plasma-nm - en to is translation catalogue (123 entries)

en: Only 'dun' and 'nap' services are supported.
is: Einungis 'dun' og 'nap' þjónustur eru studdar.

en: Network authentication
is: Netauðkenning

en: You need to log into this network
is: Þú þarft að skrá þig inn á þetta net

en: Log in
is: Skrá inn

en: Limited Connectivity
is: Takmörkuð tengigeta

en: This device appears to be connected to a network but is unable to reach the Internet.
is: Þetta tæki virðist vera nettengt en nær ekki sambandi við internetið.

[ctx: Text in GSM PIN/PUK unlock error dialog]
en: Error unlocking modem: %1
is: Villa við að aflæsa módemi: %1

[ctx: Title for GSM PIN/PUK unlock error dialog]
en: PIN/PUK unlock error
is: PIN/PUK aflæsingarvilla

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ConfigFailedReason]
en: The device could not be configured
is: Ekki tókst að grunnstilla tækið

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ConfigUnavailableReason]
en: IP configuration was unavailable
is: IP-grunnstilling var ekki til staðar

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ConfigExpiredReason]
en: IP configuration expired
is: IP-grunnstillingar úreltar

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to NoSecretsReason]
en: No secrets were provided
is: Engin leyndarmál voru gefin upp

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to AuthSupplicantDisconnectReason]
en: Authorization supplicant disconnected
is: Auðkenningarbeiðandi aftengdur

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to AuthSupplicantConfigFailedReason]
en: Authorization supplicant's configuration failed
is: Grunnstilling auðkenningarbeiðanda mistókst

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to AuthSupplicantFailedReason]
en: Authorization supplicant failed
is: Auðkenningarbeiðandi brást

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to AuthSupplicantTimeoutReason]
en: Authorization supplicant timed out
is: Auðkenningarbeiðandi féll á tíma

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to PppStartFailedReason]
en: PPP failed to start
is: PPP tókst ekki að ræsa

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to PppDisconnectReason]
en: PPP disconnected
is: PPP aftengt

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to PppFailedReason]
en: PPP failed
is: PPP brást

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to DhcpStartFailedReason]
en: DHCP failed to start
is: DHCP ræstist ekki

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to DhcpErrorReason]
en: A DHCP error occurred
is: DHCP-villa kom upp

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to DhcpFailedReason]
en: DHCP failed
is: DHCP brást

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to SharedStartFailedReason]
en: The shared service failed to start
is: Samnýtta þjónustan ræstist ekki

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to SharedFailedReason]
en: The shared service failed
is: Samnýtta þjónustan brást

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to AutoIpStartFailedReason]
en: The auto IP service failed to start
is: Sjálfvirka IP-þjónustan ræstist ekki

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to AutoIpErrorReason]
en: The auto IP service reported an error
is: Sjálfvirka IP-þjónustan skilaði villu

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to AutoIpFailedReason]
en: The auto IP service failed
is: Sjálfvirka IP-þjónustan brást

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ModemBusyReason]
en: The modem is busy
is: Módemið er upptekið

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ModemNoDialToneReason]
en: The modem has no dial tone
is: Módemið er ekki með neinn hringitón

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ModemNoCarrierReason]
en: The modem shows no carrier
is: Módemið sýnir ekkert símafyrirtæki

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ModemDialTimeoutReason]
en: The modem dial timed out
is: Módemhringingin féll á tíma

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ModemDialFailedReason]
en: The modem dial failed
is: Módemhringingin brást

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ModemInitFailedReason]
en: The modem could not be initialized
is: Ekki tókst að frumstilla módemið

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to GsmApnSelectFailedReason]
en: The GSM APN could not be selected
is: Ekki tókst að velja GSM APN-heiti

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to GsmNotSearchingReason]
en: The GSM modem is not searching
is: GSM-módemið er ekki að leita

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to GsmRegistrationDeniedReason]
en: GSM network registration was denied
is: Skráningu á GSM-net var hafnað

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to GsmRegistrationTimeoutReason]
en: GSM network registration timed out
is: Skráning á GSM-net féll á tíma

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to GsmRegistrationFailedReason]
en: GSM registration failed
is: GSM-skráning brást

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to GsmPinCheckFailedReason]
en: The GSM PIN check failed
is: Athugun á GSM PIN-númeri brást

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to FirmwareMissingReason]
en: Device firmware is missing
is: Fastbúnað tækis vantar

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to DeviceRemovedReason]
en: The device was removed
is: Tækið var fjarlægt

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to SleepingReason]
en: The networking system is now sleeping
is: Netkerfið er nú sofandi

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ConnectionRemovedReason]
en: The connection was removed
is: Tengingin var fjarlægð

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to CarrierReason]
en: The cable was disconnected
is: Netsnúran var tekin úr sambandi

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ModemNotFoundReason]
en: The modem could not be found
is: Módemið fannst ekki

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to BluetoothFailedReason]
en: The bluetooth connection failed or timed out
is: Bluetooth-tenging brást eða féll á tíma

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to GsmSimNotInserted]
en: GSM Modem's SIM Card not inserted
is: Það er ekki SIM-kort í GSM-módeminu

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to GsmSimPinRequired]
en: GSM Modem's SIM Pin required
is: Það þarf SIM PIN-númer GSM-módemsins

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to GsmSimPukRequired]
en: GSM Modem's SIM Puk required
is: Það þarf SIM PUK-númer GSM-módemsins

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to GsmSimWrong]
en: GSM Modem's SIM wrong
is: Rangt SIM-kort í GSM-módemi

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to InfiniBandMode]
en: InfiniBand device does not support connected mode
is: InfiniBand-tæki styður ekki tengt snið

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to DependencyFailed]
en: A dependency of the connection failed
is: Kerfisákvæði fyrir tenginguna brást

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to Br2684Failed]
en: Problem with the RFC 2684 Ethernet over ADSL bridge
is: Vandamál með RFC 2684 Ethernet-tengingu um ADSL-brú

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ModemManagerUnavailable]
en: ModemManager not running
is: ModemManager er ekki í gangi

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to SecondaryConnectionFailed]
en: A secondary connection of the base connection failed
is: Aukatenging grunntengingarinnar brást

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to DcbFcoeFailed]
en: DCB or FCoE setup failed
is: Uppsetning DCB eða FCoE mistókst

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to TeamdControlFailed]
en: teamd control failed
is: teamd-stjórnun mistókst

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ModemFailed]
en: Modem failed or no longer available
is: Módemið brást eða er ekki lengur tiltækt

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ModemAvailable]
en: Modem now ready and available
is: Módemið er nú tilbúið

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to SimPinIncorrect]
en: The SIM PIN was incorrect
is: SIM PIN-númerið var rangt

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to NewActivation]
en: A new connection activation was enqueued
is: Ný tengivirkjun var sett í biðröð

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ParentChanged]
en: The device's parent changed
is: Móðurtæki tækisins breyttist

[ctx: @info:status Notification when the device failed due to ParentManagedChanged]
en: The device parent's management changed
is: Stjórnun á móðurtæki tækisins breyttist

en: Connection '%1' activated.
is: Tenging '%1' virkjuð.

en: Connection '%1' deactivated.
is: Tenging '%1' afvirkjuð.

en: VPN connection '%1' activated.
is: VPN-tenging '%1' virkjuð.

en: VPN connection '%1' failed to activate.
is: Mistókst að virkja VPN-tengingu '%1'.

en: VPN connection '%1' deactivated.
is: VPN-tenging '%1' afvirkjuð.

en: VPN connection '%1' was deactivated because the device it was using was disconnected.
is: VPN-tengingin '%1' var afvirkjuð þar sem tækið sem notaði hana var tekið úr sambandi.

en: The service providing the VPN connection '%1' was stopped.
is: Þjónustan sem bauð upp á VPN-tenginguna '%1' var stöðvuð

en: The IP config of the VPN connection '%1', was invalid.
is: IP-grunnstilling VPN-tengingarinna '%1' var ógild.

en: The connection attempt to the VPN service timed out.
is: Tilraunin til að tengjast VPN-þjónustunni rann út á tíma.

en: A timeout occurred while starting the service providing the VPN connection '%1'.
is: Tímalokun kom upp þegar reynt var að ræsa þjónustuna sem útvegar VPN-tenginguna '%1'.

en: Starting the service providing the VPN connection '%1' failed.
is: Mistókst að ræsa þjónustuna sem útvegar VPN-tenginguna '%1'.

en: Necessary secrets for the VPN connection '%1' were not provided.
is: Nauðsynleg leyndarmál fyrir VPN-tenginguna '%1' voru ekki gefin upp.

en: Authentication to the VPN server failed.
is: Auðkenning á VPN-þjóninn mistókst.

en: The connection was deleted.
is: Tengingunni var eytt.

en: No Network Connection
is: Engin nettenging

en: You are no longer connected to a network.
is: Þú ert ekki lengur með nettengingu.

en: Authenticate %1
is: Auðkenna %1

[ctx: @info:status 'secrets' means the authentication needed for a VPN]
en: No secrets were requested
is: Ekki var beðið um neitt leyndarmál

en: Incorrect password for the Wi-Fi network "%1". Please try again.
is: Rangt lykilorð fyrir Wi-Fi netið "%1". Reyndu aftur.

en: Enter the password for the Wi-Fi network "%1":
is: Sláðu inn lykilorðið fyrir Wi-Fi netið "%1":

en: Incorrect password for the connection "%1". Please try again.
is: Rangt lykilorð fyrir tenginguna "%1". Reyndu aftur.

en: Enter the password for the connection "%1":
is: Sláðu inn lykilorð fyrir tenginguna "%1":

en: %1 password dialog
is: %1 lykilorðagluggi

[ctx: @info:status]
en: VPN settings are missing
is: VPN-stillingar vantar

en: Provide the secrets for the VPN connection "%1":
is: Gefðu upp leyndarmálið fyrir VPN-tenginguna "%1":

en: VPN secrets (%1) dialog
is: VPN-leyndarmálagluggi (%1)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PasswordDialog)
en: Password dialog
is: Lykilorðagluggi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPass)
en: Password:
is: Lykilorð:

en: SIM PUK
is: SIM PUK-númer

en: SIM PUK2
is: PUK-númer netþjónustu

en: Service provider PUK
is: PUK-númer netþjónustu

en: Network PUK
is: PUK-númer nets

en: Corporate PUK
is: PUK-númer fyrirtækis

en: PH-FSIM PUK
is: PH-FSIM PUK-númer

en: Network Subset PUK
is: PUK-númer undirmengis nets (Network Subset)

en: %1 unlock required
is: Aflæsing með %1 nauðsynleg

en: %1 Unlock Required
is: Aflæsing með %1 nauðsynleg

en: The mobile broadband device '%1' requires a %2 code before it can be used.
is: Farsímanetstækið '%1' krefst %2-númers til að hægt sé að nota það.

en: %1 code:
is: %1-númer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pinLabel)
en: New PIN code:
is: Nýtt PIN-númer:

en: Re-enter new PIN code:
is: Sláðu aftur inn nýja PIN-númerið:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowPass)
en: Show PIN/PUK code
is: Sýna PIN-/PUK-númer

en: SIM PIN
is: SIM PIN-númer

en: SIM PIN2
is: SIM PIN2-númer

en: Service provider PIN
is: PIN-númer netþjónustu

en: Network PIN
is: PIN-númer nets

en: PIN
is: PIN-númer

en: Corporate PIN
is: PIN-númer fyrirtækis

en: PH-FSIM PIN
is: PH-FSIM PIN-númer

en: Network Subset PIN
is: PIN-númer undirmengis net (Network Subset)

en: Show PIN code
is: Sýna PIN-númer

en: PIN code too short. It should be at least 4 digits.
is: PIN-númer er of stutt. Það á að vera a.m.k. 4 stafir.

en: The two PIN codes do not match
is: PIN-númerin tvö passa ekki saman

en: PUK code too short. It should be 8 digits.
is: PUK-númer of stutt. Það á að vera 8 stafir.

en: Unknown Error
is: Óþekkt villa

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PinWidget) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, title)
en: SIM PIN unlock required
is: Aflæsing með SIM PIN-númeri nauðsynleg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, prompt)
en: The mobile broadband device '%1' requires a SIM PIN code before it can be used.
is: Farsímanetstækið '%1' krefst SIM PIN-númers til að hægt sé að nota það.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pukLabel)
en: PUK code:
is: PUK-númer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pin2Label)
en: Re-enter PIN code:
is: Sláðu aftur inn PIN-númerið:

en: Authentication to %1 failed. Wrong password?
is: Auðkenning á %1 mistókst. Rangt lykilorð?
