plasmoidviewer - en to de translation catalogue (15 entries)

en: Plasmoidviewer
de: PlasmoidViewer

en: Run Plasma widgets in their own window
de: Plasma-Miniprogramme in einem eigenen Fenster ausführen

en: The name of the containment plugin
de: Der Name des Container-Moduls

en: The name of the applet plugin
de: Der Name des Miniprogramm-Moduls

en: The formfactor to use (horizontal, vertical, mediacenter, planar or application)
de: Der zu verwendende Formfaktor (horizontal, vertical, mediacenter oder planar)

en: The location constraint to start the Containment with (floating, desktop, fullscreen, topedge, bottomedge, leftedge, rightedge)
de: Die Platzierungsbedingung, mit der der Container gestartet werden soll (floating, desktop, fullscreen, topedge, bottomedge, leftedge, rightedge)

en: Set the x position of the plasmoidviewer on the Plasma desktop
de: Legt die X-Position des Plasmoidviewers auf der Plasma-Arbeitsfläche fest

en: Set the y position of the plasmoidviewer on the Plasma desktop
de: Legt die Y-Position des Plasmoidviewers auf der Plasma-Arbeitsfläche fest

en: Set the window size of the plasmoidview
de: Legt die Fenstergröße des Plasmoidviewers fest

en: The size in kB to set the pixmap cache to
de: Die Größe in kB für den Pixmap-Zwischenspeicher

en: The name of the theme which the shell will use
de: Der Name des Design, das die Shell benutzt

en: Data that should be passed to the applet as 'externalData' event
de: Daten sollten als Ereignis „externalData“ an das Miniprogramm übergeben werden

en: Applet %1 does not exist.
de: Das Miniprogramm %1 existiert nicht.

en: Containment %1 does not exist.
de: Das Containment %1 existiert nicht.

[ctx: @title:window]
en: Save Screenshot
de: Bildschirmfoto speichern
