plasma-phonebook - en to is translation catalogue (30 entries)

en: Phonebook
is: Símaskrá

en: View and edit contacts
is: Skoða tengiliði og breyta

en: Adding contact
is: Bæti við tengilið

en: Editing contact
is: Breyti tengilið

en: Photo
is: Ljósmynd

en: Add profile picture
is: Bættu við auðkennismynd

en: Name
is: Nafn

en: Phone
is: Sími

en: +1 555 2368
is: +354 111 2233

en: Add phone number
is: Bættu við símanúmeri

en: Email
is: Tölvupóstfang

en: user@example.org
is: notandi@daemi.is

en: Add email address
is: Bættu við tölvupóstfangi

en: Instant Messenger
is: Spjallforrit

en: protocol:person@example.com
is: staðall:persona@daemi.is

en: Add instant messenger address
is: Bættu við auðkenni fyrir spjallforrit

en: Birthday
is: Afmælisdagur

en: Note:
is: Minnispunktur:

en: Import contacts
is: Flytja inn tengiliði

en: add Contact
is: Bæta við tengilið

en: No contacts
is: Engir tengiliðir

en: Edit
is: Breyta

en: Delete contact
is: Eyða tengilið

en: Remove Contact
is: Fjarlægja tengilið

en: Are you sure you want to delete <b>%1</b> from your Contacts?
is: Ertu viss um að þú viljir eyða <b>%1</b> úr tengiliðunum þínum?

en: Call
is: Hringja

en: Send SMS
is: Senda SMS

en: Send E-Mail
is: Senda tölvupóst

en: E-Mail
is: Tölvupóstur

en: Send Message
is: Senda skilaboð
