plasmaengineexplorer - en to et translation catalogue (54 entries)

en: Expand All
et: Keri kõik lahti

en: Collapse All
et: Keri kõik kokku

en: Plasma Engine Explorer
et: Plasma mootori uurija

en: Search
et: Otsi

en: Type
et: Tüüp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_operationDescription)
en: Value
et: Väärtus

en: Get associated service
et: Hangi seotud teenus

en: Get associated model
et: Hangi seotud mudel

en: Update source now
et: Uuenda allikat kohe

en: Remove source
et: Eemalda allikas

en: <1 bit> | <%1 bits>
et[0]: <1 bitt>
et[1]: <%1 bitti>

en: <1 byte> | <%1 bytes>
et[0]: <1 bait>
et[1]: <%1 baiti>

en: <1 item> | <%1 items>
et[0]: <1 element>
et[1]: <%1 elementi>

[ctx: The user did a query to a dataengine and it returned empty data]
en: <empty>
et: <tühi>

[ctx: A the dataengine returned something that the humble view on the engineexplorer can't display, like a picture]
en: <not displayable>
et: <mittekuvatav>

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, m_title)
en: Plasma DataEngine Explorer
et: Plasma andmemootori uurija

[ctx: The name of the engine followed by the number of data sources]
en: %1 Engine - 1 data source | %1 Engine - %2 data sources
et[0]: %1 - 1 andmeallikas
et[1]: %1 - %2 andmeallikat

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_sourceRequester)
en: Source name
et: Allika nimi

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_updateInterval)
en: Update on demand
et: Uuendamine nõudmisel

note: i18n: ectx: property (prefix), widget (QSpinBox, m_updateInterval)
en: Update Every
et: Uuendamise intervall

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_sourceRequesterButton)
en: Request Source
et: Taotle allikat

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_serviceRequester)
en: Service for source
et: Allikateenus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_serviceRequesterButton)
en: Request Service for Source
et: Taotle allikateenust

en: Search Columns
et: Otsinguveerud

en: All Visible Columns
et: Kõik nähtavad veerud

en: S&earch:
et: O&tsing:

en: No description available
et: Kirjeldus puudub

en: Explore the data published by Plasma DataEngines
et: Plasma andmemootorite avaldatud andmete uurimine

en: (c) 2006, The KDE Team
et: (c) 2006: KDE Meeskond

en: Author and maintainer
et: Autor ja hooldaja

en: Displays a list of known engines and their descriptions
et: Teadaolevate mootorite ja nende kirjelduste näitamine

en: The desired height in pixels
et: Soovitud kõrgus pikslites

en: The desired width in pixels
et: Soovitud laius pikslites

en: The desired x position in pixels
et: Soovitud X-positsioon pikslites

en: The desired y position in pixels
et: Soovitud Y-positsioon pikslites

en: The data engine to use
et: Kasutatav andmemootor

en: The source to request
et: Päringu allikas

en: Update interval in milliseconds
et: Uuendamise intervall millisekundites

en: Only show engines associated with the parent application; maps to the X-KDE-ParentApp entry in the DataEngine's .desktop file.
et: Ainult eellasrakendusega seotud mootorite näitamine; seondab X-KDE-ParentApp kirje andmemootori .desktop-failis.

[ctx: Plasma engine with unknown name]
en: Unknown
et: Tundmatu

en: No valid model was returned. Verify that a model is available for this source.
et: Sobivat mudelit ei tagastatud. Kontrolli, kas mudel on sellele allikale ikka olemas.

[ctx: %1 is a Plasma dataengine name]
en: %1 Model Explorer
et: %1 mudeli uurija

en: Start Operation
et: Alusta toimingut

[ctx: Plasma service with unknown name]
en: Unknown
et: Tundmatu

en: No valid service was returned. Verify that a service is available for this source.
et: Sobivat teenust ei tagastatud. Kontrolli, kas teenus on sellele allikale ikka olemas.

[ctx: %1 is a Plasma service name]
en: %1 Service Explorer
et: %1 teenuse uurija

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_operationDescription)
en: Key
et: Võti

en: <b>'%1'</b> operation with destination <b>'%2'</b> failed. <p>The error was: <b>'%3: %4'</b></p>
et: <b>'%1'</b> toiming sihtkohaga<b>'%2'</b> nurjus. <p>Veateade oli: <b>'%3: %4'</b></p>

en: Operation Result
et: Toimingu tulemus

en: No response from job.
et: Töölt pole mingit reaktsiooni.

en: <b>'%1'</b> operation with destination <b>'%2'</b> returned successfully. <p>The result was: <b>'%3'</b></p>
et: <b>'%1'</b> toiming sihtkohaga <b>'%2'</b> õnnestus. <p>Tulemus oli: <b>'%3'</b></p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_operationsLabel)
en: Opera&tion:
et: T&oiming:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_operationStatus)
en: Operation count
et: Toimingute arv

en: Data Engines
et: Andmemootorid
