plasma_applet_org.kde.plasma.volume - en to uk translation catalogue (36 entries)

en: Currently not recording
uk: Зараз запис не виконується

en: Currently not playing
uk: Зараз відтворення не виконується

[ctx: @action:button]
en: Additional Options
uk: Додаткові параметри

en: Show additional options for %1
uk: Показати додаткові параметри для %1

[ctx: @action:button]
en: Unmute
uk: Увімкнути звук

[ctx: @action:button]
en: Mute
uk: Вимкнути звук

en: Unmute %1
uk: Увімкнути звук у %1

en: Mute %1
uk: Вимкнути звук %1

[ctx: Accessibility data on volume slider]
en: Adjust volume for %1
uk: Скоригувати гучність для %1

en: Audio Volume
uk: Гучність

[ctx: @label]
en: Connection to the Sound Service Lost
uk: Втрачено з'єднання із службою звуку

en: No output or input devices found
uk: Не знайдено пристроїв отримання та виведення даних

[ctx: @info reconnecting to pulseaudio]
en: Trying to reconnect…
uk: Спроба повторного з’єднання…

en: Audio Muted
uk: Звук вимкнено

en: Volume at %1%
uk: Гучність на %1%

en: Middle-click to unmute
uk: Клацання середньою для вмикання звуку

en: Middle-click to mute all audio
uk: Клацання середньою для вимикання усього звуку

en: Scroll to adjust volume
uk: Гортання для коригування гучності

en: Device name not found
uk: Назву пристрою не знайдено

en: Devices
uk: Пристрої

en: Applications
uk: Програми

[ctx: @action:button]
en: More actions
uk: Додаткові дії

[ctx: @action:button keep this widget's pop-up open until explicitly dismissed]
en: Keep open
uk: Тримати відкритим

[ctx: @action retry connecting to pulseaudio]
en: Retry
uk: Повторити

en: No applications playing or recording audio
uk: Жодна програма не відтворює і не записує звук

[ctx: @title:group listview section header]
en: Output Devices
uk: Пристрої відтворення

[ctx: @title:group listview section header]
en: Output Streams
uk: Потоки відтворення

[ctx: @title:group listview section header]
en: Input Devices
uk: Пристрої введення

[ctx: @title:group listview section header]
en: Input Streams
uk: Потоки вхідних даних

[ctx: @info]
en: Prolonged use of this feature will damage the device's speakers. Only use it temporarily to make quiet media audible.
uk: Тривале використання цієї можливості пошкодить динаміки пристрою. Користуйтеся нею лише тимчасово, щоб зробити чутними тихі звуки.

en: Raise maximum volume
uk: Збільшити максимальну гучність

en: Force mute all playback devices
uk: Примусово вимкнути всі пристрої відтворення

en: Force mute all input devices
uk: Примусово вимкнути всі пристрої введення даних

en: Show virtual devices
uk: Показати віртуальні пристрої

en: &Configure Audio Devices…
uk: &Налаштувати звукові пристрої…

en: Stream name not found
uk: Назву потоку не знайдено
