plasma_applet_org.kde.plasma.volume - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (20 entries)

en: General
sr@ijekavianlatin: Opšte

en: Volume step:
sr@ijekavianlatin: Korak jačine:

en: Show additional options for %1
sr@ijekavianlatin: Dodatne opcije za %1

en: Mute %1
sr@ijekavianlatin: Utišaj %1

[ctx: Accessibility data on volume slider]
en: Adjust volume for %1
sr@ijekavianlatin: Podesi jačinu za %1

[ctx: Heading for a list of ports of a device (for example built-in laptop speakers or a plug for headphones)]
en: Ports
sr@ijekavianlatin: Portovi

en: Audio Volume
sr@ijekavianlatin: Jačina zvuka

en: Audio Muted
sr@ijekavianlatin: Zvuk utišan

en: Volume at %1%
sr@ijekavianlatin: Jačina %1%

en: Increase Volume
sr@ijekavianlatin: Povećaj jačinu

en: Decrease Volume
sr@ijekavianlatin: Smanji jačinu

en: Mute
sr@ijekavianlatin: Utišaj

en: Increase Microphone Volume
sr@ijekavianlatin: Povećaj jačinu mikrofona

en: Decrease Microphone Volume
sr@ijekavianlatin: Smanji jačinu mikrofona

en: Mute Microphone
sr@ijekavianlatin: Utišaj mikrofon

en: Devices
sr@ijekavianlatin: Uređaji

en: Applications
sr@ijekavianlatin: Programi

en: No applications playing or recording audio
sr@ijekavianlatin: Nijedan program ne pušta niti snima zvuk.

en: No output or input devices found
sr@ijekavianlatin: Nije nađen nijedan izlazni ili ulazni uređaj.

en: Raise maximum volume
sr@ijekavianlatin: Podigni najveću jačinu
