kcm_pulseaudio - en to pt translation catalogue (25 entries)

en: Currently not recording
pt: A não gravar de momento

en: Currently not playing
pt: A não reproduzir de momento

[ctx: @action:button]
en: Additional Options
pt: Opções Adicionais

en: Show additional options for %1
pt: Mostrar as opções adicionais do %1

[ctx: @action:button]
en: Unmute
pt: Repor o som

[ctx: @action:button]
en: Mute
pt: Silenciar

en: Unmute %1
pt: Repor o som do %1

en: Mute %1
pt: Silenciar o %1

[ctx: Accessibility data on volume slider]
en: Adjust volume for %1
pt: Ajustar o volume de %1

en: Audio Volume
pt: Volume do Áudio

en: No output or input devices found
pt: Não foram encontrados dispositivos de entrada ou saída

en: Audio Muted
pt: Áudio Silenciado

en: Volume at %1%
pt: Volume a %1%

en: Middle-click to unmute
pt: Botão do meio para reactivar o som

en: Middle-click to mute all audio
pt: Botão do meio para desactivar todo o som

en: Scroll to adjust volume
pt: Deslocar para ajustar o volume

en: Device name not found
pt: Nome do dispositivo não encontrado

en: Devices
pt: Dispositivos

en: Applications
pt: Aplicações

en: Force mute all playback devices
pt: Forçar o silenciamento de todos os dispositivos de reprodução

en: No applications playing or recording audio
pt: Sem aplicações a gravar ou reproduzir áudio

en: Raise maximum volume
pt: Aumentar o volume máximo

en: Show virtual devices
pt: Mostrar os dispositivos virtuais

en: &Configure Audio Devices…
pt: &Configurar os Dispositivos de Áudio…

en: Stream name not found
pt: Nome da sequência não encontrado
