plasmaengineexplorer - en to ar translation catalogue (40 entries)

en: Expand All
ar: وسع الكل

en: Collapse All
ar: اطو الكل

en: Plasma Engine Explorer
ar: مستكشف محركات البلازما

en: Search
ar: ابحث

en: Type
ar: النوع

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_operationDescription)
en: Value
ar: القيمة

en: Get associated service
ar: احصل على الخدمة المرتبطة

en: Update source now
ar: حدث المصدر الأن

en: Remove source
ar: أزل المصدر

[ctx: The user did a query to a dataengine and it returned empty data]
en: <empty>
ar: <فارغ>

[ctx: A the dataengine returned something that the humble view on the engineexplorer can't display, like a picture]
en: <not displayable>
ar: <غير قابل للعرض>

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, m_title)
en: Plasma DataEngine Explorer
ar: مستكشف محركات بيانات البلازما

[ctx: The name of the engine followed by the number of data sources]
en: %1 Engine - 1 data source | %1 Engine - %2 data sources
ar[0]: المحرك %1 - لا يملك مصدر بيانات
ar[1]: المحرك %1 - مصدر بيانات واحد
ar[2]: المحرك %1 - مصدرين للبيانات
ar[3]: المحرك %1 - %2 مصادر للبيانات
ar[4]: المحرك %1 - %2 مصدرا للبيانات
ar[5]: المحرك %1 - %2 مصدر للبيانات

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_sourceRequester)
en: Source name
ar: اسم المصدر

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_updateInterval)
en: Update on demand
ar: حدث عند الطلب

en: Search Columns
ar: ابحث في الأعمدة

en: All Visible Columns
ar: جميع الأعمدة الظاهرة

en: S&earch:
ar: ا&بحث:

en: No description available
ar: لا يوجد وصف

en: Explore the data published by Plasma DataEngines
ar: إستكشف البيانات المنشورة بواسطة محركات بيانات البلازما

en: (c) 2006, The KDE Team
ar: (c) 2006, فريق كِيدِي

en: Author and maintainer
ar: المؤلف والمشرف

en: Displays a list of known engines and their descriptions
ar: تعرض المحركات المعروفة مع وصفها

en: The desired height in pixels
ar: الإرتفاع المرغوب بالبكسل

en: The desired width in pixels
ar: العرض المطلوب بالبكسل

en: The desired x position in pixels
ar: الموقع سيني المرغوب بالبكسل

en: The desired y position in pixels
ar: الموقع الصادي المرغوب بالبكسل

en: The data engine to use
ar: محرك البيانات المطلوب

en: The source to request
ar: المصدر لطلبه

en: Update interval in milliseconds
ar: فترة التحديث بالميلي ثانية

en: Only show engines associated with the parent application; maps to the X-KDE-ParentApp entry in the DataEngine's .desktop file.
ar: فقط تعرض المحركات المتصلة بالتطبيقات الوالدة ، تربط إلى مدخلة  X-KDE-ParentApp في ملف .desktop لمحرك البيانات.

[ctx: Plasma engine with unknown name]
en: Unknown
ar: مجهول

en: Start Operation
ar: ابدأ العملية

[ctx: Plasma service with unknown name]
en: Unknown
ar: مجهول

[ctx: %1 is a Plasma service name]
en: %1 Service Explorer
ar: مستكشف خدمة %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_operationDescription)
en: Key
ar: المفتاح

en: Operation Result
ar: نتيجة العملية

en: No response from job.
ar: لا يوجد استجابة من الوظيفة.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_operationStatus)
en: Operation count
ar: عدد العمليات

en: Data Engines
ar: محركات البيانات
