistrationDeniedReason]
en: GSM network registration was denied
id: Registrasi network GSM telah ditolak

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to GsmRegistrationTimeoutReason]
en: GSM network registration timed out
id: Registrasi network GSM waktunya habis

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to GsmRegistrationFailedReason]
en: GSM registration failed
id: Registrasi network GSM, gagal

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to GsmPinCheckFailedReason]
en: The GSM PIN check failed
id: Pemeriksaan PIN GSM, gagal

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to FirmwareMissingReason]
en: Device firmware is missing
id: Firmware perangkat telah hilang

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to DeviceRemovedReason]
en: The device was removed
id: Perangkat telah dilepas

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to SleepingReason]
en: The networking system is now sleeping
id: Sistem networking sekarang sedang tidur

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ConnectionRemovedReason]
en: The connection was removed
id: Koneksi telah dihapus

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to CarrierReason]
en: The cable was disconnected
id: Kabel telah terdiskoneksi

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ModemNotFoundReason]
en: The modem could not be found
id: Modem tidak dapat ditemukan

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to BluetoothFailedReason]
en: The bluetooth connection failed or timed out
id: Koneksi bluetooth gagal atau waktunya habis

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to GsmSimNotInserted]
en: GSM Modem's SIM Card not inserted
id: Modem GSM tidak tersisip kartu SIM

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to GsmSimPinRequired]
en: GSM Modem's SIM Pin required
id: Modem GSM memerlukan pin SIM

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to GsmSimPukRequired]
en: GSM Modem's SIM Puk required
id: Modem GSM memerlukan Puk SIM

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to GsmSimWrong]
en: GSM Modem's SIM wrong
id: Modem GSM salah SIM

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to InfiniBandMode]
en: InfiniBand device does not support connected mode
id: Perangkat InfiniBand tidaklah mendukung mode terkonek

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to DependencyFailed]
en: A dependency of the connection failed
id: Sebuah ketergantungan pada koneksi, gagal

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to Br2684Failed]
en: Problem with the RFC 2684 Ethernet over ADSL bridge
id: Masalah dengan RFC 2684 Ethernet lintas ADSL bridge

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ModemManagerUnavailable]
en: ModemManager not running
id: ModemManager tidak berjalan

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to SecondaryConnectionFailed]
en: A secondary connection of the base connection failed
id: Sebuah Koneksi sekunder pada koneksi dasar, gagal

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to DcbFcoeFailed]
en: DCB or FCoE setup failed
id: Pengesetan DCB atau FCoE, gagal

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to TeamdControlFailed]
en: teamd control failed
id: Kendali teamd, gagal

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ModemFailed]
en: Modem failed or no longer available
id: Modem gagal atau tidak lagi tersedia

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ModemAvailable]
en: Modem now ready and available
id: Modem sekarang siap dan tersedia

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to SimPinIncorrect]
en: The SIM PIN was incorrect
id: PIN SIM salah

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to NewActivation]
en: A new connection activation was enqueued
id: Sebuah aktivasi koneksi telah diantrekan

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ParentChanged]
en: The device's parent changed
id: Induk peranti diubah

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ParentManagedChanged]
en: The device parent's management changed
id: Pengelolaan induk peranti diubah

en: Connection '%1' activated.
id: Koneksi '%1' diaktifkan.

en: Connection '%1' deactivated.
id: Koneksi '%1' dinonaktifkan.

en: VPN connection '%1' activated.
id: Koneksi VPN '%1' diaktifkan.

en: VPN connection '%1' failed to activate.
id: Koneksi VPN '%1' gagal untuk diaktifkan.

en: VPN connection '%1' deactivated.
id: Koneksi VPN '%1' dinonaktifkan.

en: VPN connection '%1' was deactivated because the device it was using was disconnected.
id: Koneksi VPN '%1' telah dinonaktifkan karena peranti yang digunakannya telah terputus koneksi.

en: The service providing the VPN connection '%1' was stopped.
id: Layanan yang menyediakan koneksi VPN '%1' telah berhenti.

en: The IP config of the VPN connection '%1', was invalid.
id: Config IP pada koneksi VPN '%1', adalah tidak valid.

en: The connection attempt to the VPN service timed out.
id: Percobaan koneksi ke layanan VPN waktunya habis.

en: A timeout occurred while starting the service providing the VPN connection '%1'.
id: Kehabisan waktu terjadi selagi memulai layanan yang menyediakan koneksi VPN '%1'.

en: Starting the service providing the VPN connection '%1' failed.
id: Pemulaian layanan yang menyediakan koneksi VPN '%1' gagal.

en: Necessary secrets for the VPN connection '%1' were not provided.
id: Secrets yang diperlukan untuk koneksi VPN '%1' belum disediakan.

en: Authentication to the VPN server failed.
id: Autentikasi ke server VPN, gagal.

en: The connection was deleted.
id: Koneksi telah dihapus.

en: No Network Connection
id: Tidak ada Koneksi Network

en: You are no longer connected to a network.
id: Anda tidak lagi terhubung ke sebuah jaringan.

en: Authenticate %1
id: Autentikasi %1

en: %1 password dialog
id: Dialog sandi %1

en: VPN secrets (%1) dialog
id: Dialog rahasia VPN (%1)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PasswordDialog)
en: Password dialog
id: Dialog sandi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPass)
en: Password:
id: Kata sandi:

en: SIM PUK
id: PUK SIM

en: SIM PUK2
id: PUK2 SIM

en: Service provider PUK
id: PUK penyedia layanan

en: Network PUK
id: PUK Network

en: Corporate PUK
id: PUK Korporasi

en: PH-FSIM PUK
id: PUK PH-FSIM

en: Network Subset PUK
id: PUK Subset Network

en: %1 unlock required
id: Diperlukan lepas-kunci %1

en: %1 Unlock Required
id: Diperlukan Lepas-kunci %1

en: The mobile broadband device '%1' requires a %2 code before it can be used.
id: Perangkat mobile broadband '%1' memerlukan sebuah kode %2 sebelum ia bisa digunakan.

en: %1 code:
id: Kode %1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pinLabel)
en: New PIN code:
id: Kode PIN baru:

en: Re-enter new PIN code:
id: Masukkan-ulang kode PIN baru:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowPass)
en: Show PIN/PUK code
id: Tampilkan kode PIN/PUK

en: SIM PIN
id: PIN SIM

en: SIM PIN2
id: PIN2 SIM

en: Service provider PIN
id: PIN penyedia layanan

en: Network PIN
id: PIN Network

en: Corporate PIN
id: PIN korporasi

en: PH-FSIM PIN
id: PIN PH-FSIM

en: Network Subset PIN
id: PIN Subset Network

en: Show PIN code
id: Tampilkan kode PIN

en: PIN code too short. It should be at least 4 digits.
id: Kode PIN terlalu pendek. Yang seharusnya paling tidak 4 digit.

en: The two PIN codes do not match
id: Kedua kode PIN tidaklah cocok

en: PUK code too short. It should be 8 digits.
id: Kode PUK terlalu pendek. Yang seharusnya 8 digit.

en: Unknown Error
id: Error Takdiketahui

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PinWidget) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, title)
en: SIM PIN unlock required
id: Diperlukan lepas-kunci PIN SIM

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, prompt)
en: The mobile broadband device '%1' requires a SIM PIN code before it can be used.
id: Perangkat mobile broadband '%1' memerlukan sebuah kode PIN SIM sebelum ia bisa digunakan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pukLabel)
en: PUK code:
id: Kode PUK:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pin2Label)
en: Re-enter PIN code:
id: Masukkan ulang kode PIN:

en: Authentication to %1 failed. Wrong password?
id: Autentikasi terhadap %1, gagal. Apakah kata sandi salah?
