plasma-nm - en to is translation catalogue (44 entries)

en: Import the VPN configuration from "%1"?
is: Flytja inn VPN-uppsetningu úr "%1"?

[ctx: @title:window]
en: Import VPN Configuration
is: Flytja inn VPN-uppsetningu

en: Import
is: Flytja inn

en: Failed to import VPN connection: %1
is: Mistókst að flytja inn VPN-tengingu: %1

en: Connection imported.
is: Tenging flutt inn

en: Export VPN Connection
is: Flytja út VPN-nettengingu

en: Do you want to save changes made to the connection '%1'?
is: Viltu vista breytingar gerðar á tengingunni '%1'?

[ctx: @title:window]
en: Save Changes
is: Vista breytingar

en: Import VPN Connection
is: Flytja inn VPN-tengingar

en: VPN connections (%1)
is: VPN-tengingar (%1)

en: No file was provided
is: Engin skrá gefin upp

en: Unknown VPN type
is: Óþekkt VPN-gerð

[ctx: @title:window]
en: Choose a Connection Type
is: Velja gerð tengingar

[ctx: @title:window]
en: Configuration
is: Grunnstilling

en: General
is: Almennt

en: Ask for PIN on modem detection
is: Biðja um PIN-númer þegar módem greinist

en: Show virtual connections
is: Sýna sýndartengingar

en: Create new connections as system connections
is: Búa til nýjar tengingar sem kerfistengingar

en: Hotspot
is: Aðgangsstaður

[ctx: @label Hotspot name]
en: Name:
is: Heiti:

[ctx: @label Hotspot password]
en: Password:
is: Lykilorð:

en: Hotspot name must not be empty
is: Heiti aðgangsstaðar má ekki vera autt

en: Hotspot password must either be empty or consist of anywhere from 8 up to 64 characters
is: Lykilorð aðgangsstaðar þarf annað hvort að vera autt eða innihalda allt frá 8 og upp í 64 stafi

en: Hotspot password must either be empty or consist of one of the following:<ul><li>Exactly 5 or 13 any characters</li><li>Exactly 10 or 26 hexadecimal characters:<br/>abcdef, ABCDEF or 0-9</li></ul>
is: Lykilorð aðgangsstaðar þarf annað hvort að vera autt eða innihalda eitt af eftirfarandi:<ul><li>Nákvæmlega 5 eða 13 stafi</li><li>Nákvæmlega 10 eða 26 hexkóðastafi:<br/>abcdef, ABCDEF eða 0-9</li></ul>

en: Connect
is: Tengjast

en: Disconnect
is: Aftengjast

[ctx: @info:tooltip]
en: Cannot connect to this network because it was not detected.
is: Get ekki tengst þessu neti því það fannst ekki.

en: Delete
is: Eyða

en: Export
is: Flytja út

en: Connected
is: Tengt

en: Connecting
is: Tengist

[ctx: @title:column Available networks]
en: Available
is: Tiltækt

en: Add new connection
is: Bæta við nýrri tengingu

en: Remove selected connection
is: Fjarlægja völdu tenginguna

en: Export selected connection
is: Flytja út völdu tenginguna

en: Configuration
is: Grunnstilling

[ctx: @title:window]
en: Remove Connection
is: Fjarlægja tengingu

en: Do you want to remove the connection '%1'?
is: Viltu fjarlægja tenginguna '%1'?

[ctx: @action:button Connect to network]
en: Connect
is: Tengjast

[ctx: @action:button Cancel connecting to network]
en: Cancel
is: Hætta við

[ctx: @title:window]
en: Enter Password
is: Slá inn lykilorð

[ctx: @label %1 is the name of the network the user is connecting to]
en: Network: %1
is: Net: %1

[ctx: @label key is a passcode]
en: Password must be a valid WEP key
is: Lykilorð verður að vera gildur WEP-lykill

[ctx: @label password invalid length message]
en: Password must be between 8 and 64 characters
is: Lykilorð verður að innihalda 8 til 64 stafi
