plasma_applet_org.kde.plasma.volume - en to ja translation catalogue (35 entries)

en: Currently not recording
ja: 現在録音していません

en: Currently not playing
ja: 現在再生していません

[ctx: @action:button]
en: Additional Options
ja: 追加オプション

en: Show additional options for %1
ja: %1の追加オプションを表示

[ctx: @action:button]
en: Unmute
ja: ミュート解除

[ctx: @action:button]
en: Mute
ja: ミュート

en: Unmute %1
ja: %1 をミュート解除

en: Mute %1
ja: %1 をミュート

[ctx: Accessibility data on volume slider]
en: Adjust volume for %1
ja: %1 の音量を調整

en: Audio Volume
ja: 音量

[ctx: @label]
en: Connection to the Sound Service Lost
ja: サウンドサービスの接続に失敗しました

en: No output or input devices found
ja: 入力や出力デバイスが見つかりません

[ctx: @info reconnecting to pulseaudio]
en: Trying to reconnect…
ja: 再接続中...

en: Audio Muted
ja: ミュート済み

en: Volume at %1%
ja: 音量 %1%

en: Middle-click to unmute
ja: 中クリックしてミュート解除

en: Middle-click to mute all audio
ja: 中クリックしてすべての音声をミュート

en: Scroll to adjust volume
ja: スクロールして音量調整

en: Device name not found
ja: デバイスの名前が見つかりません

en: Devices
ja: デバイス

en: Applications
ja: アプリケーション

[ctx: @action:button keep this widget's pop-up open until explicitly dismissed]
en: Keep open
ja: 固定

[ctx: @action retry connecting to pulseaudio]
en: Retry
ja: 再接続

en: No applications playing or recording audio
ja: 再生や録音をしているアプリケーションはありません

[ctx: @title:group listview section header]
en: Output Devices
ja: 出力デバイス

[ctx: @title:group listview section header]
en: Output Streams
ja: 出力ストリーム

[ctx: @title:group listview section header]
en: Input Devices
ja: 入力デバイス

[ctx: @title:group listview section header]
en: Input Streams
ja: 入力ストリーム

[ctx: @info]
en: Prolonged use of this feature will damage the device's speakers. Only use it temporarily to make quiet media audible.
ja: この機能をオンにしたままにするとデバイスのスピーカーが故障するおそれがあります。小さな音声を聞き取る場合にのみ使用してください。

en: Raise maximum volume
ja: 最大音量を上げる

en: Force mute all playback devices
ja: すべての再生デバイスを強制的にミュート

en: Force mute all input devices
ja: すべての入力デバイスを強制的にミュート

en: Show virtual devices
ja: 仮想デバイスを表示

en: &Configure Audio Devices…
ja: 音声デバイスを設定(&C)...

en: Stream name not found
ja: ストリームの名前が見つかりません
