plasmaengineexplorer - en to cs translation catalogue (59 entries)

en: Expand All
cs: Rozvinout vše

en: Collapse All
cs: Svinout vše

en: Plasma Engine Explorer
cs: Průzkumník zdrojů Plasma

en: Search
cs: Hledat

en: DataSource/Key
cs: Datový zdroj/Klíč

en: Type
cs: Typ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_operationDescription)
en: Value
cs: Hodnota

en: Get associated service
cs: Získat související služby

en: Get associated model
cs: Získat související model

en: Update source now
cs: Aktualizovat zdroj nyní

en: Remove source
cs: Odstranit zdroj

en: <1 bit> | <%1 bits>
cs[0]: <1 bit>
cs[1]: <%1 bity>
cs[2]: <%1 bitů>

en: <1 byte> | <%1 bytes>
cs[0]: <1 bajt>
cs[1]: <%1 bajty>
cs[2]: <%1 bajtů>

en: <1 item> | <%1 items>
cs[0]: <1 položka>
cs[1]: <%1 položky>
cs[2]: <%1 položek>

[ctx: The user did a query to a dataengine and it returned empty data]
en: <empty>
cs: <prázdný>

[ctx: A the dataengine returned something that the humble view on the engineexplorer can't display, like a picture]
en: <not displayable>
cs: <nezobrazitelné>

[ctx: Length of the list]
en: <%1 item> | <%1 items>
cs[0]: <%1 položka>
cs[1]: <%1 položky>
cs[2]: <%1 položek>

[ctx: Size of the map]
en: <%1 pair> | <%1 pairs>
cs[0]: <%1 pár>
cs[1]: <%1 páry>
cs[2]: <%1 párů>

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, m_title)
en: Plasma DataEngine Explorer
cs: Průzkumník datových zdrojů Plasma

[ctx: The name of the engine followed by the number of data sources]
en: %1 Engine - 1 data source | %1 Engine - %2 data sources
cs[0]: Nástroj %1 - %2 datový zdroj
cs[1]: Nástroj %1 - %2 datové zdroje
cs[2]: Nástroj %1 - %2 datových zdrojů

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_sourceRequester)
en: Source name
cs: Název zdroje

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_updateInterval)
en: Update on demand
cs: Aktualizovat na požádání

note: i18n: ectx: property (prefix), widget (QSpinBox, m_updateInterval)
en: Update Every
cs: Aktualizovat každých

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_sourceRequesterButton)
en: Request Source
cs: Vyžádat si zdroj

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_serviceRequester)
en: Service for source
cs: Služba pro zdroj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_serviceRequesterButton)
en: Request Service for Source
cs: Vyžádat službu pro zdroj

en: Search Columns
cs: Prohledávat sloupce

en: All Visible Columns
cs: Všechny viditelné sloupce

en: S&earch:
cs: Hl&edat:

en: No description available
cs: Popis nedostupný

en: Explore the data published by Plasma DataEngines
cs: Prozkoumejte data publikovaná datovými stroji Plasma

en: (c) 2006, The KDE Team
cs: (c) 2006, tým KDE

en: Author and maintainer
cs: Autor a správce

en: Displays a list of known engines and their descriptions
cs: Zobrazí seznam známých datových strojů a jejich popisy

en: The desired height in pixels
cs: Požadovaná výška v pixelech

en: The desired width in pixels
cs: Požadovaná šířka v pixelech

en: The desired x position in pixels
cs: Požadovaná pozice x v pixelech

en: The desired y position in pixels
cs: Požadovaná pozice y v pixelech

en: The data engine to use
cs: Datový nástroj k použití

en: The source to request
cs: Požadovaný zdroj

en: Update interval in milliseconds
cs: Interval aktualizace v milisekundách

en: Only show engines associated with the parent application; maps to the X-KDE-ParentApp entry in the DataEngine's .desktop file.
cs: Zobrazit pouze datové stroje asociované se svou nadřazenou aplikací; kde položka X-KDE-ParentApp souhlasí s položkou DataEngine v .desktop souboru

[ctx: Plasma engine with unknown name]
en: Unknown
cs: Neznámý

en: No valid model was returned. Verify that a model is available for this source.
cs: Nebyl nalezen platný model. Ověřte, zda je model pro tento zdroj dostupný.

[ctx: %1 is a Plasma dataengine name]
en: %1 Model Explorer
cs: Prohlížeč modelů %1

en: Start Operation
cs: Spustit operaci

[ctx: Plasma service with unknown name]
en: Unknown
cs: Neznámá

en: No valid service was returned. Verify that a service is available for this source.
cs: Nebyla nalezena platná služba. Ověřte, zda je služba pro tento zdroj dostupná.

[ctx: %1 is a Plasma service name]
en: %1 Service Explorer
cs: Průzkumník služby %1

[ctx: Source: name of the data, Service: writes data instead of fetching]
en: Engine: <b>%1</b>; Source: <b>%2</b>; Service: <b>%3</b>
cs: Datový stroj: <b>%1</b>; Zdroj: <b>%2</b>; Služba <b>%3</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_operationDescription)
en: Key
cs: Klíč

en: <b>'%1'</b> operation with destination <b>'%2'</b> failed. <p>The error was: <b>'%3: %4'</b></p>
cs: <b>'%1'</b> operace s cílem <b>'%2'</b> selhala. <p>Chyba byla: <b>'%3: %4'</b></p>

en: Operation Result
cs: Výsledek operace

en: No response from job.
cs: Úloha neodpovídá.

en: <b>'%1'</b> operation with destination <b>'%2'</b> returned successfully. <p>The result was: <b>'%3'</b></p>
cs: <b>'%1'</b> operace s cílem <b>'%2'</b> byla úspěšně dokončena. <p>Výsledek je: <b>%3</b></p>

en: One active operation… | %1 operations active…
cs[0]: Jedna aktivní operace…
cs[1]: %1 aktivní operace...
cs[2]: %1 aktivních operací...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_operationsLabel)
en: Opera&tion:
cs: Ope&race:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_operationStatus)
en: Operation count
cs: Počet operací

en: Data Engines
cs: Datové stroje
