kcm_pulseaudio - en to it translation catalogue (82 entries)

[ctx: @info:status error message]
en: Changes have not been applied.<nl/>Failed to restart wireplumber.service. The command crashed.
it: Le modifiche non sono state applicate.<nl/>Impossibile riavviare wireplumber.service. Il comando è stato arrestato in modo anomalo.

[ctx: @info:status error message %1 is an integer exit code]
en: Changes have not been applied.<nl/>Failed to restart wireplumber.service. The command terminated with code: %1.
it: Le modifiche non sono state applicate.<nl/>Impossibile riavviare wireplumber.service. Il comando è terminato con il codice: %1.

[ctx: @info error %1 is a list of device identifiers]
en: Failed to handle devices: %1.
it: Impossibile gestire i dispositivi: %1.

[ctx: @info error %1 is a path]
en: Failed to create directory: %1.
it: Impossibile creare la cartella: %1.

[ctx: @info error %1 is a path]
en: Failed to open file for writing: %1.
it: Apertura del file in scrittura non riuscita: %1.

[ctx: @label]
en: Profile:
it: Profilo:

[ctx: @label]
en: Connection to the Sound Service Lost
it: Connessione al servizio audio persa

[ctx: @info reconnecting to pulseaudio]
en: Trying to reconnect…
it: Tentativo di riconnessione...

[ctx: @action retry connecting to pulseaudio]
en: Retry
it: Riprova

en: Device name not found
it: Nome del dispositivo non trovato

en: Port:
it: Porta:

[ctx: Port is unavailable]
en: %1 (unavailable)
it: %1 (non disponibile)

[ctx: Port is unplugged]
en: %1 (unplugged)
it: %1 (non collegata)

[ctx: Perform an audio test of the device]
en: Test
it: Prova

[ctx: Show audio channels (e.g. to control left/right audio balance]
en: Show Channels
it: Mostra i canali

en: Show Inactive Devices
it: Mostra i dispositivi inattivi

en: Rename Devices…
it: Rinomina dispositivi…

en: Configure Volume Controls…
it: Configura i controlli del volume...

en: Configure…
it: Configura…

en: Requires %1 PulseAudio module
it: Richiede il modulo PulseAudio %1

en: Add virtual output device for simultaneous output on all local sound cards
it: Aggiungi il dispositivo virtuale per l'uscita simultanea su tutte le schede audio locali

en: Automatically switch all running streams when a new output becomes available
it: Commuta automaticamente tutti i flussi in riproduzione quando è disponibile una nuova uscita

en: Playback Devices
it: Dispositivi di riproduzione

en: Recording Devices
it: Dispositivi di registrazione

en: Inactive Cards
it: Schede inattive

en: Playback Streams
it: Riproduzione flussi

en: Recording Streams
it: Registrazione flussi

[ctx: %1 is an error string produced by an external component, and probably untranslated]
en: Error trying to play a test sound. 
    The system said: "%1"
it: Errore durante il tentativo di riprodurre un suono di prova.
    Il sistema ha restituito: «%1»

en: Front Left
it: Anteriore sinistro

en: Front Center
it: Anteriore centrale

en: Front Right
it: Anteriore destro

en: Side Left
it: Laterale sinistro

en: Side Right
it: Laterale destro

en: Rear Left
it: Posteriore sinistro

en: Rear Right
it: Posteriore destro

en: Click on any speaker to test sound
it: Fare clic su qualsiasi altoparlante per provare il suono

[ctx: Unmute audio stream]
en: Unmute %1
it: Rimuovi silenzio per %1

[ctx: Mute audio stream]
en: Mute %1
it: Silenzia %1

[ctx: @title rename audio devices]
en: Rename Devices
it: Rinominare dispositivi

[ctx: @action save changes]
en: Save
it: Salva

[ctx: @info]
en: Saving changes will restart audio services. Apps playing audio will experience interruptions and may need to be restarted.
it: Il salvataggio delle modifiche riavvierà i servizi audio. Le applicazioni che riproducono audio subiranno interruzioni e potrebbe essere necessario riavviarle.

[ctx: @action]
en: Report Bug
it: Segnala un bug

[ctx: @info:status reloading the backing data]
en: Reloading
it: Ricaricamento

[ctx: place holder text, %1 is a device name]
en: %1 (click 'Save' to apply)
it: %1 (fai clic su «Salva» per applicare)

[ctx: @action apply currently editing test]
en: Apply
it: Applica

[ctx: @action reset device name to default]
en: Reset
it: Ripristina

[ctx: @label placeholder text when we don't know the default value of a device yet]
en: DEFAULT
it: PREDEFINITO

en: Notification Sounds
it: Suoni delle notifiche

en: Volume Controls
it: Controlli del volume

en: Raise maximum volume
it: Alza il volume al massimo

en: Volume change step:
it: Passo di modifica del volume:

en: Play audio feedback for changes to:
it: Riproduci un riscontro sonoro per le modifiche a:

en: Audio volume
it: Volume audio

en: Show OSD popups for changes to:
it: Mostra oggetti OSD a comparsa per le modifiche a:

en: Microphone sensitivity
it: Sensibilità del microfono

en: Mute state
it: Stato silenziato

[ctx: Show OSD when]
en: Application starts using muted microphone
it: L'applicazione si avvia utilizzando il microfono disattivato

en: Default output device
it: Dispositivo di uscita predefinito

en: Increase Volume
it: Aumenta volume

en: Decrease Volume
it: Riduci volume

en: Increase Volume by 1%
it: Aumenta il volume del 1%

en: Decrease Volume by 1%
it: Riduci il volume del 1%

en: Increase Microphone Volume
it: Aumenta volume del microfono

en: Decrease Microphone Volume
it: Riduci volume del microfono

en: Mute
it: Silenzia

en: Mute Microphone
it: Silenzia microfono

en: Audio Volume
it: Volume audio

en: No such device
it: Nessun dispositivo

en: No output device
it: Nessun dispositivo di uscita

[ctx: Device name (Battery percent)]
en: %1 (%2% Battery)
it: %1 (%2% batteria)

[ctx: Microphone name: is currently muted (osd, keep short)]
en: %1: Muted
it: %1: silenziato

en: Play all audio via this device
it: Riproduci tutto l'audio tramite questo dispositivo

en: Record all audio via this device
it: Registra tutto l'audio tramite questo dispositivo

[ctx: Heading for a list of ports of a device (for example built-in laptop speakers or a plug for headphones)]
en: Ports
it: Porte

[ctx: Heading for a list of device profiles (5.1 surround sound, stereo, speakers only, ...)]
en: Profiles
it: Profili

[ctx: Heading for a list of possible output devices (speakers, headphones, ...) to choose]
en: Play audio using
it: Riproduci audio utilizzando

[ctx: Heading for a list of possible input devices (built-in microphone, headset, ...) to choose]
en: Record audio using
it: Registra audio utilizzando

en: Microphone
it: Microfono

en: Microphone Muted
it: Microfono silenziato

[ctx: List of apps is using mic]
en: %1 are using the microphone
it: %1 stanno utilizzando il microfono

[ctx: App %1 is using mic with name %2]
en: %1 is using the microphone (%2)
it: %1 sta utilizzando il microfono (%2)

[ctx: App is using mic]
en: %1 is using the microphone
it: %1 sta utilizzando il microfono
