plasmaengineexplorer - en to es translation catalogue (57 entries)

en: Expand All
es: Expandir todo

en: Collapse All
es: Contraer todo

en: Plasma Engine Explorer
es: Explorador de motores de Plasma

en: Search
es: Buscar

en: DataSource/Key
es: Fuente de datos/Clave

en: Type
es: Tipo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_operationDescription)
en: Value
es: Valor

en: Get associated service
es: Obtener el servicio asociado

en: Get associated model
es: Obtener el modelo asociado

en: Update source now
es: Actualizar la fuente ahora

en: Remove source
es: Eliminar fuente

en: <1 item> | <%1 items>
es[0]: <1 elemento>
es[1]: <%1 elementos>

[ctx: The user did a query to a dataengine and it returned empty data]
en: <empty>
es: <vacío>

[ctx: A the dataengine returned something that the humble view on the engineexplorer can't display, like a picture]
en: <not displayable>
es: <no mostrable>

[ctx: Length of the list]
en: <%1 item> | <%1 items>
es[0]: <%1 elemento>
es[1]: <%1 elementos>

[ctx: Size of the map]
en: <%1 pair> | <%1 pairs>
es[0]: <%1 par>
es[1]: <%1 pares>

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, m_title)
en: Plasma DataEngine Explorer
es: Explorador de motores de datos de Plasma

[ctx: The name of the engine followed by the number of data sources]
en: %1 Engine - 1 data source | %1 Engine - %2 data sources
es[0]: Motor de %1 - 1 origen de datos
es[1]: Motor de %1 - %2 fuentes de datos

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_sourceRequester)
en: Source name
es: Nombre de las fuentes

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_updateInterval)
en: Update on demand
es: Actualizar bajo demanda

note: i18n: ectx: property (prefix), widget (QSpinBox, m_updateInterval)
en: Update Every
es: Actualizar cada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_sourceRequesterButton)
en: Request Source
es: Solicitar fuente

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_serviceRequester)
en: Service for source
es: Servicio para la fuente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_serviceRequesterButton)
en: Request Service for Source
es: Solicitar servicio para la fuente

en: Search Columns
es: Buscar columnas

en: All Visible Columns
es: Todas las columnas visibles

en: S&earch:
es: &Buscar:

en: No description available
es: Descripción no disponible

en: Explore the data published by Plasma DataEngines
es: Explorar los datos publicados por los motores de datos de Plasma

en: (c) 2006, The KDE Team
es: (c) 2006, el equipo de KDE

en: Author and maintainer
es: Autor y encargado

en: Displays a list of known engines and their descriptions
es: Muestra una lista de los motores conocidos y su descripción

en: The desired height in pixels
es: Altura deseada en píxeles

en: The desired width in pixels
es: Ancho deseado en píxeles

en: The desired x position in pixels
es: Posición x deseada en píxeles

en: The desired y position in pixels
es: Posición y deseada en píxeles

en: The data engine to use
es: Motor de datos a usar

en: The source to request
es: Fuente a solicitar

en: Update interval in milliseconds
es: Intervalo de actualización en milisegundos

en: Only show engines associated with the parent application; maps to the X-KDE-ParentApp entry in the DataEngine's .desktop file.
es: Mostrar solo los motores asociados con la aplicación padre; se mapea con la entrada X-KDE-ParentApp del archivo .desktop de DataEngine.

[ctx: Plasma engine with unknown name]
en: Unknown
es: Desconocido

en: No valid model was returned. Verify that a model is available for this source.
es: No se ha devuelto un modelo válido. Verifique que existe algún modelo disponible para esta fuente.

[ctx: %1 is a Plasma dataengine name]
en: %1 Model Explorer
es: Explorador de modelo %1

en: Start Operation
es: Iniciar operación

[ctx: Plasma service with unknown name]
en: Unknown
es: Desconocido

en: No valid service was returned. Verify that a service is available for this source.
es: No se ha devuelto un servicio válido. Verifique que existe algún servicio disponible para esta fuente.

[ctx: %1 is a Plasma service name]
en: %1 Service Explorer
es: Explorador de servicio %1

[ctx: Source: name of the data, Service: writes data instead of fetching]
en: Engine: <b>%1</b>; Source: <b>%2</b>; Service: <b>%3</b>
es: Motor: <b>%1</b>; Fuente: <b>%2</b>; Servicio <b>%3</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_operationDescription)
en: Key
es: Clave

en: <b>'%1'</b> operation with destination <b>'%2'</b> failed. <p>The error was: <b>'%3: %4'</b></p>
es: La operación <b>«%1»</b> con destino <b>«%2»</b> ha fallado <p>El error ha sido: <b>«%3: %4»</b></p>

en: Operation Result
es: Resultado de la operación

en: No response from job.
es: No hay respuesta de la tarea.

en: <b>'%1'</b> operation with destination <b>'%2'</b> returned successfully. <p>The result was: <b>'%3'</b></p>
es: La operación <b>«%1»</b> con destino <b>«%2»</b> ha terminado con éxito. <p>El resultado ha sido: <b>«%3»</b></p>

en: One active operation… | %1 operations active…
es[0]: Una operación activa...
es[1]: %1 operaciones activas...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_operationsLabel)
en: Opera&tion:
es: &Operación:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_operationStatus)
en: Operation count
es: Cuenta de operación

en: Data Engines
es: Motores de datos
