plasma-phonebook - en to it translation catalogue (23 entries)

en: Adding contact
it: Aggiunta contatto

en: Editing contact
it: Modifica contatto

en: Photo
it: Foto

en: Name:
it: Nome:

en: Phone:
it: Telefono:

en: E-mail:
it: Posta elettronica:

en: user@example.org
it: utente@esempio.com

en: Instant Messenger:
it: Messaggistica istantanea:

en: protocol:person@example.com
it: protocollo:persona@esempio.com

en: Birthday:
it: Compleanno:

en: Note:
it: Nota:

en: Create New
it: Crea nuovo

en: Import contacts
it: Importa contatti

en: No contacts
it: Nessun contatto

en: Call
it: Chiamata

en: Select number to call
it: Seleziona numero da chiamare

en: Send SMS
it: Invia SMS

en: Select number to send message to
it: Seleziona numero a cui inviare un messaggio

en: Send email
it: Invia messaggio di posta elettronica

en: Edit
it: Modifica

en: Delete contact
it: Elimina il contatto

en: Cancel
it: Annulla

en: View and edit contacts
it: Visualizza e modifica i contatti
