plasma-nm - en to is translation catalogue (477 entries)

[ctx: @title:tab General configuration]
en: General
is: Almennt

en: Wired
is: Kapaltengt

en: 802.1x Security
is: 802.1x öryggi

en: Wi-Fi Security
is: Wi-Fi öryggi

en: Mobile Broadband (%1)
is: Farsímanet (Mobile Broadband) (%1)

en: Bridge
is: Brú (bridge)

en: Team
is: Teymi (team)

en: WireGuard Interface
is: WireGuard-viðmót

en: Failed to get secrets for %1
is: Mistókst að sækja leyndarmál fyrir %1

en: New Connection (%1)
is: Ný tenging (%1)

en: Edit Connection '%1'
is: Breyta tengingu '%1'

en: New %1 connection
is: Ný %1 tenging

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Connection name:
is: Heiti tengingar:

[ctx: bond mode]
en: Round-robin
is: Hringbeining (Round-Robin)

[ctx: bond mode]
en: Active backup
is: Virk öryggisafritun

[ctx: bond mode]
en: Broadcast
is: Víðvarp (broadcast)

[ctx: bond mode]
en: Adaptive transmit load balancing
is: Aðlagað álagsjafnvægi í sendingu

[ctx: bond mode]
en: Adaptive load balancing
is: Aðlagað álagsjafnvægi

[ctx: bond link monitoring]
en: MII (recommended)
is: MII (ráðlagt)

en: Do you want to remove the connection '%1'?
is: Viltu fjarlægja tenginguna '%1'?

en: Remove Connection
is: Fjarlægja tengingu

[ctx: @title:window advanced permissions editor]
en: Advanced Permissions Editor
is: Ritill fyrir ítarlegar heimildir

[ctx: infiniband transport mode]
en: Connected
is: Tengt

[ctx: Header text for IPv4 address]
en: Address
is: Vistfang

[ctx: Header text for IPv4 netmask]
en: Netmask
is: Netmaski

[ctx: Header text for IPv4 gateway]
en: Gateway
is: Netgátt (gateway)

en: Other DNS Servers:
is: Aðrir DNS-þjónar:

en: DNS Servers:
is: DNS-þjónar:

en: <qt>You can find more information about these values here:<br/><a href='https://developer.gnome.org/NetworkManager/stable/ch01.html'>https://developer.gnome.org/NetworkManager/stable/ch01.htmlnm-settings-nmcli.html</a></qt>
is: <qt>Hægt er að finna meiri upplýsingar um þessi gildi hér:<br/><a href='https://developer.gnome.org/NetworkManager/stable/ch01.html'>https://developer.gnome.org/NetworkManager/stable/ch01.htmlnm-settings-nmcli.html</a></qt>

en: Send hostname:
is: Senda vélarheiti:

en: DHCP hostname:
is: DHCP-vélarheiti:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, privacyCombo)
en: Default
is: Sjálfgefið

[ctx: Milliseconds]
en:  ms
is:  msek.

en: DAD timeout:
is: DAD-tímamörk:

en: Edit DNS servers
is: Breyta DNS-þjónum

en: Edit DNS search domains
is: Breyta DNS-leitarlénum

[ctx: Header text for IPv6 address]
en: Address
is: Vistfang

[ctx: Header text for IPv6 prefix]
en: Prefix
is: Forskeyti

[ctx: Header text for IPv6 gateway]
en: Gateway
is: Netgátt (gateway)

en: Alternative Subject Matches
is: Önnur efnislína samsvarar

en: <qt>This entry must be one of:<ul><li>DNS: &lt;name or ip address&gt;</li><li>EMAIL: &lt;email&gt;</li><li>URI: &lt;uri, e.g. https://www.kde.org&gt;</li></ul></qt>
is: <qt>Þessi færsla verður að vera annað hvort:<ul><li>DNS: &lt;heiti eða ip-tala&gt;</li><li>EMAIL: &lt;netfang&gt;</li><li>URI: &lt;slóð, t.d. https://www.kde.org&gt;</li></ul></qt>

en: Connect to these servers only
is: Tengjast einungis þessum þjónum

en: Select file to import
is: Velja skrá til að flytja inn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Authentication:
is: Auðkenning:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, auth)
en: Tunneled TLS (TTLS)
is: TLS um göng (TTLS)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, auth)
en: Protected EAP (PEAP)
is: Varið EAP (PEAP)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_33) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17) i18n: ectx: property (text)
en: Username:
is: Notandanafn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_34) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18) i18n: ectx: property (text
en: Password:
is: Lykilorð:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Identity:
is: Auðkenni:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_32) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_31)
en: Domain:
is: Lén:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: User certificate:
is: Vottorð notanda:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: CA certificate:
is: CA-vottorð:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Subject match:
is: Samsvörun efnislínu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: Alternative subject matches:
is: Aðrar samsvaranir efnislínu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: Connect to these servers:
is: Tengjast þessum þjónum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, privateKeyLabel)
en: Private key:
is: Einkalykill:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Private key password:
is: Lykilorð einkalykils:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Anonymous identity:
is: Nafnlaust auðkenni:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fastAllowPacProvisioning)
en: Automatic PAC provisioning
is: Sjálfvirk PAC-úthlutun

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, pacMethod)
en: Anonymous
is: Nafnlaust

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, pacMethod)
en: Authenticated
is: Auðkennt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, pacMethod)
en: Both
is: Bæði

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: PAC file:
is: PAC-skrá:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Inner authentication:
is: Innri auðkenning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: PEAP version:
is: PEAP-útgáfa:

[ctx: PEAP version]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, peapVersion)
en: Automatic
is: Sjálfvirkt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, peapVersion)
en: Version 0
is: Útgáfa 0

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, peapVersion)
en: Version 1
is: Útgáfa 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, interfaceNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Interface name:
is: Heiti viðmóts:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Bonded connections:
is: Bundnar (bonded) tengingar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Add…
is: Bæta við…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Edit…
is: Breyta…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnDelete)
en: Delete
is: Eyða

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modeLabel)
en: Mode:
is: Snið:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Link monitoring:
is: Vöktun tengingar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Monitoring frequency:
is: Vöktunartíðni:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, monitorFreq) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, upDelay) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, downDelay)
en:  ms
is:  msek.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Link up delay:
is: Töf fyrir tengingu (link up delay):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Link down delay:
is: Töf fyrir aftengingu (link down delay):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: ARP targets:
is: ARP-takmark:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, arpTargets)
en: An IP address or comma-separated list of addresses.
is: IP-tala eða listi yfir vistföng, aðskilin með kommum.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Bridged connections:
is: Brúaðar tengingar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Aging time:
is: Öldrunartími:

[ctx: seconds]
note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, agingTime) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, forwardDelay) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, helloTime) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, maxAge)
en:  s
is:  sek.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, stpGroup)
en: Enable STP (Spanning Tree Protocol)
is: Virkja STP (Spanning Tree Protocol)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Priority:
is: Forgangur:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Forward delay:
is: Framsendingartöf:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Hello time:
is: Kveðjutími (hello time):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Max age:
is: Hám. aldur:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Address of the device:
is: Vistfang tækisins:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Connection type:
is: Tegund tengingar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number:
is: Fjöldi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoconnect)
en: Connect automatically with priority
is: Tengjast sjálfkrafa með forgangi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, prioritySpin)
en: If the connection is set to autoconnect, connections with higher priority will be preferred. Defaults to 0.
    The higher number means higher priority. A negative number can be used to indicate priority lower than the default.
is: Ef tengingin er stillt á að tengjast sjálfvirkt eru tengingar með hærri forgang teknar fyrst. Sjálfgildi er 0.
    Hærri tala merkir hærri forgang. Hægt er að nota neikvæða tölu til að gefa til kynna forgang sem er lægri en sjálfgildið.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, allUsers)
en: All users may connect to this network
is: Allir notendur mega tengjast þessu neti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, pushButtonPermissions)
en: Edit advanced permissions for this connection
is: Breyta ítarlegum heimildum fyrir þessa tengingu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, pushButtonPermissions)
en: Fine-grained permissions editor for this connection. It lets you choose which users can activate/modify/delete this connection.
is: Ítarlegur heimildaritill fyrir þessa tengingu. Með honum getur þú valið hvaða notendur geta virkjað/breytt/eytt þessari tengingu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButtonPermissions) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdvanced)
en: Advanced…
is: Ítarlegt…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoconnectVpn)
en: Automatically connect to VPN
is: Tengjast sjálfkrafa við VPN

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, firewallZoneLabel)
en: Firewall zone:
is: Eldveggssvæði:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, meteredLabel)
en: Metered:
is: Gagnamæld:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, metered)
en: NetworkManager indicates to applications whether the connection is metered and therefore
    data usage should be restricted.
is: Netstjórinn veitir forritum upplýsingar um hvort tengingin sé gagnamæld og að þess vegna
    þurfi að takmarka gagnanotkun.

[ctx: Item in the Metered: list]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, metered)
en: Automatic
is: Sjálfvirkt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, metered)
en: Yes
is: Já

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, metered)
en: No
is: Nei

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, basicGroup)
en: Basic
is: Einfalt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, advGroup)
en: Advanced
is: Ítarlegt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, roaming)
en: Allow roaming if home network is not available
is: Leyfa reiki ef heimanet er ekki tiltækt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelNetworkId)
en: Network ID:
is: Netauðkenni:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: PIN:
is: PIN-númer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Transport mode:
is: Flutningssnið:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Restrict to device:
is: Takmarka við tæki:

[ctx: MTU:]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, mtu)
en: Automatic
is: Sjálfvirkt

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mtu)
en:  bytes
is:  bæti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, IPv6Widget) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, IPv4Widget)
en: Advanced IP settings
is: Ítarlegar stillingar IP-tölu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Method:
is: Aðferð:

[ctx: Method:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, method)
en: Automatic
is: Sjálfvirkt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, method)
en: Automatic (Only addresses)
is: Sjálfvirkt (vistföng eingöngu)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, method)
en: Link-Local
is: Staðbundið vistfang (Link-Local)

[ctx: like in use Manual configuration]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, method)
en: Manual
is: Handvirkt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, method)
en: Shared to other computers
is: Deilt með öðrum tölvum

[ctx: like in this setting is Disabled]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, method)
en: Disabled
is: Óvirkt

[ctx: @info]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dnsLabel)
en: DNS Servers:
is: DNS-þjónar:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, dns)
en: Use this field to specify the IP address(es) of one or more DNS servers. Use ',' to separate entries.
is: Í þennan reit skaltu setja IP-tölu(r) fyrir einn eða fleiri DNS-þjóna. Aðskildu færslurnar með kommum.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, dnsMorePushButton)
en: Edit DNS the list of servers
is: Breyta lista yfir DNS-þjóna

[ctx: @info]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dnsSearchLabel)
en: Search Domains:
is: Leitarlén:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, dnsSearch)
en: Use this field to specify one or more DNS domains to search. Use ',' to separate entries.
is: Í þennan reit skaltu setja eitt eða fleiri DNS-lén til að leita í. Aðskildu færslurnar með kommum.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, dnsSearchMorePushButton)
en: Edit the list of DNS domains being searched
is: Breyta lista yfir DNS-lén sem leitað er í

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDhcpClientId)
en: DHCP Client ID:
is: DHCP-biðlarakenni:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, dhcpClientId)
en: Use this field to specify the DHCP client ID which is a string sent to the DHCP server
    to identify the local machine that the DHCP server may use to customize the DHCP
    lease and options.
is: Settu auðkenni DHCP-biðlarans í þennan reit, en það er strengur sem er sendur til DHCP-þjónsins
    til að auðkenna staðbundnu vélina sem DHCP-þjónninn kann að nota til að sérsníða
    leigu og valkosti fyrir DHCP.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelRouteMetric)
en: Route Metric:
is: Leiðarmæligildi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, routeMetric)
en: A score that helps choose the best path for data packets to reach their destination,
    based on factors like distance, delay, and reliability.
    
    Default value -1 means that NetworkManager gets to choose and manage the actual metric of the route.
is: Stigatala sem auðveldar kerfinu að finna bestu leiðina til að gagnapakkar komist á áfangastað,
    út frá þáttum eins og fjarlægð, töfum og áreiðanleika.
    
    Sjálfgefna gildið -1 þýðir að NetworkManager velur sjálfur og hefur umsjón með mæligildi leiðarinnar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemove)
en: Remove
is: Fjarlægja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Add
is: Bæta við

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableView, tableViewAddresses)
en: IP addresses identify your computer on the network. Click the "Add" button to add
    an IP address
is: IP-tölur auðkenna tölvuna þína á netinu. Smelltu á hnappinn "Bæta við" til að
    bæta við IP-tölu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ipv4RequiredCB)
en: Allows the connection to complete if IPv4 configuration fails
    but IPv6 configuration succeeds
is: Leyfir tengingunni að tengjast að fullu ef IPv4-grunnstilling
    bregst en IPv6-grunnstilling tekst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ipv4RequiredCB)
en: IPv4 is required for this connection
is: IPv4 er nauðsynlegt fyrir þessa tengingu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRoutes)
en: Routes…
is: Leiðir...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ipv6RequiredCB)
en: When connecting to IPv4-capable networks, allows the connection to complete if
    IPv6 configuration fails but IPv4 configuration succeeds
is: Þegar tengst er neti með IPv4-getu, gerir þetta kleift að koma á tengingu ef
    IPv6-grunnstilling bregst en IPv4-grunnstilling tekst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ipv6RequiredCB)
en: IPv6 is required for this connection
is: IPv6 er nauðsynlegt fyrir þessa tengingu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, dnsMorePushButton)
en: Edit the list of DNS servers
is: Breyta lista yfir DNS-þjóna

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, privacyCombo)
en: Configure IPv6 Privacy Extensions for SLAAC, described in RFC4941. If enabled, it makes the kernel generate
    a temporary IPv6 address in addition to the public one generated from MAC address via modified EUI-64.
is: Grunnstilla 'IPv6 Privacy Extensions for SLAAC', sem lýst er í RFC4941. Ef þetta er virkjað lætur það kjarnann setja upp
    tímabundið IPv6-vistfang til viðbótar við það almenna sem myndað er út frá MAC-vistfangi í gegnum breytt EUI-64.

[ctx: privacy disabled]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, privacyCombo)
en: Disabled
is: Óvirkt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, privacyCombo)
en: Enabled (prefer public address)
is: Virkt (nota frekar almennt vistfang)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, privacyCombo)
en: Enabled (prefer temporary addresses)
is: Virkt (nota frekar bráðabirgðavistföng)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, method)
en: Automatic (Only DHCP)
is: Sjálfvirkt (einungis DHCP)

[ctx: like in this setting is Disabled]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, method)
en: Ignored
is: Hunsað

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, method)
en: Disabled
is: Óvirkt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPrivacy)
en: Privacy:
is: Gagnaleynd:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, authGroup)
en: Authentication
is: Auðkenning

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, compressionGroup)
en: Compression
is: Þjöppun

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mppe)
en: Use point-to-point encryption (MPPE)
is: Nota MPPE (point-to-point encryption)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, bsdComp)
en: Use BSD data compression
is: Nota BSD-gagnaþjöppun

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, deflateComp)
en: Use Deflate data compression
is: Nota Deflate-gagnaþjöppun

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, tcpComp)
en: Use TCP header compression
is: Nota TCP-hausaþjöppun

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mppe128)
en: Require 128-bit encryption
is: Krefjast 128-bita þjöppunar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mppeStateful)
en: Use stateful MPPE
is: Nota stöðuvirkt (stateful) MPPE

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, echoGroup)
en: Echo
is: Bergmál

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, senddEcho)
en: Send PPP echo packets
is: Senda PPP-bergmálspakka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Service:
is: Þjónusta:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, service)
en: If specified, instruct PPPoE to only initiate sessions with access concentrators that provide the specified service. For most providers, this should be left blank. It is only required if there are multiple access concentrators or a specific service is known to be required.
is: Ef tilgreint, láta PPPoE einungis koma á setum með aðgangsþjöppum sem útvega tilgreindu þjónustuna. Þetta ætti að vera autt fyrir flestar netþjónustur. Þetta þarf eingöngu ef um er að ræða marga aðgangsþjöppur eða vitað er að tilgreind þjónusta er nauðsynleg.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Teamed connections:
is: Teymistengingar (teamed connections):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: JSON config:
is: JSON-grunnstilling:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnImport)
en: Import configuration from file…
is: Flytja inn grunnstillingu úr skrá...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Parent interface:
is: Móðurviðmót:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: VLAN id:
is: VLAN-auðkenni:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: VLAN interface name:
is: Heiti VLAN-viðmóts:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, reorderHeaders)
en: Output packet headers reordering
is: Endurröðun hausa úttakspakka

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, gvrp)
en: GARP VLAN Registration Protocol
is: GARP VLAN skráningarstaðall

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, looseBinding)
en: Loose binding
is: Laus binding (loose binding)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, modeComboBox)
en: Infrastructure
is: Skipulag (infrastructure)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, modeComboBox)
en: Ad-hoc
is: Sérnota (ad-hoc)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, modeComboBox)
en: Access Point
is: Aðgangsstaður

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (BssidComboBox, BSSIDCombo)
en: This option locks this connection to the Wi-Fi access point (AP) specified by the
     BSSID entered here. Example: 00:11:22:33:44:55
is: Þessi valkostur læsir þessari tengingu við Wi-Fi aðgangsstaðinn (AP) sem
     BSSID, sem fært er inn hér, tilgreinir. Dæmi: 00:11:22:33:44:55

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bandLabel)
en: Band:
is: Braut (band):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, band)
en: This option locks the connection to the Wi-Fi network associated to the specified band. This setting depends
     on specific driver capability and may not work with all drivers
is: Þessi valkostur læsir tengingunni við Wi-Fi netið sem tengist tiltekinni braut. Þessi stilling er háð
     sérstakri virkni í rekli og virkar hugsanlega ekki með öllum reklum

[ctx: Band:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, band)
en: Automatic
is: Sjálfvirkt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, band)
en: B/G (2.4 GHz)
is: B/G (2,4 GHz)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, channelLabel)
en: Channel:
is: Rás:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, channel)
en: Wireless channel to use for the Wi-Fi connection. The device will only join (or create for Ad-Hoc networks)
    a Wi-Fi network on the specified channel
is: Þráðlaus rás sem á að nota fyrir Wi-Fi tenginguna. Tækið mun bara tengjast(eða setja upp fyrir sérnotanet (ad-hoc))
    Wi-Fi neti á tilgreindu rásinni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Cloned MAC address:
is: Klónað MAC-vistfang:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRandomMacAddr)
en: Random…
is: Slembið…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, hiddenNetwork)
en: Mark this if you want to create a connection for a hidden network
is: Merktu hér ef þú vilt búa til tengingu fyrir falið net

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Visibility:
is: Sýnileiki:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hiddenNetwork)
en: Hidden network
is: Falið net:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, WifiSecurity)
en: Wifi Security
is: Wifi-öryggi

[ctx: no security]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, securityCombo)
en: None
is: Ekkert

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, securityCombo)
en: WEP key 40/128 bits (Hex or ASCII)
is: WEP-lykill 40/128 bita (Hex eða ASCII)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, securityCombo)
en: WEP key 128 bits
is: WEP-lykill 128 bita

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, securityCombo)
en: WPA3 Enterprise 192-bit
is: WPA3 Enterprise 192-bita

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, securityCombo)
en: Enhanced Open (OWE)
is: Aukið opið (OWE)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Security:
is: Öryggi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Key:
is: Lykill:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: WEP index:
is: WEP-vísir:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, wepIndex)
en: 1 (default)
is: 1 (sjálfgefið)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, wepAuth)
en: Open System
is: Opið kerfi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, wepAuth)
en: Shared Key
is: Dreifilykill

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (HwAddrComboBox, macAddress)
en: This option locks this connection to the network device specified by its
    permanent MAC address entered here. Example: 00:11:22:33:44:55
is: Þessi valkostur læsir þessari tengingu við nettækið sem tilgreint er
    með föstu MAC-vistfangi þess og sem slegið er inn hér. Dæmi: 00:11:22:33:44:55

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, clonedMacAddress)
en: The MAC address entered here will be used as hardware address for the
    network device this connection is activated on. This feature is known as MAC
    cloning or spoofing. Example 11:22:33:44:55
is: MAC-vistfangið sem sett er hér verður notað sem vélbúnaðarvistfang
    fyrir nettækið sem þessi tenging er virkjuð á. Þessi eiginleiki kallastMAC-
    klónun eða -göbbun. Dæmi 11:22:33:44:55

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRandomMacAddr)
en: Random
is: Slembið

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mtu)
en: Only transmit packets of the specified size or smaller, breaking larger packets up
    into multiple Ethernet frames
is: Senda einungis pakka af tiltekinni stærð eða minni, skipta stærri pökkum upp
    í fleiri Ethernet-ramma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, speedLabel)
en: Speed:
is: Hraði:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, duplexLabel)
en: Duplex:
is: Tvístefna (duplex):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, duplex)
en: Request that the device use the specified duplex mode. Either "half" or "full"
is: Fara fram á að tækið noti tilgreinda tvístefnusniðið (duplex mode). Annað hvort "hálft" eða "fullt"

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, duplex)
en: Half
is: Hálft

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, duplex)
en: Full
is: Fullt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Link negotiation:
is: Tengingarumleitan:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, linkNegotiation)
en: Device link negotiation. If “Manual” is chosen, “Speed” and “Duplex” values will be forced without checking
    the device compatibility. If unsure, leave here “Ignore” or pick “Automatic”.
is: Tengingarumleitan (link negotiation) tækis. Ef valið er "Handvirkt" eru gildin fyrir "Hraða"og "Tvístefnu (duplex)"
    þvinguð fram án þess að samhæfi tækis sé athugað. Ef þú ert ekki viss, skaltu setja "Hunsa" eða velja "Sjálfvirkt".

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, linkNegotiation)
en: Ignore
is: Hunsa

[ctx: Link negotiation:]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, linkNegotiation)
en: Automatic
is: Sjálfvirkt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, linkNegotiation)
en: Manual
is: Handvirkt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, speed)
en: Request that the device use only the specified speed.
is: Biðja um að tækið noti einungis hraðann sem er tilgreindur.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, speed)
en: 10 Mb/s
is: 10 Mb/sek.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, speed)
en: 100 Mb/s
is: 100 Mb/sek.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, speed)
en: 1 Gb/s
is: 1 Gb/sek.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, speed)
en: 2.5 Gb/s
is: 2,5 Gb/sek.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, speed)
en: 5 Gb/s
is: 5 Gb/sek.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, speed)
en: 10 Gb/s
is: 10 Gb/sek.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, speed)
en: 40 Gb/s
is: 40 Gb/sek.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, speed)
en: 100 Gb/s
is: 100 Gb/sek.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, use8021X)
en: Use 802.1x security for this connection
is: Nota 802.1x öryggi fyrir þessa tengingu

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, WireGuardProp)
en: WireGuard Settings
is: WireGuard-stillingar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Interface
is: Nettengi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, interfaceNameLineEdit)
en: Required.
    Network interface name.
is: Nauðsynlegt.
    Heiti nettengis.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (PasswordField, privateKeyLineEdit)
en: Required.
    A base64 private key generated by wg genkey.
is: Nauðsynlegt.
    base64-einkalykill sem 'wg genkey' býr til.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, listenPortLabel)
en: Listen port:
is: Hlustunartengi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, listenPortLineEdit)
en: Optional.
    Listen port number. Chosen randomly if left as 'Automatic'.
is: Valfrjálst.
    Númer hlustunartengis. Valið af handahófi ef stillt á 'Sjálfvirkt'.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, fwmarkLineEdit)
en: Optional.
    An fwmark for outgoing packets. If set to 0 or 'off', this
    option is disabled. May be specified in hexadecimal by
    prepending '0x'.
is: Valfrjálst.
    fwmark-merki fyrir pakka á útleið. Ef stillt á 0 eða 'off'
    er þessi valkostur óvirkur. Hægt að tilgreina sem sextándakerfi
    (hexadecimal) með því að setja '0x' fyrir framan.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mtuLineEdit)
en: Optional.
    If not specified, the MTU is automatically determined
    from the endpoint addresses or the system default route,
    which is usually a sane choice. However, to manually
    specify an MTU and to override this automatic discovery,
    this value may be specified explicitly.
is: Valfrjálst.
    Ef ekkert er tilgreint er MTU-einingin ákvörðuð sjálfkrafa
    út frá vistfangi endastaðarins eða sjálfgefinni leið kerfisins,
    sem allajafna er gáfulegur kostur. Hins vegar, til að tilgreina
    MTU-einingu handvirkt og til að hnekkja þessari sjálfvirku
    ákvörðun, er hægt að tilgreina þetta gildi sérstaklega.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, peerRouteLabel)
en: Autoroute peers:
is: Sjálfvirk beining jafningja:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, peerRouteCheckBox)
en: Whether to automatically add routes for the AllowedIPs ranges
    of the peers.
is: Hvort það eigi sjálfkrafa að bæta við leiðum fyrir leyfð svið IP-talna
    jafningja.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnPeers)
en: Peers…
is: Jafningjar…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, publicKeyLabel)
en: Public key:
is: Dreifilykill:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, publicKeyLineEdit)
en: Required.
                A base64 public key calculated by wg pubkey 
                from a private key, and usually transmitted 
                out of band to the author of the configuration file.
is: Nauðsynlegt.
                base64-dreifilykill reiknaður af 'wg pubkey' 
                út frá einkalykli, og allajafna sendur utan brautar 
                til höfundar grunnstillingarskrárinnar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, allowedIPsLabel)
en: Allowed IPs:
is: Leyfðar IP-tölur:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, allowedIPsLineEdit)
en: Required.
                A comma-separated list of IP (v4 or v6) addresses 
                with CIDR masks from which incoming traffic for 
                this peer is allowed and to which outgoing traffic 
                for this peer is directed. The catch-all 0.0.0.0/0 
                may be specified for matching all IPv4 addresses, 
                and ::/0 may be specified for matching all IPv6 addresses.
is: Nauðsynlegt.
                Listi yfir IP-tölur (v4 eða v6), aðskildar með kommum, 
                með CIDR-síum sem umferð á innleið fyrir 
                þennan jafningja er leyfð frá og sem umferð á útleið 
                fyrir þennan jafningja er beint til. Hægt er að nota             0.0.0.0/0 til að ná yfir allar IPv4-tölur, 
                og ::/0 má nota til að ná yfir allar IPv6-tölur.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, endpointAddressLabel)
en: Endpoint address:
is: Vistfang endastaðar:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, endpointAddressLineEdit)
en: Optional.
                An endpoint for the connection. Can be an
                IPv4 address, IPv6 address, or FQDN (fully
                qualified domain name such as abc.com). If
                present, Endpoint port must also be set.
is: Valfrjálst.
                Endastaður fyrir tenginguna. Getur verið
                IPv4-tala, IPv6-tala eða lénsheiti (FQDN, 
                eða "fully qualified domain name", eins og abc.com). Ef
                til staðar, þarf líka að velja tengi endastaðar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, endpointPortLabel)
en: Endpoint port:
is: Tengi endastaðar:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, endpointPortLineEdit)
en: Optional.
                The port number of an endpoint. If present Endpoint
                Address must also be set.
is: Valfrjálst.
                Tengisnúmer endastaðarins. Ef til staðar, verður vistfang
                endastaðar einnig að vera valið.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, presharedKeyLabel)
en: Preshared key:
is: Forsamnýttur lykill:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (PasswordField, presharedKeyLineEdit)
en: Optional.
                A base64 preshared key generated by wg genpsk.
                This option adds an additional layer of symmetric-key
                cryptography to be mixed into the already existing
                public-key cryptography, for post-quantum resistance.
is: Valfrjálst.
                base64-forsamnýttur lykill sem 'wg genpsk' býr til.
                Þessi valkostur bætir við aukalagi af samhverfri
                lykildulritun (symmetric-key cryptography) sem blandað
                er við dreifilykilsdulritunina sem fyrir er, til að nota fyrir
                síðskammtafræðilega mótstöðu (post-quantum resistance).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, keepaliveLabel)
en: Persistent keepalive:
is: Varanlegt stöðukönnunarbil (keepalive):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, keepaliveLineEdit)
en: Optional.
                A seconds interval, between 1 and 65535 inclusive, of
                how often to send an authenticated empty packet to
                the peer for the purpose of keeping a stateful firewall
                or NAT mapping valid persistently. For example, if the
                interface very rarely sends traffic, but it might at
                anytime receive traffic from a peer, and it is behind
                NAT, the interface might benefit from having a
                persistent keepalive interval of 25 seconds. If set to
                0 or "off", this option is disabled. By default or
                when unspecified, this option is off. Most users will not
                need this.
is: Valfrjálst.
                Sekúndubil, frá 1 og upp í 65535, að báðum tölum
                meðtöldum, yfir það hversu oft á að senda auðkennda
                tóma pakka til jafningjans í þeim tilgangi að halda virkum
                eldvegg eða NAT-vörpun varanlega í gildi. Ef viðmótið
                sendir til dæmis mjög sjaldan frá sér umferð en gæti
                tekið við umferð frá jafningja hvenær sem er og er á bakvið
                NAT, gæti gagnast viðmótinu að nota varanlegt
                25 sekúndna stöðukönnunarbil (keepalive interval).
                Ef valkosturinn er stilltur á 0 eða "off" er slökkt á honum.
                Sjálfgefin stilling (eða þegar ekkert er tilgreint) er slökkt.
                Fæstir notendur þurfa á þessu að halda.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Peer 1
is: Jafningi 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Add new Peer
is: Bæta við nýjum jafningja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemove)
en: Remove this Peer
is: Fjarlægja þennan jafningja

[ctx: @title: window wireguard peers properties]
en: WireGuard peers properties
is: Eiginleikar WireGuard-jafningja

[ctx: title of the interface widget in nm's popup]
en: Virtual (bond)
is: Sýndarviðmót (bond)

[ctx: title of the interface widget in nm's popup]
en: Virtual (bridge)
is: Sýndarviðmót (bridge)

[ctx: title of the interface widget in nm's popup]
en: Virtual (vlan)
is: Sýndarviðmót (vlan)

[ctx: title of the interface widget in nm's popup]
en: Virtual (team)
is: Sýndarviðmót (team)

[ctx: title of the interface widget in nm's popup]
en: Serial Modem
is: Raðmódem

[ctx: title of the interface widget in nm's popup]
en: Mobile Broadband
is: Farsímanet (Mobile Broadband)

[ctx: title of the interface widget in nm's popup]
en: Loopback
is: Svarprófun (loopback)

[ctx: title of the interface widget in nm's popup]
en: Wired Ethernet
is: Kapaltengt Ethernet

en: Mobile broadband
is: Farsímanet (Mobile broadband)

en: Wired Ethernet
is: Kapaltengt Ethernet

en: Loopback
is: Svarprófun (loopback)

en: Unknown connection type
is: Óþekkt tegund tengingar

en: Wireless Interface (%1)
is: Þráðlaust netkort (%1)

en: Wired Interface (%1)
is: Kapaltengt netkort (%1)

en: Modem (%1)
is: Módem (%1)

en: Loopback Interface (%1)
is: Svarprófunarviðmót (%1)

[ctx: description of unknown network interface state]
en: Unknown
is: Óþekkt

[ctx: description of unmanaged network interface state]
en: Unmanaged
is: Ómeðhöndlað

[ctx: description of unavailable network interface state]
en: Unavailable
is: Ekki tiltækt

[ctx: description of unconnected network interface state]
en: Not connected
is: Ekki tengt

[ctx: description of preparing to connect network interface state]
en: Preparing to connect
is: Undirbý að tengjast

[ctx: description of configuring hardware network interface state]
en: Configuring interface
is: Grunnstilli viðmót

[ctx: description of waiting for authentication network interface state]
en: Waiting for authorization
is: Bíð eftir auðkenningu

[ctx: network interface doing dhcp request in most cases]
en: Setting network address
is: Stilli vistfang á neti

[ctx: is other action required to fully connect? captive portals, etc.]
en: Checking further connectivity
is: Kanna frekari tengigetu

[ctx: a secondary connection (e.g. VPN) has to be activated first to continue]
en: Waiting for a secondary connection
is: Bíð eftir varatengingu

[ctx: network interface connected state label]
en: Connected
is: Tengt

[ctx: network interface connected state label]
en: Connected to %1
is: Tengt við %1

[ctx: network interface disconnecting state label]
en: Deactivating connection
is: Slekk á tengingu

[ctx: network interface connection failed state label]
en: Connection Failed
is: Tenging mistókst

[ctx: interface state]
en: Error: Invalid state
is: Villa: ógild staða

[ctx: The state of the VPN connection is unknown]
en: Unknown
is: Óþekkt

[ctx: The VPN connection is preparing to connect]
en: Preparing to connect
is: Undirbý að tengjast

[ctx: The VPN connection needs authorization credentials]
en: Needs authorization
is: Krefst auðkenningar

[ctx: The VPN connection is being established]
en: Connecting
is: Tengist

[ctx: The VPN connection is getting an IP address]
en: Setting network address
is: Stilli netvistfang

[ctx: The VPN connection is active]
en: Activated
is: Virkjað

[ctx: The VPN connection failed]
en: Failed
is: Mistókst

[ctx: The VPN connection is disconnected]
en: Failed
is: Mistókst

[ctx: wireless network operation mode]
en: Unknown
is: Óþekkt

[ctx: wireless network operation mode]
en: Adhoc
is: Sérnota (adhoc)

[ctx: wireless network operation mode]
en: Infrastructure
is: Skipulag (infrastructure)

[ctx: wireless network operation mode]
en: Access point
is: Aðgangsstaður

[ctx: connection speed]
en: %1 Bit/s
is: %1 bitar/sek

[ctx: connection speed]
en: %1 MBit/s
is: %1 MBitar/sek.

[ctx: connection speed]
en: %1 GBit/s
is: %1 GBitar/sek.

[ctx: Gsm modes (2G/3G/any)]
en: Any
is: Hvað sem er

[ctx: Analog wireline modem]
en: Analog
is: Hliðrænt

[ctx: Unknown cellular access technology]
en: Unknown
is: Óþekkt

[ctx: Any cellular access technology]
en: Any
is: Hvað sem er

[ctx: possible SIM lock reason]
en: Modem is unlocked.
is: Módem er ólæst.

[ctx: possible SIM lock reason]
en: SIM requires the PIN code.
is: SIM-kortið krefst PIN-númers.

[ctx: possible SIM lock reason]
en: SIM requires the PIN2 code.
is: SIM-kortið krefst PIN2-númers.

[ctx: possible SIM lock reason]
en: SIM requires the PUK code.
is: SIM-kortið krefst PUK-númers.

[ctx: possible SIM lock reason]
en: SIM requires the PUK2 code.
is: SIM-kortið krefst PUK2-númers.

[ctx: possible SIM lock reason]
en: Modem requires the service provider PIN code.
is: Módemið refst PIN-númers þjónustuveitunnar.

[ctx: possible SIM lock reason]
en: Modem requires the service provider PUK code.
is: Módemið krefst PUK-númers þjónustuveitunnar.

[ctx: possible SIM lock reason]
en: Modem requires the network PIN code.
is: Módemið krefst PIN-kóða fyrir netið.

[ctx: possible SIM lock reason]
en: Modem requires the network PUK code.
is: Módemið krefst PUK-númers fyrir netið.

[ctx: possible SIM lock reason]
en: Modem requires the PIN code.
is: Módemið krefst PIN-númers.

[ctx: possible SIM lock reason]
en: Modem requires the corporate PIN code.
is: Módemið krefst PIN-númers fyrirtækisins.

[ctx: possible SIM lock reason]
en: Modem requires the corporate PUK code.
is: Módemið krefst PUK-númers fyrirtækisins.

[ctx: possible SIM lock reason]
en: Modem requires the PH-FSIM PIN code.
is: Módemið krefst PH-FSIM PIN-númers.

[ctx: possible SIM lock reason]
en: Modem requires the PH-FSIM PUK code.
is: Módemið krefst PH-FSIM PUK-númers.

[ctx: possible SIM lock reason]
en: Modem requires the network subset PIN code.
is: Módemið krefst PIN-kóða fyrir undirmengi netsins (network subset).

[ctx: possible SIM lock reason]
en: Modem requires the network subset PUK code.
is: Módemið krefst PUK-númers fyrir undirmengi netsins (network subset).

[ctx: possible SIM lock reason]
en: Lock reason unknown.
is: Ástæða læsingar óþekkt.

[ctx: @label no security]
en: Insecure
is: Óöruggt

[ctx: @label Dynamic WEP security]
en: Dynamic WEP
is: Breytilegt WEP

[ctx: @label unknown security]
en: Unknown security type
is: Óþekkt öryggistegund

[ctx: Label for last used time for a network connection used in the last hour, as the number of minutes since usage]
en: Last used one minute ago | Last used %1 minutes ago
is[0]: Síðast notað fyrir einni mínútu
is[1]: Síðast notað fyrir %1 mínútum

[ctx: Label for last used time for a network connection used in the last day, as the number of hours since usage]
en: Last used one hour ago | Last used %1 hours ago
is[0]: Síðast notað fyrir einni klst.
is[1]: Síðast notað fyrir %1 klst.

[ctx: Label for last used time for a network connection used the previous day]
en: Last used yesterday
is: Síðast notað í gær

en: Last used on %1
is: Síðast notað þann %1

[ctx: Label for last used time for a network connection that has never been used]
en: Never used
is: Aldrei notað

en: No VPN plugin found for type %1
is: Engin VPN-viðbót fannst fyrir tegundina %1

en: Importing this type of VPN is not implemented
is: Innflutningur á þessari tegund af VPN er ekki innleidd

en: Not implemented
is: Ekki innleitt

[ctx: @info:tooltip real user name is not available]
en: Not Available
is: Ekki tiltækt

en: First select the SSID
is: Veldu fyrst SSID-auðkennið

en: %1 (%2%)
    Frequency: %3 Mhz
    Channel: %4
is: %1 (%2%)
    Tíðni: %3 Mhz
    Rás: %4

[ctx: Header text for IPv4 route metric]
en: Metric
is: Mælikvarði (metric)

[ctx: Header text for IPv6 netmask]
en: Netmask
is: IP-tölumát (netmask)

[ctx: Header text for IPv6 route metric]
en: Metric
is: Mælikvarði (metric)

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: New Mobile Broadband Connection
is: Ný farsímanettenging

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: My plan is not listed…
is: Áskriftin mín er ekki á listanum...

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Unknown Provider
is: Óþekkt símaþjónusta

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Default
is: Sjálfgefið

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Set up a Mobile Broadband Connection
is: Setja upp farsímanettengingu

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: This assistant helps you easily set up a mobile broadband connection to a cellular (3G) network.
is: Þetta aðstoðarforrit hjálpar þér að setja upp farsímanettengingu við 3G-net.

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: You will need the following information:
is: Þú þarft eftirfarandi upplýsingar:

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Your broadband provider's name
is: Heiti farsímanetþjónustunnar

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Your broadband billing plan name
is: Heiti áskriftarleiðar þinnar fyrir farsíma

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: (in some cases) Your broadband billing plan APN (Access Point Name)
is: (í sumum tilvikum) APN-heiti áskriftarleiðar þinnar

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Create a connection for &this mobile broadband device:
is: Setja upp tengingu fyrir &þetta farsímtæki:

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Any GSM device
is: Hvaða GSM-tæki sem er

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Any CDMA device
is: Hvaða CDMA-tæki sem er

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Installed GSM device
is: Uppsett GSM-tæki

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Installed CDMA device
is: Uppsett CDMA-tæki

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Choose your Provider's Country
is: Veldu land símaþjónustunnar

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Country List:
is: Landalisti:

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: My country is not listed
is: Landið mitt er ekki á listanum

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Choose your Provider
is: Veldu símaþjónustuna þína

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Select your provider from a &list:
is: Veldu símaþjónustuna af &lista:

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: I cannot find my provider and I wish to enter it &manually:
is: Ég finn ekki símaþjónustuna mína og vil slá hana inn &handvirkt:

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Choose your Billing Plan
is: Veldu áskriftarleiðina þína

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: &Select your plan:
is: &Veldu áskriftarleiðina:

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Selected plan &APN (Access Point Name):
is: &APN-heiti áskriftarleiðarinnar:

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Warning: Selecting an incorrect plan may result in billing issues for your broadband account or may prevent connectivity.
    
    If you are unsure of your plan please ask your provider for your plan's APN.
is: Viðvörun: Ef röng áskriftarleið er valin getur það valdið vandamálum fyrir þig í innheimtu eða komið í veg fyrir tengingu.
    
    Ef þú ert ekki viss um hvaða áskriftarleið á við skaltu biðja símaþjónustuna um APN-númer áskriftarleiðarinnar.

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Confirm Mobile Broadband Settings
is: Staðfesta stillingar fyrir farsímanettengingu

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Your mobile broadband connection is configured with the following settings:
is: Farsímanettengingin þín er grunnstillt með eftirfarandi stillingum:

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Your Provider:
is: Símaþjónustan þín:

[ctx: Mobile Connection Wizard]
en: Your Plan:
is: Áskriftarleiðin þín:

en: Change the visibility of the password
is: Breyta sýnileika lykilorðsins

en: Store password for this user only (encrypted)
is: Vista lykilorð bara fyrir þennan notanda (dulritað)

en: Store password for all users (not encrypted)
is: Vista lykilorð fyrir alla notendur (ekki dulritað)

en: Ask for this password every time
is: Biðja um þetta lykilorð í hvert skipti

en: This password is not required
is: Þetta lykilorð er ekki nauðsynlegt

en: %1 (%2%)
    Security: %3
    Frequency: %4 Mhz
is: %1 (%2%)
    Öryggi: %3
    Tíðni: %4 Mhz

en: %1 (%2%)
    Security: Insecure
    Frequency: %3 Mhz
is: %1 (%2%)
    Öryggi: Óöruggt
    Tíðni: %3 Mhz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Available Users
is: Tiltækir notendur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, availUsers) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, currentUsers)
en: Real Name
is: Raunverulegt nafn

[ctx: like in Username for athentication]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, availUsers) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, currentUsers)
en: Username
is: Notandanafn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Users allowed to activate the connection
is: Notendur með heimild til að virkja tenginguna

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, RoutesIp4Config)
en: Edit IPv4 Routes
is: Breyta IPv4-leiðum

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbNeverDefault)
en: If enabled, this connection will never be used as the default network connection
is: Ef virkt verður þessi tenging aldrei notuð sem sjálfgefin nettenging

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbNeverDefault)
en: Use only for resources on this connection
is: Nota aðeins fyrir tilföng á þessari tengingu

[ctx: Remove a selected row]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButtonRemove)
en: Remove
is: Fjarlægja

[ctx: Insert a row]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButtonAdd)
en: Add
is: Bæta við

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbIgnoreAutoRoutes)
en: If enabled, automatically configured routes are ignored and only routes specified above are used
is: Ef þetta er virkt eru sjálfkrafa grunnstilltar leiðir hunsaðar og einungis notaðar leiðir sem tilgreindar eru fyrir ofan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbIgnoreAutoRoutes)
en: Ignore automatically obtained routes
is: Hunsa sjálfkrafa fengnar leiðir

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, RoutesIp6Config)
en: Edit IPv6 Routes
is: Breyta IPv6-leiðum

[ctx: Remove a selected row]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButtonRemove)
en: R&emove
is: &Fjarlægja

en: Plasma is missing support for '%1' VPN connections.
is: Plasma er ekki með stuðning fyrir '%1' VPN-tengingar.

en: Report Bug
is: Senda villuskýrslu

en: NetworkManager is missing support for '%1' VPN connections.
is: NetworkManager er ekki með stuðning við '%1' VPN-tengingar.

en: Install
is: Setja upp

en: Failed to activate %1
is: Mistókst að virkja %1

en: Failed to add connection %1
is: Mistókst að bæta við tengingu %1

en: Connection %1 has been added
is: Tengingunni %1 var bætt við

en: Failed to add %1
is: Mistókst að bæta við %1

en: Failed to deactivate %1
is: Mistókst að afvirkja %1

en: Failed to remove %1
is: Mistókst að fjarlægja %1

en: Connection %1 has been removed
is: Tengingin %1 var fjarlægð

en: Failed to update connection %1
is: Mistókst að uppfæra tenginguna %1

en: Connection %1 has been updated
is: Tengingin %1 var uppfærð

en: Failed to create hotspot %1
is: Mistókst að búa til aðgangsstaðinn %1

en: Hardware based connections
is: Vélbúnaðarháðar tengingar

en: Some DSL description
is: Lýsing á DSL

en: Some infiniband description
is: Lýsing á 'infiniband'

en: Mobile Broadband
is: Farsímanet (Mobile Broadband)

en: Some mobile broadband description
is: Lýsing á farsímaneti

en: Some wired ethernet description
is: Lýsing á kapaltengdu Ethernet

en: Wired Ethernet (shared)
is: Kapaltengt Ethernet (samnýtt)

en: Some wi-fi description
is: Lýsing á wi-fi

en: Wi-Fi (shared)
is: Wi-Fi (samnýtt)

en: Virtual connections
is: Sýndartengingar

en: Some bond description
is: Lýsing á 'bond'

en: Some team description
is: Lýsing á 'team'

en: Some vlan description
is: Lýsing á 'vlan'

en: VPN connections
is: VPN-tengingar

en: Import VPN connection…
is: Flytja inn VPN-tengingar…

en: Other
is: Annað

en: Import a saved configuration file
is: Flytja inn vistaða grunnstillingaskrá

[ctx: @info:tooltip]
en: The connection type is Unknown
is: Tegund tengingarinnar er óþekkt

[ctx: @info:tooltip]
en: The connection type is ADSL
is: Tegund tengingarinnar er ADSL

[ctx: @info:tooltip]
en: The connection type is Bluetooth
is: Tegund tengingarinnar er Bluetooth

[ctx: @info:tooltip]
en: The connection type is Bridge
is: Tegund tengingarinnar er Brúuð

[ctx: @info:tooltip]
en: The connection type is CDMA
is: Tegund tengingarinnar er CDMA

[ctx: @info:tooltip]
en: The connection type is GSM
is: Tegund tengingarinnar er GSM

[ctx: @info:tooltip]
en: The connection type is Infiniband
is: Tegund tengingarinnar er Infiniband

[ctx: @info:tooltip]
en: The connection type is OLPC Mesh
is: Tegund tengingarinnar er OLPC Mesh

[ctx: @info:tooltip]
en: The connection type is PPOPE
is: Tegund tengingarinnar er PPOPE

[ctx: @info:tooltip]
en: The connection type is VLAN
is: Tegund tengingarinnar er VLAN

[ctx: @info:tooltip]
en: The connection type is VPN
is: Tegund tengingarinnar er VPN

[ctx: @info:tooltip]
en: The connection type is Wimax
is: Tegund tengingarinnar er Wimax

[ctx: @info:tooltip]
en: The connection type is Wired
is: Tegund tengingarinnar er Kapaltenging

[ctx: @info:tooltip]
en: The connection type is Wireless
is: Tegund tengingarinnar er Þráðlaust

[ctx: @info:tooltip]
en: The connection type is Team
is: Tegund tengingarinnar er Team

[ctx: @info:tooltip]
en: The connection type is Generic
is: Tegund tengingarinnar er Almennt

[ctx: @info:tooltip]
en: The connection type is Tunnel
is: Tegund tengingarinnar er Göng

[ctx: @info:tooltip]
en: The connection type is IP Tunnel
is: Tegund tengingarinnar IP-göng

[ctx: @info:tooltip]
en: The connection type is WireGuard
is: Tegund tengingarinnar er WireGuard

[ctx: @title:column header for list of available network connections]
en: Available
is: Tiltækt

[ctx: @title:column header for list of connected network connections]
en: Connected
is: Tengt

[ctx: @title:column header for list of previously connected network connections]
en: Previously Used, Unavailable
is: Notað áður, ekki tiltækt

en: IPv4 Address
is: IPv4-vistfang

en: IPv4 Default Gateway
is: IPv4 sjálfgefin netgátt

en: IPv4 Primary Nameserver
is: IPv4 aðalnafnþjónn

en: IPv4 Secondary Nameserver
is: IPv4 aukanafnþjónn

en: IPv6 Address
is: IPv6-vistfang

en: IPv6 ULA Address
is: IPv6 ULA-vistfang

en: IPv6 Default Gateway
is: IPv6 sjálfgefin netgátt

en: IPv6 Primary Nameserver
is: IPv6 aðalnafnþjónn

en: IPv6 Secondary Nameserver
is: IPv6 aukanafnþjónn

en: Connection speed
is: Tengihraði

en: MAC Address
is: MAC-vistfang

en: Access Point (SSID)
is: Aðgangsstaður (SSID)

en: Signal Strength
is: Styrkur merkis

en: Security Type
is: Tegund öryggis

en: Connection Speed
is: Tengihraði

en: Frequency
is: Tíðni

[ctx: Frequency (Channel)]
en: %1 (Channel %2)
is: %1 (rás %2)

en: Operator
is: Netþjónusta

en: Network ID
is: Netauðkenni

en: Signal Quality
is: Gæði merkis

en: Access Technology
is: Aðgangstækni

en: VPN Plugin
is: VPN-viðbót

en: Banner
is: Borði

en: Name
is: Heiti

en: Capabilities
is: Geta

en: Type
is: Tegund

en: Vlan ID
is: Vlan-auðkenni

en: Device
is: Tæki

[ctx: A network device is connected, but there is only link-local connectivity]
en: Connected
is: Tengt

[ctx: A network device is connected, but there is only site-local connectivity]
en: Connected
is: Tengt

[ctx: A network device is connected, with global network connectivity]
en: Connected
is: Tengt

[ctx: Networking is inactive and all devices are disabled]
en: Inactive
is: Óvirkt

[ctx: There is no active network connection]
en: Disconnected
is: Aftengt

[ctx: Network connections are being cleaned up]
en: Disconnecting
is: Aftengist

[ctx: A network device is connecting to a network and there is no other available network connection]
en: Connecting
is: Tengist

en: Connecting to %1
is: Tengist við %1...

en: Connected to %1 (no connectivity)
is: Tengt við %1 (engin tengigeta)

en: Connected to %1 (limited connectivity)
is: Tengt við %1 (takmörkuð tengigeta)

en: Connected to %1 (log in required)
is: Tengt við: %1 (innskráning nauðsynleg)

en: Connected to %1
is: Tengt við %1

[ctx: @info:status]
en: NetworkManager service is not running
is: NetworkManager-þjónusta er ekki í gangi

en: NetworkManager 0.9.8 required, found %1.
is: NetworkManager 0.9.8 nauðsynlegur, fann %1.

[ctx: global connection state]
en: Unknown
is: Óþekkt
