plasmaengineexplorer - en to de translation catalogue (57 entries)

en: Expand All
de: Alle aufklappen

en: Collapse All
de: Alle einklappen

en: Plasma Engine Explorer
de: Plasma-Datenquellen

en: Search
de: Suchen

en: Type
de: Typ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_operationDescription)
en: Value
de: Wert

en: Get associated service
de: Zugehörigen Dienst ermitteln

en: Get associated model
de: Zugehöriges Modell ermitteln

en: Update source now
de: Datenquelle jetzt aktualisieren

en: Remove source
de: Datenquelle entfernen

en: <1 bit> | <%1 bits>
de[0]: <1 Bit>
de[1]: <%1 Bit>

en: <1 byte> | <%1 bytes>
de[0]: <1 Byte>
de[1]: <%1 Byte>

en: <1 item> | <%1 items>
de[0]: <1 Eintrag>
de[1]: <%1 Einträge>

[ctx: The user did a query to a dataengine and it returned empty data]
en: <empty>
de: <leer>

[ctx: A the dataengine returned something that the humble view on the engineexplorer can't display, like a picture]
en: <not displayable>
de: <nicht darstellbar>

[ctx: Length of the list]
en: <%1 item> | <%1 items>
de[0]: <%1 Eintrag>
de[1]: <%1 Einträge>

[ctx: Size of the map]
en: <%1 pair> | <%1 pairs>
de[0]: <%1 Paar>
de[1]: <%1 Paare>

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, m_title)
en: Plasma DataEngine Explorer
de: Plasma-Datenquellen

[ctx: The name of the engine followed by the number of data sources]
en: %1 Engine - 1 data source | %1 Engine - %2 data sources
de[0]: %1 – 1 Datenquelle
de[1]: %1 – %2 Datenquellen

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_sourceRequester)
en: Source name
de: Name der Quelle

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_updateInterval)
en: Update on demand
de: Nach Bedarf aktualisieren

note: i18n: ectx: property (prefix), widget (QSpinBox, m_updateInterval)
en: Update Every
de: Aktualisieren alle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_sourceRequesterButton)
en: Request Source
de: Quelle abfragen

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_serviceRequester)
en: Service for source
de: Dienst für die Datenquelle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_serviceRequesterButton)
en: Request Service for Source
de: Dienst für die Datenquelle abfragen

en: Search Columns
de: Spalten durchsuchen

en: All Visible Columns
de: Alle sichtbaren Spalten

en: S&earch:
de: &Suchen:

en: No description available
de: Keine Beschreibung verfügbar

en: Explore the data published by Plasma DataEngines
de: Zeigt die Daten an, die von Plasma-Datenquellen veröffentlicht werden.

en: (c) 2006, The KDE Team
de: © 2006, das KDE-Team

en: Author and maintainer
de: Autor und Betreuer

en: Displays a list of known engines and their descriptions
de: Zeigt eine Liste bekannter Datenquellen und deren Beschreibungen an.

en: The desired height in pixels
de: Die gewünschte Höhe in Pixeln

en: The desired width in pixels
de: Die gewünschte Breite in Pixeln

en: The desired x position in pixels
de: Die gewünschte X-Position in Pixeln

en: The desired y position in pixels
de: Die gewünschte Y-Position in Pixeln

en: The data engine to use
de: Die zu verwendende Datenquelle

en: The source to request
de: Die Quelle zur Anfrage

en: Update interval in milliseconds
de: Das Aktualisierungsintervall in Millisekunden

en: Only show engines associated with the parent application; maps to the X-KDE-ParentApp entry in the DataEngine's .desktop file.
de: Nur Datenquellen anzeigen, die mit zur Eltern-Anwendung gehören (siehe der Eintrag X-KDE-ParentApp in der .desktop-Datei der Datenquelle).

[ctx: Plasma engine with unknown name]
en: Unknown
de: Unbekannt

en: No valid model was returned. Verify that a model is available for this source.
de: Es wurde kein gültiges Modell zurückgegeben. Überprüfen Sie, ob ein Modell für diese Quelle verfügbar ist.

[ctx: %1 is a Plasma dataengine name]
en: %1 Model Explorer
de: %1 Modell-Explorer

en: Start Operation
de: Operation starten

[ctx: Plasma service with unknown name]
en: Unknown
de: Unbekannt

en: No valid service was returned. Verify that a service is available for this source.
de: Es wurde kein gültiger Dienst zurückgegeben. Überprüfen Sie, ob ein Dienst für diese Quelle verfügbar ist.

[ctx: %1 is a Plasma service name]
en: %1 Service Explorer
de: %1 Dienst-Explorer

[ctx: Source: name of the data, Service: writes data instead of fetching]
en: Engine: <b>%1</b>; Source: <b>%2</b>; Service: <b>%3</b>
de: Datenquelle: <b>%1</b>; Quelle: <b>%2</b>; Dienst: <b>%3</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_operationDescription)
en: Key
de: Schlüssel

en: <b>'%1'</b> operation with destination <b>'%2'</b> failed. <p>The error was: <b>'%3: %4'</b></p>
de: Operation <b>%1</b> mit dem Ziel <b>%2</b> ist fehlgeschlagen. <p>Die Fehlermeldung lautet: <b>%3: %4</b></p>

en: Operation Result
de: Ergebnisse der Operation

en: No response from job.
de: Keine Reaktion.

en: <b>'%1'</b> operation with destination <b>'%2'</b> returned successfully. <p>The result was: <b>'%3'</b></p>
de: Operation <b>%1</b> mit dem Ziel <b>%2</b> erfolgreich ausgeführt. <p>Das Ergebnis lautet: <b>%3</b></p>

en: One active operation… | %1 operations active…
de[0]: Eine aktive Operation ...
de[1]: %1 aktive Operationen ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_operationStatus)
en: Operation count
de: Operations-Anzahl

en: Data Engines
de: Datenquellen
