plasmaengineexplorer - en to eo translation catalogue (59 entries)

en: Expand All
eo: Etendi ĉiujn

en: Collapse All
eo: Maletendi ĉiujn

en: Plasma Engine Explorer
eo: Plasma motora foliumilo

en: Search
eo: Serĉi

en: DataSource/Key
eo: Datumfonto/Ŝlosilo

en: Type
eo: Tipo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_operationDescription)
en: Value
eo: Valoro

en: Get associated service
eo: Akiri asociigatan servon

en: Get associated model
eo: Akiri asociigatan modelon

en: Update source now
eo: Ĝisdatigi fonton nun

en: Remove source
eo: Forigi fonton

en: <1 bit> | <%1 bits>
eo[0]: <1 bito>
eo[1]: <%1 bitoj>

en: <1 byte> | <%1 bytes>
eo[0]: <1 bajto>
eo[1]: <%1 bajtoj>

en: <1 item> | <%1 items>
eo[0]: <1 ero>
eo[1]: <%1 eroj>

[ctx: The user did a query to a dataengine and it returned empty data]
en: <empty>
eo: <malplena>

[ctx: A the dataengine returned something that the humble view on the engineexplorer can't display, like a picture]
en: <not displayable>
eo: <ne montrebla>

[ctx: Length of the list]
en: <%1 item> | <%1 items>
eo[0]: <1 elemento>
eo[1]: <%1 eroj>

[ctx: Size of the map]
en: <%1 pair> | <%1 pairs>
eo[0]: <%1 paro>
eo[1]: <%1 paroj>

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, m_title)
en: Plasma DataEngine Explorer
eo: Plasma datumomotora foliumilo

[ctx: The name of the engine followed by the number of data sources]
en: %1 Engine - 1 data source | %1 Engine - %2 data sources
eo[0]: %1 Motoro - 1 datuma fonto
eo[1]: %1 Motoro - %2 datumaj fontoj

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_sourceRequester)
en: Source name
eo: Fontnomo

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_updateInterval)
en: Update on demand
eo: Ĝisdatigi laŭpete

note: i18n: ectx: property (prefix), widget (QSpinBox, m_updateInterval)
en: Update Every
eo: Ĝisdatigi je Ĉiu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_sourceRequesterButton)
en: Request Source
eo: Peti Fonton

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_serviceRequester)
en: Service for source
eo: Servo por fonto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_serviceRequesterButton)
en: Request Service for Source
eo: Peti Servon por Fonto

en: Search Columns
eo: Serĉi kolumnojn

en: All Visible Columns
eo: Ĉiujn videblajn kolumnojn

en: S&earch:
eo: S&erĉi:

en: No description available
eo: Neniu priskribo havebla

en: Explore the data published by Plasma DataEngines
eo: Foliumi la datumon publigitan de Plasma Datumomotoroj

en: (c) 2006, The KDE Team
eo: (c) 2006, la KDE teamo

en: Author and maintainer
eo: Aŭtoro kaj fleganto

en: Displays a list of known engines and their descriptions
eo: Montras liston de konataj motoroj kaj iliajn priskribojn

en: The desired height in pixels
eo: La dezirata alto laŭ rastrumeroj

en: The desired width in pixels
eo: La dezirata larĝo laŭ rastrumeroj

en: The desired x position in pixels
eo: La dezirata x-pozicio laŭ rastrumeroj

en: The desired y position in pixels
eo: La dezirata y-pozicio laŭ rastrumeroj

en: The data engine to use
eo: La dezirata datuma motoro

en: The source to request
eo: La fonto por peti

en: Update interval in milliseconds
eo: Tempo inter ĝisdatigoj en milisekundoj

en: Only show engines associated with the parent application; maps to the X-KDE-ParentApp entry in the DataEngine's .desktop file.
eo: Montri nur la motorojn asociigatajn kun la patra programo; 	mapigas laŭ la X-KDE-ParentApp ero en la .desktop-dosiero de Datumomotoro.

[ctx: Plasma engine with unknown name]
en: Unknown
eo: Nekonata

en: No valid model was returned. Verify that a model is available for this source.
eo: Ne redoniĝis valida modelo. Certigu ke modelo disponeblas por ĉi fonto.

[ctx: %1 is a Plasma dataengine name]
en: %1 Model Explorer
eo: %1 modelfoliumilo

en: Start Operation
eo: Komenci operacion

[ctx: Plasma service with unknown name]
en: Unknown
eo: Nekonata

en: No valid service was returned. Verify that a service is available for this source.
eo: Ne redoniĝis valida servo. Certigu ke servo disponeblas por ĉi fonto.

[ctx: %1 is a Plasma service name]
en: %1 Service Explorer
eo: %1 servofoliumilo

[ctx: Source: name of the data, Service: writes data instead of fetching]
en: Engine: <b>%1</b>; Source: <b>%2</b>; Service: <b>%3</b>
eo: Motoro: <b>%1</b>; Fonto: <b>%2</b>; Servo: <b>%3</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_operationDescription)
en: Key
eo: Klavo

en: <b>'%1'</b> operation with destination <b>'%2'</b> failed. <p>The error was: <b>'%3: %4'</b></p>
eo: <b>'%1'</b> operacio kun la celo <b>'%2'</b> malsukcesis. <p>La eraro estis: <b>%3: %4</b></p>

en: Operation Result
eo: Rezulto de operacio

en: No response from job.
eo: Neniu respondo el la tasko

en: <b>'%1'</b> operation with destination <b>'%2'</b> returned successfully. <p>The result was: <b>'%3'</b></p>
eo: <b>'%1'</b> operacio kun celo <b>'%2'</b> revenis sukcese. <p>La rezulto estis: <b>%3</b></p>

en: One active operation… | %1 operations active…
eo[0]: Unu aktiva operacio…
eo[1]: %1 operacioj aktivaj…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_operationsLabel)
en: Opera&tion:
eo: &Operacio:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_operationStatus)
en: Operation count
eo: Nombro de operacioj

en: Data Engines
eo: Datumomotoroj
