kcm_pulseaudio - en to uk translation catalogue (84 entries)

[ctx: @info:status error message]
en: Changes have not been applied.<nl/>Failed to restart wireplumber.service. The command crashed.
uk: Зміни не застосовано.<nl/>Не вдалося перезапустити wireplumber.service. Спроба виконати команду завершилася аварією.

[ctx: @info:status error message %1 is an integer exit code]
en: Changes have not been applied.<nl/>Failed to restart wireplumber.service. The command terminated with code: %1.
uk: Зміни не застосовано.<nl/>Не вдалося перезапустити wireplumber.service. Спроба виконати команду завершилася повідомленням про помилку з кодом %1.

[ctx: @info error %1 is a list of device identifiers]
en: Failed to handle devices: %1.
uk: Не вдалося обробити пристрої: %1.

[ctx: @info error %1 is a path]
en: Failed to create directory: %1.
uk: Не вдалося створити каталог: %1.

[ctx: @info error %1 is a path]
en: Failed to open file for writing: %1.
uk: Не вдалося відкрити файл для записування: %1.

[ctx: @label]
en: Profile:
uk: Профіль:

[ctx: @label]
en: Connection to the Sound Service Lost
uk: Втрачено з'єднання із службою звуку

[ctx: @info reconnecting to pulseaudio]
en: Trying to reconnect…
uk: Спроба повторного з’єднання…

[ctx: @action retry connecting to pulseaudio]
en: Retry
uk: Повторити

en: Device name not found
uk: Не знайдено пристрою з такою назвою

en: Port:
uk: Порт:

[ctx: Port is unavailable]
en: %1 (unavailable)
uk: %1 (недоступний)

[ctx: Port is unplugged]
en: %1 (unplugged)
uk: %1 (від’єднано)

[ctx: Perform an audio test of the device]
en: Test
uk: Тест

[ctx: Show audio channels (e.g. to control left/right audio balance]
en: Show Channels
uk: Показувати канали

en: Show Inactive Devices
uk: Показати неактивні пристрої

en: Rename Devices…
uk: Перейменувати пристрої…

en: Configure Volume Controls…
uk: Налаштувати керування гучністю…

en: Configure…
uk: Налаштувати…

en: Requires %1 PulseAudio module
uk: Потрібен модуль PulseAudio %1

en: Add virtual output device for simultaneous output on all local sound cards
uk: Додати віртуальний пристрій виведення для одночасного виведення на усі локальні звукові картки

en: Automatically switch all running streams when a new output becomes available
uk: Автоматично перемикати усі запущені потоки, якщо стає доступним нове виведення

en: Playback Devices
uk: Пристрої відтворення

en: Recording Devices
uk: Пристрої запису

en: Inactive Cards
uk: Неактивні картки

en: Playback Streams
uk: Потоки відтворення даних

en: Recording Streams
uk: Потоки запису

[ctx: %1 is an error string produced by an external component, and probably untranslated]
en: Error trying to play a test sound. 
    The system said: "%1"
uk: Помилка під час спроби відтворити тестовий звук. 
    Повідомлення системи: «%1»

en: Front Left
uk: Передній лівий

en: Front Center
uk: Передній центральний

en: Front Right
uk: Передній правий

en: Side Left
uk: Бічний лівий

en: Side Right
uk: Бічний правий

en: Rear Left
uk: Задній лівий

en: Subwoofer
uk: Сабвуфер

en: Rear Right
uk: Задній правий

en: Mono
uk: Моно

en: Click on any speaker to test sound
uk: Натисніть на гучномовці для перевірки звуку

[ctx: Unmute audio stream]
en: Unmute %1
uk: Увімкнути звук у %1

[ctx: Mute audio stream]
en: Mute %1
uk: Вимкнути звук %1

[ctx: @title rename audio devices]
en: Rename Devices
uk: Перейменування пристроїв

[ctx: @action save changes]
en: Save
uk: Зберегти

[ctx: @info]
en: Saving changes will restart audio services. Apps playing audio will experience interruptions and may need to be restarted.
uk: Збереження змін призведе до перезапуску служб для роботи зі звуком. Роботу програм, які відтворюють звукові дані, буде перервано; можливо, їх доведеться перезапустити.

[ctx: @action]
en: Report Bug
uk: Надіслати звіт про помилку

[ctx: @info:status reloading the backing data]
en: Reloading
uk: Перезавантаження

[ctx: place holder text, %1 is a device name]
en: %1 (click 'Save' to apply)
uk: %1 (натисніть «Зберегти», щоб застосувати)

[ctx: @action apply currently editing test]
en: Apply
uk: Застосувати

[ctx: @action reset device name to default]
en: Reset
uk: Скинути

[ctx: @label placeholder text when we don't know the default value of a device yet]
en: DEFAULT
uk: ТИПОВИЙ

en: Notification Sounds
uk: Звуки сповіщень

en: Volume Controls
uk: Керування гучністю

en: Raise maximum volume
uk: Збільшити максимальну гучність

en: Volume change step:
uk: Крок зміни гучності:

en: Play audio feedback for changes to:
uk: Супроводжувати звуком зміни у:

en: Audio volume
uk: Гучність звуку

en: Show OSD popups for changes to:
uk: Показувати екранні вікна для змін:

en: Microphone sensitivity
uk: Чутливості мікрофона

en: Mute state
uk: Стан вимикання звуку

[ctx: Show OSD when]
en: Application starts using muted microphone
uk: Програма запускається із вимиканням мікрофона

en: Default output device
uk: Типовому пристрої відтворення

en: Increase Volume
uk: Збільшити гучність

en: Decrease Volume
uk: Зменшити гучність

en: Increase Volume by 1%
uk: Підвищити гучність на 1%

en: Decrease Volume by 1%
uk: Зменшити гучність на 1%

en: Increase Microphone Volume
uk: Збільшити гучність для мікрофона

en: Decrease Microphone Volume
uk: Зменшити гучність для мікрофона

en: Mute
uk: Вимкнути звук

en: Mute Microphone
uk: Вимкнути мікрофон

en: Audio Volume
uk: Гучність

en: No such device
uk: Пристрою не знайдено

en: No output device
uk: Не виявлено пристрою виведення

[ctx: Device name (Battery percent)]
en: %1 (%2% Battery)
uk: %1 (%2% заряду)

[ctx: Microphone name: is currently muted (osd, keep short)]
en: %1: Muted
uk: %1: звук вимкнено

en: Play all audio via this device
uk: Відтворювати увесь звук за допомогою цього пристрою

en: Record all audio via this device
uk: Записувати увесь звук за допомогою цього пристрою

[ctx: Heading for a list of ports of a device (for example built-in laptop speakers or a plug for headphones)]
en: Ports
uk: Порти

[ctx: Heading for a list of device profiles (5.1 surround sound, stereo, speakers only, ...)]
en: Profiles
uk: Профілі

[ctx: Heading for a list of possible output devices (speakers, headphones, ...) to choose]
en: Play audio using
uk: Відтворення звуку за допомогою

[ctx: Heading for a list of possible input devices (built-in microphone, headset, ...) to choose]
en: Record audio using
uk: Запис звуку за допомогою

en: Microphone
uk: Мікрофон

en: Microphone Muted
uk: Мікрофон вимкнено

[ctx: List of apps is using mic]
en: %1 are using the microphone
uk: %1 використовують мікрофон

[ctx: App %1 is using mic with name %2]
en: %1 is using the microphone (%2)
uk: %1 використовує мікрофон (%2)

[ctx: App is using mic]
en: %1 is using the microphone
uk: %1 використовує мікрофон
