plasmaengineexplorer - en to fr translation catalogue (57 entries)

en: Expand All
fr: Tout développer

en: Collapse All
fr: Tout réduire

en: Plasma Engine Explorer
fr: Moteur d'exploration Plasma

en: Search
fr: Chercher

en: DataSource/Key
fr: Source de données / Clé

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_operationDescription)
en: Value
fr: Valeur

en: Get associated service
fr: Afficher le service associé

en: Get associated model
fr: Afficher le modèle associé

en: Update source now
fr: Actualiser la source maintenant

en: Remove source
fr: Supprimer la source

en: <1 byte> | <%1 bytes>
fr[0]: <1 octet>
fr[1]: <%1 octets>

en: <1 item> | <%1 items>
fr[0]: <1 élément>
fr[1]: <%1 éléments>

[ctx: The user did a query to a dataengine and it returned empty data]
en: <empty>
fr: <vide>

[ctx: A the dataengine returned something that the humble view on the engineexplorer can't display, like a picture]
en: <not displayable>
fr: <non affichable>

[ctx: Length of the list]
en: <%1 item> | <%1 items>
fr[0]: <élément %1>
fr[1]: <%1 éléments>

[ctx: Size of the map]
en: <%1 pair> | <%1 pairs>
fr[0]: <pair %1>
fr[1]: <pairs %1>

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, m_title)
en: Plasma DataEngine Explorer
fr: Explorateur du moteur de données Plasma

[ctx: The name of the engine followed by the number of data sources]
en: %1 Engine - 1 data source | %1 Engine - %2 data sources
fr[0]: Moteur %1 - une source de données
fr[1]: Moteur %1 - %2 sources de données

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_sourceRequester)
en: Source name
fr: Nom de la source

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_updateInterval)
en: Update on demand
fr: Actualiser à la demande

note: i18n: ectx: property (prefix), widget (QSpinBox, m_updateInterval)
en: Update Every
fr: Actualiser toutes les

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_sourceRequesterButton)
en: Request Source
fr: Source de la requête

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, m_serviceRequester)
en: Service for source
fr: Service pour la source

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_serviceRequesterButton)
en: Request Service for Source
fr: Service demandé pour la source

en: Search Columns
fr: Chercher dans les colonnes

en: All Visible Columns
fr: Toutes les colonnes visibles

en: S&earch:
fr: Ch&ercher :

en: No description available
fr: Aucune description disponible

en: Explore the data published by Plasma DataEngines
fr: Explorer les données publiées par les moteurs de données Plasma

en: (c) 2006, The KDE Team
fr: (c) 2006, L'équipe KDE

en: Author and maintainer
fr: Auteur et mainteneur

en: Displays a list of known engines and their descriptions
fr: Affiche une liste des moteurs connus et de leurs descriptions

en: The desired height in pixels
fr: Hauteur désirée en pixels

en: The desired width in pixels
fr: Largeur désirée en pixels

en: The desired x position in pixels
fr: Position désirée en x en pixels

en: The desired y position in pixels
fr: Position désirée en y en pixels

en: The data engine to use
fr: Le moteur de données à utiliser

en: The source to request
fr: La source à interroger

en: Update interval in milliseconds
fr: Intervalle d'actualisation en millisecondes

en: Only show engines associated with the parent application; maps to the X-KDE-ParentApp entry in the DataEngine's .desktop file.
fr: Affiche uniquement les moteurs associées à l'application parente ; se réfère à l'entrée « X-KDE-Parent-App » du fichier « .desktop » du moteur de données.

[ctx: Plasma engine with unknown name]
en: Unknown
fr: Inconnu

en: No valid model was returned. Verify that a model is available for this source.
fr: Impossible de trouver un modèle valable. Veuillez vérifier qu'un modèle est disponible pour cette source.

[ctx: %1 is a Plasma dataengine name]
en: %1 Model Explorer
fr: Explorateur du modèle %1

en: Start Operation
fr: Lancer l'opération

[ctx: Plasma service with unknown name]
en: Unknown
fr: Inconnu

en: No valid service was returned. Verify that a service is available for this source.
fr: Impossible de trouver un service valable. Veuillez vérifier qu'un service est disponible pour cette source.

[ctx: %1 is a Plasma service name]
en: %1 Service Explorer
fr: Explorateur du service %1

[ctx: Source: name of the data, Service: writes data instead of fetching]
en: Engine: <b>%1</b>; Source: <b>%2</b>; Service: <b>%3</b>
fr: Moteur de données : <b>%1</b> ; source : <b>%2</b> ; service : <b>%3</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_operationDescription)
en: Key
fr: Clé

en: <b>'%1'</b> operation with destination <b>'%2'</b> failed. <p>The error was: <b>'%3: %4'</b></p>
fr: Échec de l'opération <b> « %1 » </b> à destination de <b> « %2 » </b>. <p>L'erreur était : <b> « %3 : %4 » </b></p>

en: Operation Result
fr: Résultat de l'opération

en: No response from job.
fr: Aucune réponse de la tâche.

en: <b>'%1'</b> operation with destination <b>'%2'</b> returned successfully. <p>The result was: <b>'%3'</b></p>
fr: L'opération <b> « %1 » </b> à destination de <b> « %2 » </b> s'est déroulée avec succès. <p>Le résultat était : <b>%3</b></p>

en: One active operation… | %1 operations active…
fr[0]: Une opération active…
fr[1]: %1 opérations actives…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_operationsLabel)
en: Opera&tion:
fr: Opéra&tion :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_operationStatus)
en: Operation count
fr: Numéro d'opération

en: Data Engines
fr: Moteurs de données
