plasmaengineexplorer - en to fi translation catalogue (58 entries)

en: Expand All
fi: Laajenna kaikki

en: Collapse All
fi: Sulje kaikki

en: Plasma Engine Explorer
fi: Plasman moottoriselain

en: Search
fi: Etsi

en: DataSource/Key
fi: Tietolähde/avain

en: Type
fi: Tyyppi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_operationDescription)
en: Value
fi: Arvo

en: Get associated service
fi: Hae liitetty palvelu

en: Get associated model
fi: Hae liitetty datamalli

en: Update source now
fi: Päivitä lähde nyt

en: Remove source
fi: Poista lähde

en: <1 bit> | <%1 bits>
fi[0]: <1 bitti>
fi[1]: <%1 bittiä>

en: <1 byte> | <%1 bytes>
fi[0]: <1 tavu>
fi[1]: <%1 tavua>

en: <1 item> | <%1 items>
fi[0]: <1 tietue>
fi[1]: <%1 tietuetta>

[ctx: The user did a query to a dataengine and it returned empty data]
en: <empty>
fi: <tyhjä>

[ctx: A the dataengine returned something that the humble view on the engineexplorer can't display, like a picture]
en: <not displayable>
fi: <ei näytettävissä>

[ctx: Length of the list]
en: <%1 item> | <%1 items>
fi[0]: <%1 tietue>
fi[1]: <%1 tietuetta>

[ctx: Size of the map]
en: <%1 pair> | <%1 pairs>
fi[0]: <%1 pari>
fi[1]: <%1 paria>

[ctx: The name of the engine followed by the number of data sources]
en: %1 Engine - 1 data source | %1 Engine - %2 data sources
fi[0]: Moottori %1 – 1 tietolähde
fi[1]: Moottori %1 – %2 tietolähdettä

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_sourceRequester)
en: Source name
fi: Lähteen nimi

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_updateInterval)
en: Update on demand
fi: Päivitä tarvittaessa

note: i18n: ectx: property (prefix), widget (QSpinBox, m_updateInterval)
en: Update Every
fi: Päivitä joka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_sourceRequesterButton)
en: Request Source
fi: Pyydä lähde

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_serviceRequester)
en: Service for source
fi: Palvelu lähteelle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_serviceRequesterButton)
en: Request Service for Source
fi: Pyydä palvelu lähteelle

en: Search Columns
fi: Hakusarakkeet

en: All Visible Columns
fi: Kaikki näkyvät sarakkeet

en: S&earch:
fi: &Etsi:

en: No description available
fi: Ei kuvausta saatavilla

en: Explore the data published by Plasma DataEngines
fi: Tutki Plasma DataEngines -tietoja

en: (c) 2006, The KDE Team
fi: © 2006 KDE-kehitysryhmä

en: Author and maintainer
fi: Tekijä ja ylläpitäjä

en: Displays a list of known engines and their descriptions
fi: Näyttää luettelon tunnetuista moottoreista kuvauksineen

en: The desired height in pixels
fi: Haluttu korkeus kuvapisteinä

en: The desired width in pixels
fi: Haluttu leveys kuvapisteinä

en: The desired x position in pixels
fi: Haluttu x-sijainti kuvapisteinä

en: The desired y position in pixels
fi: Haluttu y-sijainti kuvapisteinä

en: The data engine to use
fi: Käytettävä tietomoottori

en: The source to request
fi: Pyydettävä lähde

en: Update interval in milliseconds
fi: Virkistysväli millisekunteina.

en: Only show engines associated with the parent application; maps to the X-KDE-ParentApp entry in the DataEngine's .desktop file.
fi: Näyttää vain emosovellukseen kytketyt moottorit. Liittyy tietomoottorin .desktop-tiedoston X-KDE-ParentApp-kenttään.

[ctx: Plasma engine with unknown name]
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: No valid model was returned. Verify that a model is available for this source.
fi: Kelvollisia datamalleja ei palautettu. Varmista, että datamalli on saatavissa tälle lähteelle.

[ctx: %1 is a Plasma dataengine name]
en: %1 Model Explorer
fi: %1-datamalliselain

en: Start Operation
fi: Käynnistä toimenpide

[ctx: Plasma service with unknown name]
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: No valid service was returned. Verify that a service is available for this source.
fi: Kelvollisia palveluja ei palautettu. Varmista, että palvelu on saatavissa tälle lähteelle.

[ctx: %1 is a Plasma service name]
en: %1 Service Explorer
fi: %1-palveluselain

[ctx: Source: name of the data, Service: writes data instead of fetching]
en: Engine: <b>%1</b>; Source: <b>%2</b>; Service: <b>%3</b>
fi: Moottori: <b>%1</b>; lähde: <b>%2</b>; palvelu: <b>%3</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_operationDescription)
en: Key
fi: Avain

en: <b>'%1'</b> operation with destination <b>'%2'</b> failed. <p>The error was: <b>'%3: %4'</b></p>
fi: Toimenpide <b>%1</b> kohteeseen <b>%2</b> epäonnistui. <p>Virhe oli: <b>%3: %4</b></p>

en: Operation Result
fi: Toimenpiteen tulos

en: No response from job.
fi: Työ ei vastaa.

en: <b>'%1'</b> operation with destination <b>'%2'</b> returned successfully. <p>The result was: <b>'%3'</b></p>
fi: Toimenpide <b>%1</b> kohteeseen <b>%2</b> onnistui. <p>Vastaus oli: <b> %3</b></p>

en: One active operation… | %1 operations active…
fi[0]: Yksi aktiivinen tapahtuma…
fi[1]: %1 aktiivista tapahtumaa…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_operationsLabel)
en: Opera&tion:
fi: T&oimenpide

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_operationStatus)
en: Operation count
fi: Toimenpiteiden määrä

en: Data Engines
fi: Tietomoottorit
