plasma_applet_org.kde.plasma.volume - en to es translation catalogue (47 entries)

en: Currently not recording
es: No grabando actualmente

en: Currently not playing
es: No reproduciendo actualmente

[ctx: @action:button]
en: Additional Options
es: Opciones adicionales

en: Show additional options for %1
es: Mostrar opciones adicionales para %1

[ctx: @action:button]
en: Unmute
es: Reanudar el sonido

[ctx: @action:button]
en: Mute
es: Silenciar

en: Unmute %1
es: Reanudar el sonido %1

en: Mute %1
es: Silenciar %1

[ctx: Accessibility data on volume slider]
en: Adjust volume for %1
es: Ajustar el volumen para %1

[ctx: volume percentage]
en: %1%
es: %1 %

[ctx: only used for sizing, should be widest possible string]
en: 100%
es: 100 %

[ctx: Perform an audio test of the device]
en: Test…
es: Probar…

en: Audio Volume
es: Volumen del sonido

[ctx: @label]
en: Connection to the Sound Service Lost
es: Conexión con el sistema de sonido perdida

en: No output or input devices found
es: No se han encontrado dispositivos de entrada ni de salida

[ctx: @info reconnecting to pulseaudio]
en: Trying to reconnect…
es: Intentando reconectar…

en: Audio Muted
es: Sonido silenciado

en: Volume at %1%
es: Volumen al %1 %

en: Middle-click to unmute
es: Pulse con el botón central para reanudar el sonido

en: Middle-click to mute all audio
es: Pulse con el botón central para silenciar todos los sonidos

en: Scroll to adjust volume
es: Desplazar para ajustar el volumen

en: Device name not found
es: Dispositivo no encontrado

en: Devices
es: Dispositivos

en: Applications
es: Aplicaciones

[ctx: @action:button]
en: More actions
es: Más acciones

[ctx: @action:button keep this widget's pop-up open until explicitly dismissed]
en: Keep open
es: Mantener abierto

[ctx: @action retry connecting to pulseaudio]
en: Retry
es: Reintentar

en: No applications playing or recording audio
es: No hay aplicaciones reproduciendo ni grabando sonido

[ctx: @title:group listview section header]
en: Output Devices
es: Dispositivos de salida

[ctx: @title:group listview section header]
en: Output Streams
es: Emisiones de salida

[ctx: @title:group listview section header]
en: Input Devices
es: Dispositivos de entrada

[ctx: @title:group listview section header]
en: Input Streams
es: Emisiones de entrada

[ctx: @info]
en: Prolonged use of this feature will damage the device's speakers. Only use it temporarily to make quiet media audible.
es: El uso prolongado de esta función dañará los altavoces del dispositivo. Úselo temporalmente para poder oír medios con muy bajo volumen.

en: Raise maximum volume
es: Subir el volumen máximo

en: Force mute all playback devices
es: Forzar el silencio en todos los dispositivos de reproducción

en: Force mute all input devices
es: Forzar el silencio en todos los dispositivos de entrada

en: Show virtual devices
es: Mostrar dispositivos virtuales

en: &Configure Audio Devices…
es: &Configurar dispositivos de sonido…

[ctx: Button to stop microphone recording in test mode]
en: Stop
es: Detener

[ctx: Button to start microphone recording in test mode]
en: Record
es: Grabar

[ctx: Button to stop microphone playing in test mode]
en: Stop
es: Detener

[ctx: Button to start microphone playing in test mode]
en: Play
es: Reproducir

[ctx: Label above the microphone volume meter in test overlay]
en: Volume level
es: Nivel de volumen

[ctx: Label above the microphone sensitivity slider in test overlay]
en: Sensitivity
es: Sensibilidad

[ctx: Button in microphone test view to return to the device list]
en: Back
es: Volver

[ctx: @info]
en: Microphone test error:<nl/><nl/>%1
es: Error de prueba del micrófono:<nl/><nl/>%1

en: Stream name not found
es: Nombre de transmisión no encontrado
