plasmaengineexplorer - en to bs translation catalogue (46 entries)

en: Expand All
bs: Raširi sve

en: Collapse All
bs: Sažmi sve

en: Plasma Engine Explorer
bs: Plasmin istraživač pogona

en: Search
bs: Traži

en: Type
bs: Tip

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_operationDescription)
en: Value
bs: Vrijednost

en: Get associated service
bs: Dobavi pridruženi servis

en: Update source now
bs: Ažuriraj izvor sada

en: Remove source
bs: Ukloni izvor

[ctx: The user did a query to a dataengine and it returned empty data]
en: <empty>
bs: <prazno>

[ctx: A the dataengine returned something that the humble view on the engineexplorer can't display, like a picture]
en: <not displayable>
bs: <neprikazivo>

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, m_title)
en: Plasma DataEngine Explorer
bs: Istraživač plasma datomotora

[ctx: The name of the engine followed by the number of data sources]
en: %1 Engine - 1 data source | %1 Engine - %2 data sources
bs[0]: Pokretač %1 — %2 izvor
bs[1]: Pokretač %1 — %2 izvora
bs[2]: Pokretač %1 — %2 izvora

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_sourceRequester)
en: Source name
bs: Ime izvora

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_updateInterval)
en: Update on demand
bs: Na zahtjev

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_sourceRequesterButton)
en: Request Source
bs: Izvor zahtjeva

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_serviceRequester)
en: Service for source
bs: Servis za izvor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_serviceRequesterButton)
en: Request Service for Source
bs: Zahtijevaj servis za izvor

en: Search Columns
bs: Pretraži kolone

en: All Visible Columns
bs: Sve vidljive

en: S&earch:
bs: &Traži:

en: No description available
bs: Opis nije dostupan

en: Explore the data published by Plasma DataEngines
bs: Istražite podatke koje dojavljuju plasma datomotori

en: (c) 2006, The KDE Team
bs: © 2006, tim KDE‑a

en: Author and maintainer
bs: Autor i održavalac

en: Displays a list of known engines and their descriptions
bs: Nabraja poznate pogone i daje njihove opise

en: The desired height in pixels
bs: Željena visina u pikselima

en: The desired width in pixels
bs: Željena širina u pikselima

en: The desired x position in pixels
bs: Željeni X‑položaj u pikselima

en: The desired y position in pixels
bs: Željeni Y‑položaj u pikselima

en: The data engine to use
bs: Datomotor za pokretanje

en: The source to request
bs: Izvor koji se zahtijeva

en: Update interval in milliseconds
bs: Period ažuriranja u milisekundama

en: Only show engines associated with the parent application; maps to the X-KDE-ParentApp entry in the DataEngine's .desktop file.
bs: Prikaži samo motore pridružene roditeljskom programu (mapira se na unos X-KDE-ParentApp u .desktop datoteci datomotora).

[ctx: Plasma engine with unknown name]
en: Unknown
bs: Nepoznato

en: Start Operation
bs: Započni postupak

[ctx: Plasma service with unknown name]
en: Unknown
bs: Nepoznato

en: No valid service was returned. Verify that a service is available for this source.
bs: Nema vraćenog ispravnog servisa. Provjerite da li je servis dostupan za ovaj izvor.

[ctx: %1 is a Plasma service name]
en: %1 Service Explorer
bs: Istraživač servisa %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_operationDescription)
en: Key
bs: Ključ

en: <b>'%1'</b> operation with destination <b>'%2'</b> failed. <p>The error was: <b>'%3: %4'</b></p>
bs: <b>'%1'</b> operacija s odredištem <b>'%2'</b> neuspjela. <p>Greška je bila: <b>'%3: %4'</b></p>

en: Operation Result
bs: Rezultat postupka

en: No response from job.
bs: Posao se ne odaziva.

en: <b>'%1'</b> operation with destination <b>'%2'</b> returned successfully. <p>The result was: <b>'%3'</b></p>
bs: <b>'%1'</b> operacija s odredištem <b>'%2'</b> se uspješno vratila. <p>Rezultat je bio: <b>'%3'</b></p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_operationStatus)
en: Operation count
bs: Broj postupaka

en: Data Engines
bs: Datomotori
