kcm_pulseaudio - en to es translation catalogue (84 entries)

[ctx: @info:status error message]
en: Changes have not been applied.<nl/>Failed to restart wireplumber.service. The command crashed.
es: Los cambios no se han aplicado.<nl/>No se ha podido reiniciar «wireplumber.service». La orden ha fallado.

[ctx: @info:status error message %1 is an integer exit code]
en: Changes have not been applied.<nl/>Failed to restart wireplumber.service. The command terminated with code: %1.
es: Los cambios no se han aplicado.<nl/>No se ha podido reiniciar «wireplumber.service». La orden ha terminado con el código: %1.

[ctx: @info error %1 is a list of device identifiers]
en: Failed to handle devices: %1.
es: El manejo de los dispositivos ha fallado: %1.

[ctx: @info error %1 is a path]
en: Failed to create directory: %1.
es: No se ha podido crear el directorio: %1.

[ctx: @info error %1 is a path]
en: Failed to open file for writing: %1.
es: No se ha podido abrir el archivo para escritura: %1.

[ctx: @label]
en: Profile:
es: Perfil:

[ctx: @label]
en: Connection to the Sound Service Lost
es: Conexión con el sistema de sonido perdida

[ctx: @info reconnecting to pulseaudio]
en: Trying to reconnect…
es: Intentando reconectar…

[ctx: @action retry connecting to pulseaudio]
en: Retry
es: Reintentar

en: Device name not found
es: Nombre de dispositivo no encontrado

en: Port:
es: Puerto:

[ctx: Port is unavailable]
en: %1 (unavailable)
es: %1 (no disponible)

[ctx: Port is unplugged]
en: %1 (unplugged)
es: %1 (sin conectar)

[ctx: Perform an audio test of the device]
en: Test
es: Prueba

[ctx: Show audio channels (e.g. to control left/right audio balance]
en: Show Channels
es: Mostrar canales

en: Show Inactive Devices
es: Mostrar dispositivos inactivos

en: Rename Devices…
es: Cambiar nombre de dispositivos…

en: Configure Volume Controls…
es: Configurar los controles del volumen…

en: Configure…
es: Configurar…

en: Requires %1 PulseAudio module
es: Necesita el módulo PulseAudio %1

en: Add virtual output device for simultaneous output on all local sound cards
es: Añadir dispositivo de salida virtual para la salida simultánea en todas las tarjetas de sonido locales

en: Automatically switch all running streams when a new output becomes available
es: Cambiar automáticamente todos los canales en uso cuando esté disponible una nueva salida

en: Playback Devices
es: Dispositivos de reproducción

en: Recording Devices
es: Dispositivos de grabación

en: Inactive Cards
es: Tarjetas no activas

en: Playback Streams
es: Canales en reproducción

en: Recording Streams
es: Canales en grabación

[ctx: %1 is an error string produced by an external component, and probably untranslated]
en: Error trying to play a test sound. 
    The system said: "%1"
es: Ha ocurrido un error al reproducir el sonido de prueba.
    El sistema ha informado: «%1»

en: Front Left
es: Frontal izquierdo

en: Front Center
es: Frontal central

en: Front Right
es: Frontal derecho

en: Side Left
es: Lateral izquierdo

en: Side Right
es: Lateral derecho

en: Rear Left
es: Trasero izquierdo

en: Rear Right
es: Trasero derecho

en: Click on any speaker to test sound
es: Clic sobre un altavoz para probar el sonido

[ctx: Unmute audio stream]
en: Unmute %1
es: Reanudar el sonido %1

[ctx: Mute audio stream]
en: Mute %1
es: Silenciar %1

[ctx: @title rename audio devices]
en: Rename Devices
es: Cambiar nombre de dispositivos

[ctx: @action save changes]
en: Save
es: Guardar

[ctx: @info]
en: Saving changes will restart audio services. Apps playing audio will experience interruptions and may need to be restarted.
es: Si guarda los cambios se reiniciarán los servicios de sonido. Las aplicaciones que estén reproduciendo sonido experimentarán interrupciones y seguramente necesitarán que las reinicie.

[ctx: @action]
en: Report Bug
es: Informar de fallo

[ctx: @info:status reloading the backing data]
en: Reloading
es: Volviendo a cargar

[ctx: place holder text, %1 is a device name]
en: %1 (click 'Save' to apply)
es: %1 (pulse «Guardar» para aplicar)

[ctx: @action apply currently editing test]
en: Apply
es: Aplicar

[ctx: @action reset device name to default]
en: Reset
es: Reiniciar

[ctx: @label placeholder text when we don't know the default value of a device yet]
en: DEFAULT
es: Predeterminado

en: Notification Sounds
es: Sonidos de notificación

en: Volume Controls
es: Controles del volumen

en: Raise maximum volume
es: Elevar el volumen máximo

en: Volume change step:
es: Paso de cambio del volumen:

en: Play audio feedback for changes to:
es: Reproducir información sonora para los cambios de:

en: Audio volume
es: Volumen del sonido

en: Show OSD popups for changes to:
es: Mostrar ventanas emergentes OSD para los cambios de:

en: Microphone sensitivity
es: Sensibilidad del micrófono

en: Mute state
es: Estado de silencio

[ctx: Show OSD when]
en: Application starts using muted microphone
es: Una aplicación empieza a usar el micrófono silenciado

en: Default output device
es: Dispositivo de salida predeterminado

[ctx: volume percentage]
en: %1%
es: %1 %

[ctx: only used for sizing, should be widest possible string]
en: 100%
es: 100 %

en: Increase Volume
es: Subir el volumen

en: Decrease Volume
es: Bajar el volumen

en: Increase Volume by 1%
es: Subir el volumen un 1 %

en: Decrease Volume by 1%
es: Bajar el volumen un 1 %

en: Increase Microphone Volume
es: Subir el volumen del micrófono

en: Decrease Microphone Volume
es: Bajar el volumen del micrófono

en: Mute
es: Silenciar

en: Mute Microphone
es: Silenciar el micrófono

en: Audio Volume
es: Volumen del sonido

en: No such device
es: No existe ese dispositivo

en: No output device
es: No hay ningún dispositivo de salida

[ctx: Device name (Battery percent)]
en: %1 (%2% Battery)
es: %1 (Batería al %2 %)

[ctx: Microphone name: is currently muted (osd, keep short)]
en: %1: Muted
es: %1: Silenciado

en: Play all audio via this device
es: Reproducir todo el sonido con este dispositivo

en: Record all audio via this device
es: Grabar todo el sonido con este dispositivo

[ctx: Heading for a list of ports of a device (for example built-in laptop speakers or a plug for headphones)]
en: Ports
es: Puertos

[ctx: Heading for a list of device profiles (5.1 surround sound, stereo, speakers only, ...)]
en: Profiles
es: Perfiles

[ctx: Heading for a list of possible output devices (speakers, headphones, ...) to choose]
en: Play audio using
es: Reproducir sonido usando

[ctx: Heading for a list of possible input devices (built-in microphone, headset, ...) to choose]
en: Record audio using
es: Grabar sonido usando

en: Microphone
es: Micrófono

en: Microphone Muted
es: Micrófono silenciado

[ctx: List of apps is using mic]
en: %1 are using the microphone
es: %1 están usando el micrófono

[ctx: App %1 is using mic with name %2]
en: %1 is using the microphone (%2)
es: %1 está usando el micrófono (%2)

[ctx: App is using mic]
en: %1 is using the microphone
es: %1 está usando el micrófono
